• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Powszechna praktyka dziś, to główna płyta ze sklejki, 10 - 12mm i rama też ze sklejki, 8-10 mm.
W książce PIKO jest pokazane krok po kroku jak zrobić "pudło" pod niewielką makietę.

Ramę musisz wykonać z wręgami/ożebrowaniem - dla wzmocnienia konstrukcji.
Zależy też, czy makieta ma być mobilna, czy stacjonarna, wtedy dobierzesz sobie rodzaj nóg.

Możesz użyć też płyty OSB, ale jest cięższa i nierówna. Sklejka jest gładka i łatwiej się na niej pracuje.

Poza tym .... wujek google jest zawsze do dyspozycji. ;)
https://www.google.pl/search?q=+h0+...img&ei=vZWvYIyXOoSYqwGljLWADg&bih=685&biw=853
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Długo mi zajęło by powrócić na forum, pewnie już myśleliście że kolejny użytkownik ze słomianym zapałem.

Musiałem sobie zrobić przerwę na przemyślenia co do miejsca gdzie będzie się znajdować makieta. Musiałem rozplanować cały pokój i dostepne w nim miejce. Przez ten czas zmienilem miejsce w pokoju gdzie postawię makiete (taki mały consensus z żoną) i przez te zmiany i przemyślenia musiałem zmienić całkowicie plan makiety. Rozrysowałem wszystko ponownie, zrezygnowałem z wiaduktu na rzecz drugiej stacji, powiększyłem pierwszą stację i całkowicie zmieniłem rozmiar makiety. Będzie teraz wydłużona do 3,5 m ale za to szeroka tylko na 1 m. Jakoś się zmieściłem i myślę że dobrze ją zagospodaruję i wyjdzie z tego coś fajnego by nie tylko się pobawić, ale i pochwalić znajomym i nie tylko.

Nie umieszczałem niczego na forum gdyż nie było się czym chwalić. Dziś testowałem przejazdy składów jakie aktualnie posiadam, gdyż tory z kartki przeniosłem narazie na podłogę, wszystko jeździ jak należy i mam nadzieję że teraz będziecie mogli śledzić moje postępy.
Jak będę przy kompie (teraz piszę z komórki) wrzucę na forum plan makiety i aktualne fotki. Osądzicie wtedy sami drodzy koledzy czy mój pomysł jest czegoś warty.

Patrząc na czas spędzony nad planami makiety, przypomina mi się wpis gdzieś napisany na tym forum: że dopóki nie kupi się torów i nie zacznie się ich kłaść na makiete to plan będzie się zmieniać kilka razy. Wtedy w te słowa nie wierzyłem, ale u mnie tak właśnie było.
Przepraszam za długi wpis, ale chyba mnie talent pisarski męczył : -)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Jestem przy kompie więc wysyłam schemat. Wszystkie tory połączone na podłodze, przejezdne. Boję się tylko o te trzy R1 na prawym wewnętrznym łuku, gdyż aktualnie nie posiadam wagonu dłuższego czteroosiowego i nie wiem jak będzie się na tym łuku zachowywał. Posiadam lokomotywę sześcioosiową ST44 (w wersji dla początkujących modelarzy, żeby nie napisać dla amatorów i dzieci) i przejeżdża przez ten łuk bez zarzutów.
Nadmienię bo tego nie naniosłem na schemat, że na podwójnym prawym łuku będzie góra z tunelem.
Zobaczcie sami komentarze mile widziane. :)

Schemat według, którego połączyłem tory na podłodze.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Jak dla mnie, ten układ nie ma żadnego sensu. Dlaczego?

Na dolnej stacji zmieści się dłuższy parowóz i tyle. Może stonka z krótkim wagonem towarowym.....teoretycznie to już pociąg, ale....
Górna "stacja" to jakieś dziwo.... W środku są jakieś bocznice do odstawienia po jednym wagonie, bo więcej się nie zmieści..., no może 2.

Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek budynki, czy infrastrukturę. Oprócz tego, że będzie, musi wyglądać (nawet w kompromisie).
A tu nie ma na to szans.

Chyba, że ja nie rozumiem kolegi zamysłu....., może to 2 różne poziomy, ale to i tak jest do zmiany.

