• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kalki kalki a lakier

marekw111

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Potrzebuję szybkiej rady, pomalowałem wagon ,teraz pozostaje mi już tylko nałożenie kalek i pomalowanie lakierem bezbarwnym. I tu problem, co najpierw lakier i kalki ,czy kalki i lakier,jaka kolejność? Chcę uniknąć paskudnego świecenia kalek :???:
 
Reakcje
0 0 0
#3
najlepiej nie kupować kalek jeżeli chcesz mieć ładny i realistyczny wygląd. to wyzaginaj drucik 0.5 mm w odpowiedni kształt. Sądze że robisz z mosiądzu lub kartonu. Jeżeli z kartonu to masz wzorzec :twisted:

Aha zapomniałem dodać, że wzorzec masz jedynie gdy kupujesz model np. Angrafu czy gpm.


Aha i znowu zapomniałem dodać że te druciki to tylko napis np. PKP EU07-007, a takie tabliczki to najtaniej wychodzi wydrukować i się nie błyszczą.
 
Reakcje
0 0 0
#5
Acid Rain 1973 napisał(a):
lakier bezbarwny błyszczący, kalki, lakier bezbarwny matowy
taka jest zasada generalna, natomiast wiele zależy od tego jakie są same kalkomanie i na jaką powierzchnię sa kładzione. jeżeli dobrze reagują na płyny do układania kalek- set i sol, a kładzione sa na gładką powierchnię, bez żadnych wypukłości, wzorów, etc. to podkład z lakieru błyszczącego nie jest konieczny. zanim położysz finalną warstwę lakieru sprawdź też, czy aby napewno kalka dobrze 'siadła'- przyjżyj się jej w dobrym oświetleniu pod różnymi kątami, zalej wodą i sprawdź czy się nie srebrzy.. bo jak zawerniksujesz źle połóżoną kalkę to nie jest już tak łatwo doprowadzić ją do dobrego wyglądu, a w przypadku modeli taboru zaryzykował bym twierdzenie, że może sie to okazać niemożliwe , bez darcia papierem sciernym i ponownego malowania
 

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#6
Wracając do tematu :), przemyśl też użycie środków typu Mr Mark Setter czy Mr Mark Softer firmy Gunze lub tym podobnych a przynajmniej tego pierwszego. Ułatwiają znacznie układanie kalek jak i ich przyleganie do modelu. Softer przy pierwszym zastosowaniu może przyprawić o zawał bo kalka strasznie się marszczy ale po chwili wraca do pierwotnego kształtu i wypada go stosować tylko przy grubych kalkomaniach. Samo "srebrzenie" kalek załatwi wspomniana warstwa błyszczącego lakieru pod kalkomanią a przy okazji dodatkowo zabezpiecza malowanie. Druga warstwa lakieru , natryskiwana już po położeniu kalek po pierwsze zabezpiecza kalki przed ewentualnymi uszkodzeniami, niweluje widoczność ich krawędzi i wreszcie nadaje odpowiedni połysk bądź jego brak (zależny od tego jaki efekt chcemy uzyskać, mat, półmat czy błysk).
 

Podobne wątki