IV Festiwal KOLEJ W MINIATURZE 16-17 III Sosnowiec 2019
* 10 000 *
dziesięć tysięcy uczestników !
Hurra! Rekordowa frekwencja przeszło 8 tys. zwiedzających Festiwal w 2017 roku, w 2018 – 6,3 tys., na tegorocznej edycji 2019. roku sięgnęła liczby 10 tysięcy! Widać Festiwal podoba się, zyskuje uznanie i sławę. To wszystko dzięki przyjętej i stale udoskonalanej formule politechnicznych, wokółkolejowych zajęć i zabawy dla wszystkich jego uczestników, zaangażowaniu wystawców i organizatorów przygotowanych atrakcji oraz ogromnemu wsparciu Miasta Sosnowiec. A osiągane sukcesy mierzone wielotysięcznym, rekordowym zainteresowaniem wsparcie to i zaangażowanie jeszcze bardziej potęgują.
Rozbudowane makiety modułowe są istotną, acz nie jedyną atrakcją Festiwalu skierowanego do wszystkich, także maluchów wolących zajęcia przedszkolne, czy amatorów prawdziwej lokomotywy na symulatorze. Ideą przewodnią, nadrzędnym celem Festiwalu jest przyciągnięcie jak największej liczby ludzi, a przy tym masowa popularyzacja zainteresowania koleją. Sukcesy w tym wymiarze, wzbudzające też zainteresowanie mediów z racji masowego ruszenia, cieszą wszystkich: władze, Miasto, szkołę rekrutującą uczniów, spółki kolejowe wypatrujące kadr technicznych i pasażerów. A dla nas, Miłośników Kolei, tylko powszechna popularyzacja kolejowego hobby może wygenerować krajowy popyt na kolejowe produkty i modele do poziomu, w którym producentom będzie opłacało się je wyprodukować, który my sami, choćbyśmy zespolili wysiłki, nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć. (Dzięki podjętemu w całej Polsce takiemu krzewieniu zainteresowania już teraz, jako jedyni na świecie, poza Niemcami oczywiście, możemy cieszyć się ogromem modeli taboru rodzimej konstrukcji zaoferowanego przez niemiecką firmę PIKO, jakiego jakikolwiek inny kraj nie doświadcza i może nam pozazdrościć.)
Kierowani nadrzędną ideą krzewienia zainteresowania kolejami, makiety modułowe tworzone na Festiwalu są wystawiane przede wszystkim pod potrzeby oglądających, by zapewnić im jak najlepszą obserwację i podziwianie kunsztu ich zbudowania, przejeżdżających przed oczami pociągów a zwłaszcza bliskości zespołowej obsługi prowadzonego na nim ruchu kolejowego. Z tego względu zestawiane makiety mają narzucony układ zapewniający bliski i bezpośredni dostęp do modułów, do operujących tuż za nimi maszynistów, dyżurnych ruchu. Niestety, przy tym układzie ani makieta, ani zajęcia, czy zabawa na niej nigdy nie dorównają przewspaniałym, najlepiej zamkniętym imprezom, spotkaniom, zlotom modularzy, gdzie w skupieniu, bez rozpraszania przez postronnych można w całości oddać się swej pasji. Niestety, taka idylla nie jest i nigdy nie będzie celem Festiwalu. Mając na względzie spopularyzowanie choćby idei makiet modułowych i w ogóle kolejowego hobby należy zadać sobie trud zademonstrowania tego możliwie licznej publice, choćby po to, by w przyszłości można było się z kim i czym bawić, wspólnie dzielić kolejową pasję. Stąd też, aby złagodzić ten trud i poświęcenie jak najlepszego zademonstrowania obcym idei makiet modułowych, ich wystawcy mają zapewniony znaczny zwrot wydatków za uczestnictwo, darmowe posiłki, nocleg, a za najlepsze dzieła i zaangażowanie ufundowane są cenne nagrody. Jednocześnie dobrze jest, by tworzona pod publikę makieta modułowa w miarę wiernie oddawała sposób zabawy przy niej – fachową, zespołową organizację i prowadzenie ruchu pociągów po realistycznie wykonanych stacjach i szlakach. Z jednej strony właśnie one udzielają się widzom, są przez nich podziwiane, z drugiej – w miarę możliwości pozwalają wystawcom mile spędzić czas i choć z poświęceniem, pozwalają oddać się w naturalny sposób swemu hobby.
