• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekoder akcesoriów Digitrax

Jerjan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Mam uprzejmą prośbę do znawców elektroniki i DCC.
Posiadam napędy z silnikiem firmy Pilz. Mogę też tanio nabyć dekodery akcesoriow firmy Digitrax. Problem polega na sposobie podłączenia dekodera do mechanizmu i tegoż do zasilania. Ja przyzwyczajony do analogu zauważam, że w załączonym niżej schemacie brakuje mi "drugiego bieguna" przy napędzie???

Będę wdzięczny za pomoc
 

Załączniki

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#2
Wygląda na to, że napędy, którymi steruje dekoder, mają po dwa przewody, a kierunek przełączania zależy od polaryzacji napięcia. Do zwykłych napędów zwrotnic z dwoma elektromagnesami to się w zasadzie nie nada. No chyba, że wspólny koniec cewek przypniemy do jednego zacisku wyjściowego, a dwa pozostałe przez odwrotnie wpięte diody do drugiego, czyli coś takiego: anoda jednej diody do jednego zacisku wyjścia, katoda do pierwszej cewki, katoda drugiej diody do tego samego wyjścia, anoda do drugiej cewki, wspólny koniec cewek do drugiego zacisku wyjścia. Powinno zadziałać.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
szelmek napisał(a):
Jest to kolejny dowód na to, że pismo obrazkowe jest łatwiejsze do zrozumienia. (Tutaj powinno paść stosowne przysłowie, które i tak wszyscy znają więc nie warto go cytować ;-) )
Wersja chińska jest w moim podpisie (w tłumaczeniu - lepiej raz popatrzeć niż sto razy o tym pisać).

Co do tych diod - czy przypadkiem w samym napędzie nie ma też diod prostowniczych?
Skoro jest z silnikiem?
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#6
To obrazki do podłączenia zwykłego, przekaźnikowego napędu zwrotnicy :razz:

Nic też nie stoi na przeszkodzie aby w ten sposób sterować i napędy Conrad'a, jedynie to, że przełącznik musiałby mieć wykorzystane dwie sekcje.

A tym... Tortoise dw co jest, pewnie są i diody ;)
 
OP
OP
J

Jerjan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
dziękuję za wskazówki, jednak z powodu upośledzenia elektrycznego zadam pytanie:
czy tak samo można podłączyć napęd z silnikiem? bo o cewkach piszecie
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#9
WM-MODEL napisał(a):
Te napędy są silnikowe :LOL: Nawet diody już są na kabelkach ;)
Czyli można z napędu Conrada wybebeszyć te diody aby sterować bipolarnie 2-przewodowo?
Miałem tak na starych modułach z siłownikami i podobało mi się to.
 

Podobne wątki