Dobry wieczór,
Nieco uciekamy od tematu (żywię nadzieję, że Kolega
@thewald wybaczy), ale Politechnika Lubelska nawet prowadziła projekt dotyczący digitalizacji norm:
"
Normy Branżowe z okresu 1961-1997.
Praca wykonana w ramach projektu "Digitalizacja wybranych norm branżowych" współfinansowanego przez MNiSW
Etap1: 1089/P-DUN 2012
Etap2: 1004/P-DUN 2013
Etap3: 927/P-DUN 2015.
"
Źródło:
https://bc.pollub.pl/dlibra/collectiondescription/43
Wątpliwym jest, aby legalnie dostać dofinansowanie i ogłaszać wszem i wobec tak powszechne łamanie praw autorskich.

Niestety znam dokładnie tematy "wtórnej tajności" spotykanej obecnie w różnorakich placówkach naukowych...
Mam do Kolegi
@thewald pytanie, czy przewiduje Kolega również w przyszłości odwzorowywać na swoich słupach krzyżowanie przewodów w parach na poprzecznikach, które w liniach teletechnicznych było powszechnie stosowane dla wyrównania parametrów linii napowietrznej? To mógłby być ciekawy "smaczek", zwiększający realizm odwzorowania linii napowietrznej.
Same izolatory Kolegi - wykonane rewelacyjnie, w ramach dalszego zwiększania realizmu można niektórym szklanym dodać nieco "barwy" - błękitnej lub zielonkawej. Częściej się takie spotykało, niż całkiem przezroczyste. A potem można jeszcze wszystkie izolatory spatynować.
Z poważaniem,
Maxxc
Dopisane - żeby nie tworzyć nowych postów odbiegających od tematu budowy słupów:
Źródło:
https://www.pkn.pl/na-skroty/faq
Podkreślenie - moje.
"
1. Normy Branżowe(BN) są jednym z rodzajów technicznych dokumentów normatywnych, które były tworzone przez jednostki niepodległe Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu tj. przez przedsiębiorców, koła naukowe, ministerstwa itp. Były to normy stosowane w przedsiębiorstwach danej branży. Zgodnie z art. 28 Ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 1483) z dniem wejścia ustawy w życie PKN zaprzestał prowadzenia zbioru norm branżowych. Istniejące zbiory: Branżowych Norm (BN) i Wojskowych Branżowych Norm (WBN) - PKN przekazał do Archiwum Akt Nowych.
2. Każdy obywatel oraz jednostki organizacyjne, zgodnie z art. 16 a ust. 1 Ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 217 z późn. zm.), ma prawo wglądu do materiałów archiwalnych, które są udostępniane bezpłatnie dla potrzeb nauki, kultury, techniki i gospodarki.
3. Normy Branżowe, które zostały wydane do dnia wejścia w życie ustawy o normalizacji są dostępne w
Archiwum Akt Nowych i mogą być stosowane na zasadzie dobrowolności. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż mogą one zawierać nieaktualne dane techniczne. Bezpieczniejsze jest stosowanie Polskiej Normy, która zawiera aktualne dane techniczne.
"