• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Skala T - doświadczenia

kretkowl

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witam wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum. Mam pytanie o to czy jest tu ktoś, kto ma praktyczne doświadczenia ze skalą T (1:450). Znalazłem wątek z 2019, ale niewiele w nim konkretów ;)

Ja trochę pod wpływem impulsu kupiłem sobie jakieś tory i pociąg, a potem stwierdziłem, że może zrobię makietę (moja pierwsza, do tej pory nie miałem styczności z robieniem czegoś bardziej na serio niż bawienie się TT-tką za dzieciaka). Coś poczytałem, ściągnąłem SCARM, zaprojektowałem układ torów (z grubsza stanęło na tym, co na zdjęciu), zakupiłem brakujące elementy torowiska, jakieś diody, jakieś domki. Aktualnie jestem na etapie przed montażem torów do podstawy, czekam na paczkę od Niemca z elementami do podłączenia zasilania od spodu torów (nowinka, która wyszła w dniu, w którym zabierałem się za przykręcanie i opóźniła całość teraz już o miesiąc prawie).

No i w trakcie nasunęły mi się pytania, stąd szukam jakiej przyjaznej duszy z podobnymi zainteresowaniami:
1) czy znacie jakieś sklepy oferujące elementy w tej skali w Polsce? Do tej pory korzystałem z lemiso werke (Niemcy), które polecam za wyjątkiem tego, że nadają paczki pocztą niemiecką nie polecone, więc nie można śledzić i idzie niemiłosiernie długo, i z tgauge.com (Wielka Brytania) - polecić nie mogę, problemy z przesyłką, brak reakcji na reklamacje (dopiero po złożeniu skargi w PayPal raczyli odpowiedzieć), jedyny plus to lepszy asortyment.
2) czy ktoś może się podzielić dobrymi radami z czyszczeniem/serwisowaniem lokomotyw i torów w tej skali? W zestawie jest jakiś pisak do poprawiania przewodzenia torów, ale ciężko mi osiągnąć płynne poruszanie, dodatkowo jedna z 3 lokomotyw ma problemy z pobieraniem zasilania z jednej osi (wymieniłem sprężyny łączące oś z silnikiem, ale nie pomogło).
3) czy jest sens na makiecie sypać trawę? Kupiłem najdrobniejszą, jaką znalazłem, ale dalej mam wrażenie, że w skali to wychodzą konary a nie źdźbła i waham się, czy po prostu nie pomalować podłoża, tylko co wtedy zastosować, żeby nadać teksturę? Póki co położyłem akrylowy podkład pod wszystko i dumam (zrobiłem sobie mini dioramkę testową, ale ciężko mi się zdecydować). Patrzyłem na kilka filmików, jak to inni rozwiązują, ale też do końca mnie nie przekonali.

PS. zdjęcie dla zaciekawienia, jabłko dla skali - teraz mam już architekturę pomalowaną a zamiast korka podstawę z dziwnej pianki kupionej w sklepie dla plastyków ;)
 

Załączniki

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.785 33 0
#2
Skala Z to maleństwo... ale T to już microkosmos. Na wstępie podziwiam że się zdecydowałeś na ta skalę. Ja po doświadczeniach z N i Z... pewnie bym w to nie wszedł. Obawiam się że z racji wago modeli mogą być zawsze problemy z płynną jazdą.

CO do trawki to zrobiłbym ją w micro gąbki wysypanej na klej. Możesz zakupić Fallera czy Woodlanda i przed posypaniem deski jeszcze to przesiać by mieć pył :)
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.534 119 86
#3
Na trawkę może być jeszcze jedna opcja - papier welurowy. Występuje w wielu kolorach. W tym właściwym - zielonym (jasny i ciemny) także. Z tym, że odcienie mogą się nie podobać. ;)
Mam taki papier i mam go zamiar wykorzystać przy małej dioram lotniczej 1/500. Zastanawiałem się nad pomalowaniem tego papieru suchymi farbami. Ale kiedy to będzie...

Z opisu dystrybutora: "
BEZ KWASÓW I LIGNIN – Papier wykonany jest z włókna bawełnianego, które nie zawiera kwasu ani ligniny.
Oznacza to, że nie wyblaknie".

W każdym razie - może warto spróbować. Jest dostępny w arkuszach 23 cm x 33cm.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
K

kretkowl

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
#4
@pado nie ma co podziwiać, to raczej nieświadomość moja była ;) Plus na pewno jest taki, że porównując do cen N czy Z, jest to naprawdę przystępne, więc nawet jak się nie uda, to nie jest to jakaś straszna strata. Gąbki planuję użyć w dużych ilościach do powierzchni zalesionych, przygotowałem już sporo towaru w różnych odcieniach domowymi metodami (mikser, klej uniwersalny + farba akrylowa), nie ukrywam że też po to, żeby zminimalizować ilość trawy.