W czwartej edycji Festiwalu KOLEJ W MINMIATURZE w Sosnowcu w 2019 r. w wyznaczonym pod widzów obszarze zostały postawione dwie rozbudowane makiety modułowe, jedna w skali H0 i druga – w skali TT. Zgodnie z przedstawionymi wyżej kryteriami, kierując się nadrzędnym celem stworzenia spektaklu dla widzów, organizacją makiety H0 zajął się znany wszystkim Leszek Wala – Elvis, natomiast w skali TT , także bardzo znany w jej świecie Adrian Pander z TT Silesia. Obaj, razem z kolegami, uczestnikami Festiwalu, także z zagranicy, wspólnie z nimi tworząc te makiety modułowe jak zwykle wykazali się znakomicie. Wszyscy nieźle się bawiąc, uradowali istne tłumy podziwiających je widzów. Czym i jak – pokazują bardzo liczne zdjęcia i filmy tu zamieszczone i w Internecie. Choć w punktacji najciekawszej atrakcji Festiwalu, głosy widzów rozłożyły się między zwolenników skali H0 i TT dając zwycięstwo innym, sumarycznie makiety modułowe jak zwykle zajęły jedno z czołowych miejsc. Za tak wspaniałą realizację idei Festiwalu dla wszystkich jego uczestników należą się nie tylko podziękowania, ale też wielkie gratulacje, które tą drogą, niezależnie od przyznanych nagród, w imieniu organizatorów z radością i uznaniem składamy.
Chcąc jeszcze bardziej wzmocnić służebny wobec publiki przebieg Festiwalu, odbyły się dwa konkursy, których jurorami byli wyłącznie zwiedzający. W pierwszym konkursie wskazali w ankietach najlepsze ich zdaniem przygotowane dla nich atrakcje – były to makiety, ekspozycje, zbiory, zajęcia, symulatory. W drugim wskazali segmenty makiet i dioram, które najbardziej im się spodobały. Mimo iż trudno oczekiwać od nich powszechnego znawstwa tematu, zwycięzcami tego konkursu okazały się makiety według opinii koneserów wykonane z wysokim kunsztem i realizmem. Co ciekawe, dwa pierwsze miejsca zajęły segmenty makiety modułowej TT. Oprócz konkursów w tych dwóch kategoriach zostały przyznane nagrody Prezesa SMK Katowice. Zostali nimi uhonorowani zwycięzcy kolejnych miejsc w rankingu tych dwóch konkursów oraz ci uczestnicy, którzy swym działaniem szczególnie przyczynili się do realizacji idei Festiwalu. Wykaz nagrodzonych dzieł i osób przedstawia sprawozdanie komisji konkursowej. Przyznane nagrody zostały ufundowane przez Miasto Sosnowiec – tuby prezentacyjne, zestawy budownictwa na makietę; firmę ELVIS Model – dekodery cyfrowe i PIKO – okolicznościowe wagony-cysterny PIKO na 2019 r.
Szczegółową relację z przygotowań i przebiegu IV Festiwalu KOLEJ W MINIATURZE 16-17 III Sosnowiec 2019 przedstawiamy nam witrynie:
www.festiwal2019.kmd.pl .
Po kolejnym frekwencyjnym sukcesie, naładowani aspiracjami popularyzacji kolejowego hobby i płynącym zewsząd wyczekiwaniem Szkoły, Miasta, Partnerów – spółek Kolejowych, Producentów i sprzedawców modeli, Modelarzy, a zwłaszcza przeogromnej rzeszy pragnących powtórki zwiedzających, już sięgamy w przyszłość do kolejnych realizacji Festiwalu oraz równolegle rozwijanej imprezy na ogólnopolską skalę – MINIATUROWA POLSKA Świat wokół kolei
www.miniaturowa.kmd.pl – odbywającej się pod koniec września w Gliwicach. Jej współorganizatorami są, każde na własną modłę, odpowiedzialne i liczące się w powszechnym krzewieniu kolejowego hobby gremia, związki i kluby modelarskie z całego kraju. Poprzedzający cykl spotkań i uzgodnień przedstawicieli tych gremiów będzie sukcesywnie zapowiadany i realizowany. Należy dodać, że oprócz istotnej roli gospodarza – Miasta Gliwice, wydarzenie tej rangi ma wsparcie lokalnych władz, szkolnictwa szczebla średniego i wyższego, krajowych spółek kolejowych, mocno zainteresowani są nim bez mała wszyscy znaczący i znani producenci kolejowych modeli i akcesoriów.
A następny, V Festiwal KOLEJ W MINIATURZE w Sosnowcu wypada 14-15 marca 2020 r.
W imieniu organizatorów:
Andrzej Wilk
Leszek Wala
Arkadiusz Krzempek
Kazimierz Łata
SMK Katowice