• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model własny SAx 90081 Lux-torpeda

kolighyt

Nowy użytkownik
Reakcje
23 0 0
#1
Cześć, mam na imię Piotrek i to mój pierwszy post tutaj. Przedstawiam mój pierwszy "ruchomy" model w życiu. Wagon Luxtorpeda z wycinanki Extra Model przerobiony tak by jeździł i świecił. Stąd pewne zgniłe kompromisy względem standardowego modelarstwa kartonowego: nadwozie "zalane" lakierem (dla pancerności podczas zabawy na torach), metalowe koła od majfrenda i widoczne kable. Jest to mój pierwszy ruchomy model. Światła są wykonane z opiłowanych diod LED.


Link do całego albumu:
https://photos.app.goo.gl/co27sqerVLdF5smNA
Model faktycznie jeździ i świeci:
https://photos.app.goo.gl/YNKNwGU1s7UacqcA9
Jeśli chodzi o jazdę to jest jeszcze kilka problemów, które prawdopodobnie skończą się budową nowego wózka silnikowego. Obecnie użyty jest przerobiony napęd z chińskiej kolejki, więc mamy tu standardowy silnik MT78 w rozmiarze 130. Taki silnik niestety niezbyt się mieści. Nie dało się go zamontować nad kołami, wystaje do tyłu. Mocno ogranicza skręt wózka i wystaje przez podłogę. Powoduje również, że przednia oś jest niedociążona i nie dało się na niej zrobić odbioru prądu z szyn, bo się wtedy nie obracała. W kolejnym kroku planuję użyć sporo mniejszego silnika MT22 i zamontować go nad osiami, ale to wymaga zaprojektowania wózka od zera.
 
OP
OP
K

kolighyt

Nowy użytkownik
Reakcje
23 0 0
#3
Cześć, model zaliczył serię poprawek. Dotychczas miałem w nim wózek zrobiony z chińskiej lokomotywki:
IMG_20241216_173434_HDR.jpg
Jak widać umiejscowienie silnika było dosyć nieszczęśliwe - uniemożliwiało skręt wózka i powodowało podnoszenie przedniej nienapędzanej osi. W efekcie musiałem dociążyć przednią oś ołowiem by wózek nie stawał dęba przy ruszaniu. Odbiór prądu nie działał najlepiej, bo przednia oś przestawała się obracać przy mocniejszym dociśnięciu odbieraków. Model więc albo jechał płużąc osią, albo nie jechał. Jedyną zaleta tego wózka była dobra siła pociągowa dzięki dużemu naciskowi na oś napędzaną.
Dzisiaj skończyłem budowę nowego wózka. Wózek jest sklejony z kartonu. Zastosowałem silniczek MT22, który na styk mieści się między kołami. Zastosowałem odbieraki prądu z cieńszej blaszki 0,1 mm. Taki wózek jeździ bardzo ładnie. Jedyny problem jaki napotkałem to za mały nacisk na oś napędzaną. Wagon miał problem z ruszaniem. By temu zapobiec dołożyłem na wózku niesymetryczny balast, w taki sposób, by nie ograniczał skrętu wózka:
IMG_20241220_201106_HDR.jpg IMG_20241220_201058_HDR.jpg
Ogarnąłem również kable w wagonie i zamieniłem kostki elektryczne na wtyczki i gniazda:
IMG_20241220_201017_HDR.jpg IMG_20241220_201011_HDR.jpg
Wózek toczny również dostał wtyczkę:
IMG_20241220_201045_HDR.jpg
Teraz wagon jest w stanie przejechać przez rozjazd Mehano R=457 mm:
https://photos.app.goo.gl/9CJcBiap8BzutcbH8
Po łukach R=457 jednak nadal nie jeździ, ale jest to niemożliwe gdyż koła w luxtorpedzie chowają się w budzie, więc wózki nie mogą się wychylić poza obrys nadwozia . Muszę kupić jakieś tory R=600 mm lub więcej by sprawdzić jak jeździ w kółko :)
Dolutowałem również kondensator 47uF równolegle z silnikiem i dzięki temu diody oświetlenia przestały migać w kierunku zaporowym:
https://photos.app.goo.gl/MjYCvnvi49mhuLG39
Ponownie link do całego albumu i filmów:
https://photos.app.goo.gl/co27sqerVLdF5smNA