• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kalki Karton a kalki

Kedar

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#1
Witam, zakupiłem laserowo cięty model od GPM i poza arkuszami z modelem jest też arkusz kalek.
Tu pojawia się problem, kalki nakładałem tylko na modele plastikowe, na kartonie nigdy. Boję się nakładać kalki na "surowy" materiał. Czy przygotować papier do nakładania? Trzeba go w jakiś sposób zaimpregnować?
Dodam, że nie liczyłem że model kartonowy w TT może posiadać aż tyle detali, po otwarciu byłem w szoku :)
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#2
Zaimpregnuj karton nasączając rzadkim klejem CA (osobiście wolę żywicę ale klej jest łatwiej dostępny) przeszlifuj powierzchnię i dalej działasz jak z plastikowym modelem - farba, kalka, lakier bezbarwny. Potem weathering aero, wash, pigmenty według życzenia. To tak na szybko.

I jeśli mogę coś doradzić. Ponieważ robisz to pierwszy raz, najpierw zrób test na jakimś niepotrzebnym kawałku kartonu. Najlepiej tego z którego wycięty jest model.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
K

Kedar

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#3
Tak dla pewności, wszyscy zawsze piszą "rzadki CA" co to dokładnie znaczy? Każda kropelka i superglue się nada czy jakiś konkretny ma być? Impregnacja nie wpłynie negatywnie na karton barwiony w masie (chciałbym uniknąć malowania modelu)? Wiem że z wydrukami różnie to bywa.
Wyczytałem też o paraloidzie używanym przez niektórych, ktoś z tego forum ma doświadczenie z takim specyfikiem?
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.433 72 3
#5
Trochę się podłącze pod wątek z tym "paraloidem"...
Jaki daje on efekt jeśli chodzi o końcowe parametry kartonu, zbliżone do CA ??

Dzięki i pozdrawiam z MMz:)
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#6
Impregnacja nie wpłynie negatywnie na karton barwiony w masie (chciałbym uniknąć malowania modelu)?
Po to właśnie są testy. Kup małą tubkę kleju, nasącz nim jakiś niepotrzebny kawałek kartonu i po wyschnięciu, będziesz znał odpowiedź. Koszt takiego testu niewielki, a unikniesz jakiejś kichy w trakcie pracy, jeszcze będziesz mógł innym coś doradzić i pomóc.
Dotyczy to paralodów, klejów, farb, pigmentów i innych specyfików. No po prostu ten sam specyfik różnie może zachowywać się w zetknięciu z różnymi materiałami.
 

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#7
Spokojnie możesz zaimpregnować tak jak koledzy napisali karton klejem CA , możesz również dowolnym lakierem bezbarwnym byle by to był lakier rozpuszczalnikowy a nie na bazie wody.
Teraz o paraloidzie B 72 jako że to ja jestem odpowiedzialny za rozpropagowanie tego specyfiku na forum.
Jest to żywica akrylowa stosowana miedzy innymi przy konserwacji drewna. Służy do wzmacniania strukturalnego drewna , również spróchniałego. Używa sie jjej również do impregnacji metalu i wielu innych materiałów. Do różnych zastosowań rozcieńcza się ją w różnych rozpuszczalnikach od acetonu przez nitro po toluen.
Jeżeli chodzi o papier, karto najlepsze efekty uzyskuje się przy użyciu roztworu na bazie toluenu. Przy odrobinie wprawy można otrzymać twardość porównywalną z polistyrenem.
Tylko uwaga toluen jest substancją mocno toksyczną.
Tak jak napisał Adam66 rób testy i próbuj a na pewno znajdziesz środek który będzie Tobie najbardziej pasował.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.918 386 20
#8
Tak dla pewności, wszyscy zawsze piszą "rzadki CA" co to dokładnie znaczy?
Klej cyjanoakrylowy (w skrócie CA) jest produkowany w trzech konsystencjach: rzadki, średnio-gęsty i gęsty. Natomiast kropelka jest rodzajem rzadkiego kleju cyjanoakrylowego. Koledzy napisali o rzadkim kleju CA, ponieważ to on nadaje się do nasączania kartonu. Klej średnio-gęsty i gęsty nie nasączy kartonu, a wcześniej zaschnie na powierzchni.
 

Podobne wątki