Po co wyważać otwarte drzwi ? Jest TYYYYYYYYYLE możliwości dopasowania gotowych rozwiązań....
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
No zgadzam się, że nieco dziwne to u góry. Pomyślał Kolega żeby było skąd - dokąd pojechać, ale rzeczywiście niewiele się taboru zmieści.
R1 nie wstawiaj nigdy !!! Torów na makiecie nie przesuniesz. Jak kupisz sobie jakiś większy parowóz to nie przejedzie, a dłuższy wagon pojedzie "bokiem" :ROFL:
Tak na szybko likwidacja R1 i tunel, o którym @adzik79 pisał:
makieta na szafkę pokojową.jpg
Pokombinuj jeszcze z długością torów peronowych i bocznic.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
Tak pod sobą robić to brzydko...;), ale od razu wywal wszystkie łuki R1. Żaden większy parowóz Ci nie przejedzie. Przeprojektuj tą wewnętrzną pętlę, wygładź ten zawijas na środku, albo zmień ciut koncepcję. Pobierz do SCARM na ich stronie darmowy dodatek Train Syimulator czy jakoś tak. Możesz tam pojeździć pociągiem po swoim planie. Zobaczysz wtedy jak to będzie wyglądać. Łatwiej Ci będzie rozplanować długość torów, żeby skład się zmieścił, czy rozmieszczenie rozjazdów.
2 lata temu to pisałem przy pierwszych planach @adzik79 . Wszystko nadal aktualne.
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Przeanalizowałem Wasze komentarze i oto poprawiony projekt. Nadmienię, że ma to być jeden poziom makiety z bocznicą typu tartak koło tunelu i żeberkiem w środku makiety z placem rozładunkowym i magazynem oraz ruch najwyżej trzech składów z mijanką na stacji górnej i dolnej. Co powiecie na takie poprawki, lub co by było jeszcze do poprawy?
 

Załączniki

OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Wersja projektu według rady od melonowy.
I jak to widzicie? Po przeanalizowaniu chyba teraz lepiej, tak mi się wydaje.

Oczywiście znowu zapomniałem o tunelu po prawej stronie na łuku :)

projekt najnowszy 24.02.2022.jpg
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Widzę Drodzy Koledzy, że nie wnosicie żadnych poprawek więc pozostało mi dokupić brakujące tory i brać się za składanie torowiska narazie na podłodze by próbnie pojeździć i sprawdzić dopasowanie torów.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
Takie luzne przemyslenia:

Czy te odcinki proste zaznaczone na zolte sa zamierzone? Jezeli nie to mozna je wyrzucic i wydluzyc tory stacyjne. A moze Kolega rozwazylby zastosowanie rozjazdow lukowych z obu albo nawet tylko z jednej strony?

1646389208219.png

Jezeli ta stacja na dole jest glowna, to mozna sie zastanowic, czy potrzebny jest rozjazd w lewym gornym rogu? Mozna zrobic po prostu dluga bocznice zamiast podlaczania do toru glownego?

1646389400628.png
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
No i super. Teraz @adzik79 opisze i rozrysuje nam co zamierza zbudować na makiecie.
To, co i gdzie miałoby być zbudowane, determinować może przebieg drogi żelaznej.
Wiemy tylko gdzie będzie tunel...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Jezeli ta stacja na dole jest glowna, to mozna sie zastanowic, czy potrzebny jest rozjazd w lewym gornym rogu? Mozna zrobic po prostu dluga bocznice zamiast podlaczania do toru glownego?
To bardzo słuszna uwaga. W ogóle ten układ na górze jest, delikatnie mówiąc, mało realistyczny. Proponuję zostawić tam tylko mijankę, ew. z tym ślepym torem ładunkowym, można też wyprowadzić jedną bocznicę, ale jako przedłużenie tego toru dodatkowego (drugiego od góry) z jednej strony, a nie ze szlaku przed stacją, a już na pewno nie łączyć toru szlakowego tym dziwnym torem schodzącym w dół, prawie do dolnej stacji.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 9
Planuję 15
Planuję 30
Planuję 70
Planuję 52

Podobne wątki