@daromaro o tym papierze nie słyszałem, ale zachęciłeś - zamówiłem coś na allegro i spróbuję się pobawić we wtorek/środę. Także dzięki za podpowiedź.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.220 39 0
#5
Skala T jest ambitna... Ja mam na jej bazie wąskotorówkę na module w skali Z. Trochę znajdziesz na ten temat tutaj:
https://forum.modelarstwo.info/threads/minimoduły.55239/page-5 i na kolejnych stronach tego wątku.
O taborze:
https://forum.modelarstwo.info/threads/kolejka-trebnicka.34136/

Trawa - pomysł z bardzo drobną gąbką jest wg mnie OK (Woodland), może też być trawka 1mm (wiem, wiem - duży kompromis ale wg mnie to jest OK).
Co do zbierania prądu z szyn - moje doświadczenie jest takie, że sprawdza się bardzo drobny papier ścierny - dostarczany w niektórych produktach w skali T.
Jeśli chodzi o źródła modeli to w Polsce raczej nie ma na co liczyć. Podane przez Ciebie kontakty - Lemiso i T-gauge - najlepsze w Europie. Do pracy samodzielnej - szukaj też taboru na Shapeways.
Warto zaglądać na anglojęzyczne fora w skali T (jest coś w UK i USA).
 
OP
OP
K

kretkowl

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
#6
@Zdrada69 wow, dzięki za linki. Wygląda świetnie, podpatrzę chyba zwłaszcza to, jak opracowałeś podtorze - to był mój wielki dylemat. Patrząc na Twoją makietę, widzę, że powinienem to lepiej przemyśleć na etapie planowania: bardzo podoba mi się, jak zlicowałeś bocznicę z okalającym gruntem w okolicach Natalina.

Papier ścierny miałem dodany do rozjazdów, mam też maszynkę do czyszczenia kół pojazdów - będę zatem z tym walczył.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.534 119 86
#7
Tym papierem to zetrzecie szyny do zera w rok ;). Może lepiej przecierac alkoholem izopropylowym albo bezyną ekstrakcyjną (dobrze czyści tluszcz a słabo działa na plastik).
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.220 39 0
#8
Tym papierem to zetrzecie szyny do zera w rok ;). Może lepiej przecierac alkoholem izopropylowym albo bezyną ekstrakcyjną (dobrze czyści tluszcz a słabo działa na plastik).
Jak skuteczne to też warto - ale mnie nie zawsze wystarczało to do tych 3mm torów. Ten papier to na moje gradacje pewnie około 2000 - zakładam, że jak producent z Japonii daje to jest szansa że to jest OK rozwiązanie.
 
OP
OP
K

kretkowl

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
#9
Spróbowałem z papierem welurowym, ale nie osiągnąłem zadowalającego efektu, nie udało mi się go satysfakcjonująco pomalować, a kolor oryginalny był zbyt wściekły. Znalazłem za to trawę do sypania Polak 1mm i przyklejona do farby strukturalnej dla mnie wygląda wystarczająco dobrze. Stawiając kępki bardziej pionowo można udawać, że to wysokie szuwary ;)

Patenty na tory będę dopiero ćwiczył, ale już niedługo, gdyż właśnie przyszła ostatnia paczka z lemiso.
 
OP
OP
K

kretkowl

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
#12
To raczej nie jest łańcuch. Tu masz stronę twórcy z wyjaśnieniem: https://modelrailmusings.weebly.com/how-it-works.html a tu tę konkretną miniaturę: https://modelrailmusings.weebly.com/layout---malmsbury.html i napęd przed montażem: https://modelrailmusings.weebly.com/home/malmsbury-track-assembled

Widziałem to wcześniej i jest niesamowite, dla mnie w tym momencie całkowicie nieosiągalne.

Ja robię swoją pierwszą makietę i myślę o niej w kategorii o 1 mały poziom wyżej od rozłożenia torów na podłodze: nie umiem jeszcze ani porządnie malować, ani budować scenerii, ani zaprojektować czegoś realistycznego ;) Póki co cieszy mnie, że pociąg jeździ w kółko a na tarasie domku stoi ludzik o rozmiarach 1,5mm. Jakieś postępy mam, teraz próbuję doczytać/obejrzeć, jak do tych torów tłuczeń przylepić najsensowniej i zbieram się do podłączenia zasilania do bocznicy przy fabryczce, bo kupiłem przewody jakieś dziwne z kozłów oporowych idące.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Inne ciekawostki 30

Podobne wątki