• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Proszę o pomoc w podpięciu dekoderów akcesoriów DCC

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#1
Witam
Mam pytanie czy kabelki DCC z torów podpięte do dekodera rozjazdów od Rubikusa ( DCC ), nie zasilanie , mogę podpiąć inny dekoder akcesoriów np.do sygnalizacji świetlnej lub informacji zwrotnej Digikeijs lub innych producentów czy nie będzie jakiegoś konfliktu .
Czy lepiej do każdego dekodera akcesoriów osobny kabelek do torów chodzi o sygnał DCC , nie zasilanie ?
Pozdrawiam i Dziękuje za odpowiedz :)
 
OP
OP
Tobi111

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#3
Masz np.dekoder do rozjazdów tak i potrzebujesz podpiąć do tego dekodera sygnał DCC i pytanie jest czy do tego samego kabelka co idzie od szyny z sygnałem DCC do dekodera można podpiąć inny dekoder np. informacji zwrotnej żeby nie trzeba było lutować następnego kabelka do torów czy to nie będzie powodować jakiś zakłóceń czy coś w tym rodzaju .
Czy lepiej każdy dekoder urządzeń podłączać osobnym kabelkiem do torów sygnału DCC .
Nie wiem starałem się pisać jasno i po polsku :)
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#4
Możesz podpinać - dekodery Rubikusa mają na wejściu transoptor ( przynajmniej miały jak kiedyś zaglądałem ;) )
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#5
Ułóż sobie pod makietą dwa przewody na całej jej długości.
Podłącz je w jednym miejscu do torów (albo w dwóch - na obu końcach makiety).
Do tych dwóch przewodów podłączaj wejścia dekoderów akcesoriów.
Jeśli kiedyś zdecydujesz się na oddzielenie DCC jazdy od DCC sterowania, odcinasz te dwa czy cztery przewody od torów i podłączasz do boostera od sterowania.

A kolejną parę przewodów ułóż sobie pod makietą jako zasilanie (16 V AC) tych wszystkich dekoderów...

Wejścia dekoderów akcesoriów powinny mieć galwaniczną izolację od reszty (transoptor) ale zawsze warto to sprawdzić w instrukcji.
Wyjścia różnych dekoderów nie powinny mieć ze sobą galwanicznego kontaktu, chyba że same są izolowane od reszty dekodera (np zestyk przekaźnika).
 
OP
OP
Tobi111

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#6
Dziękuje za informacje nie jestem elektronikiem .
Podejrzewam że wszystkie dekodery firmowe będą mieć na wyjściu transoptor bo przecież i tak są połączone ze sobą przez szyny tak myśląc prosto chyba że tak nie jest.
Ok spróbujemy mam nadzieje że nie stanie się coś z tymi dekoderami . Pozdrawiam
Ps. Cyruss no właśnie tak chciałem zrobić .
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#7
Transoptor na wejściu likwiduje problemy z jakimiś nieoczekiwanymi drogami prądu, dlatego powinien być.
Problem może wystąpić jedynie przy zwarciu wyjść dwóch różnych dekoderów zasilanych z tego samego uzwojenia transformatora. O ile te wyjścia mają połączenie z zasilaniem. Celowo - nie ma potrzeby tego robić. Ale wypadki przy pracy się zdarzają.
Oczywiście gdyby każdy dekoder miał swój zasilacz lub oddzielne uzwojenie transformatora lub gdyby na wyjściu miał coś izolowanego od zasilania (zestyk przekaźnika, transoptor) to i ten problem odpada.
Elektronikiem nie jesteś ala masz zadatki na elektronika.
Zaglądaj na strony Elektroniki dla Wszystkich np. elportal.pl - jest tam mnóstwo materiałów przydatnych m. in. dla początkujących. przy odrobinie chęci i umiejętności myślenia (a tę masz) szybko zostaniesz elektronikiem.
 

Podobne wątki