• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele H0e na HOBBY 2012

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.219 8 0
#1
Witam.
Wiem, że trochę na to za wcześnie, ale chciałbym się zorientować czy jest szansa na stworzenie wspólnej makiety kolei wąskotorowej. Na poprzednich edycjach HOBBY były obecne moduły H0e, jednak nigdy nie była prezentowana jako osobna instalacja. Może czas to zmienić ? W końcu wąskotorówka ma swój niewątpliwy urok i są ludzie którzy dali by się za nią pokroić.

Czy znajdą się chętni do tego przedsięwzięcia ? Wszak zauroczonych "wąskim torem" jest coraz więcej, skrzynek również.
Tak myślę, że całym tym przedsięwzięciem zajęły by się dwie osoby, mające niewątpliwy wkład w promocję H0e - Paweł Radecki i Marcin Wojda. Ja mogę załatwić wszystkie formalności z MTP ;)
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#4
Super pomysł, tym bardziej że ostatnio powstało co najmniej kilka modeli Lxd2, a do przyszłego roku powinno przybyć też trochę ciekawych wagonów. Modułów wąskotorowych też jest w końcu dość sporo, trzeba tylko do pomysłu przekonać ich właścicieli. Mi do szczęścia brakuje tylko stacji stycznej ze stanowiskiem do załadunku transporterów - ale może podczas targów uda się namówić kogoś na taki projekt? ;-)
Tak czy inaczej, wchodzę w to.
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#7
tkarkady napisał(a):
Obowiązuje norma H0e-PL :?:
Z tego co wiem, jednoznacznej takowej nie ma, jest projekt Pana Leszka Lewińskiego, jest też opracowana przez Piotrka Strychalskiego norma uwzględniająca normę Fremo.

Myślę że więcej osób ma skrzynki na profilach quasi fremowskich ( wycinałem profile niższe, ale też kilkanaście o wysokości takiej jak w normie, no i szerokość jest mniejsza 350 mm, w normie 500mm) niż wg. Pana LL.

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji, byłoby spotkanie twórców już istniejących skrzynek, krótka dyskusja, merytoryczna bez osobostych wycieczek, fiumów i fochów, ustalenie jednej normy pozwalającej na wszelki wypadek, na "światowe" zaistnienie, oficjalne ogłoszenie i budowa.

Swoją drogą trzeba będzie Prezesa Prezesów zapytać o bezwład w tem temacie, wszak to PZMK a nie my powinien się zająć działalnością normotwórczą.

Krzysiu może taką małą nasiadówę wąskich maniaków, zorganizujemy.
 

Czesław Turko

Aktywny użytkownik
Reakcje
240 2 0
#10
Przypadkiem znalezione, bo nie reklamowane, rozwiązuje sprawę podobnie jak narzucenie normy PMM.
http://as.rumia.edu.pl/pmkw/
Jest prawie pewne, że każdy z wykonujących segment czy moduł wąskotorowy wzorem z przepisów i norm ( http://wask.czuby.net/przepis.php?plik=w1.inc ) obowiązujących na kolejach wąskotorowych sam ustalał jaki będzie miał profil przejściowy.
Sądzę, że na potrzeby takiego połączenia wystarczy po wykonaniu wstępnego układu makiety zobowiązać właścicieli do wykonania profili przejściowych i będzie ok. :D
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#11
Czesław Turko napisał(a):
Sądzę, że na potrzeby takiego połączenia wystarczy po wykonaniu wstępnego układu makiety zobowiązać właścicieli do wykonania profili przejściowych i będzie ok. :D

I tak się stało, stosujemy profil wąskotorowy Fremo, opisany w projekcie normy Fremo H0e Pl przez Piotrka Strychalskiego jeno bez rowów, jako że w większości przypadków takowych spotkać nie sposób, szerokość o ile dobrze pamiętam 350 mm z tym że dalej, znaczy w środku modułu, można sobie pofolgować.
Tym samym powstał trzeci po PMM-owskiej (pomorsko-śląskiej), PMM-owskiej samozwańczej H0e (do której link podałem) system "oprofilowywania" segmentów makiet modułowych.

Niebawem powstanie komitet, strona i składki będziemy pobierać,czekamy na chętnych.
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#15
Młodzikowski napisał(a):
Pawełku - Ty lepiej napisz, jakie ustalenia na przyszły rok zapadły ;) Nie wiem czy szykować się na "łączenie", czy myśleć nad "indywidualną" :D

Myślę że najlepszym wyjściem byłoby podłączenie się do Ostrowa, w konfiguracji takiej jaką przedstawiłem Ci w rozmowie telefonicznej.
A mianowicie, Ostrów+wyjście+Twój mały łuk+mój większy z dołączonym odcinkiem 350 mm (po to by zniwelować skakanie loków na wyjściu z dołka)+szlak Mateusza(oczywiście poprawiona rzeka i zasadzona zieleń inaczej... oj, będzie bolało)+ moja mijanka 3 lub 4-ro skrzynkowa, z odejściem pod kątem około 90 gradusów+ szlak(którego nie ma, może uda się skombinować) +Marcin K ze swoją mijanką.

Deklarowli chęć budowy Fish i Rurka(wymuszone)może przyjedzie Andrzej S

Taka jest moja koncepcja, myślę że na samodzielną makietę mamy zbyt mało skrzynek, tu przy odrobinie dobrej woli wyjdzie koślawe C lub jak kto woli U, publika wszystko widzi, a my się bezpiecznie wspólnie bawimy razem z Krzyśkiem.
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
762 0 0
#16
Wyszło mi że wystawiony szlak wąskotorowy to dzieło raptem trzech osób :?:
Kpt.Nemo napisał(a):
+ moja mijanka 3 lub 4-ro skrzynkowa, z odejściem pod kątem około 90 gradusów+
Próbuję nadążyć i do tego miejsca wszystko jest dla mnie jasne ale segment z odejściem na 90' ma też dwutorowy wyjazd na wprost , tam miałaby być dołączona :
Kpt.Nemo napisał(a):
+Marcin K ze swoją mijanką.
:?:

Tak tylko wypytuję z ciekawości , próbuję sobie wyobrazić jakby całość mogła wyglądać.
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.219 8 0
#17
próbuję sobie wyobrazić jakby całość mogła wyglądać
Narazie nie ma co sobie wyobrażać ;)
Masz rację - wąskotorowych skrzynek jeszcze nie ma zbyt wiele. W tym roku swoje skrzynki wystawiło 5 osób (nie liczę "Ostrowa"). Budowane są kolejne (znam conajmniej dwie osoby). Kolejne osoby mają skrzynki z wąskotorówką, ale czy będą chętne się połączyć ?
Co z tego wyjdzie - zobaczymy. Najwyższy czas promować wąskotorówkę w Poznaniu ;)
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#18
Panowie Ja jestem chętny ze swoją stacją styczną ale, dość mozolnie mi idzie jej wykańczanie. Natomiast, tak, troszkę zaboli wysadzanie drzewami tych modułów z Naprawnioną rzeką :)
 

Podobne wątki