Kombinujemy, żeby Ci pomóc. W zasobach forum jest instrukcja
PIKO Smart Control light (link poniżej)
Wkleiłem też fragment z tej instrukcji o ustawieniu formatu danych - ustawienie kroków prędkości, co może mieć wpływ na Twoje kłopoty.
Upewnij się, że wszystko masz ustawione na 128 kroków prędkości i chociaż tej niewiadomej się pozbędziemy.
Instrukcja Piko Control light
9. Tryb „Zmien Dane Lok”
Po wybraniu trybu „Zmien Dane Lok“ kontroler PIKO SmartControllerlight wyświetla na początku małe okno pomocy, w którym objaśnione są najważniejsze klawisze tego menu. Po wciśnięciu kolejnego klawisza wyboru okienko pomocy znika. Pokazywanie tego okienka można wyłączyć w menu ustawień (patrz rozdział 5.2.3).
9.1. Zmiana danych lokomotywy
Wciśnięcie po kolei klawiszy [mode] i [5] przełącza w tryb „Zmien Dane Lok“
Za pomocą klawiszy [1] - [5] określa się jakie dane mają być zmieniane.
Klawiszem [1] określa się adres lokomotywy, której dane mają być zmienione. Adres wprowadza się z klawiatury numerycznej i zatwierdza klawiszem [↩].
Klawisz [2] pozwala na zmianę symbolu lokomotywy. Symbol wybierany jest z listy klawiszami [▲] - [▼] i zatwierdzany klawiszem [↩].
Klawisz [3] pozwala na zmianę nazwy lokomotywy. • Pozycja kursora do wprowadzenia pierwszego znaku określana jest przez obrót pokrętła. • Zatwierdzenie pozycji następuje przez wciśnięcie pokrętła. • Wybór pierwszego znaku następuje obrotem pokrętła. Do wprowadzania cyfr można użyć klawiatury numerycznej. Klawisz [stop/kasuj] wprowadza spację. • Ponowne wciśnięcie pokrętła powoduje zatwierdzenie znaku i można już przesunąć kursor na następną pozycję. • Po wprowadzeniu wszystkich znaków nazwy lokomotywy zatwierdzić ją klawiszem [↩]. Zapis danych do biblioteki następuje automatycznie.
Wciśnięcie klawisza [4] przenosi do podmenu funkcji lokomotywy. W tym menu można przypisać każdej funkcji z zakresu 0-24 indywidualny symbol funkcji. Ponadto można określić typ przypisanej klawiszowi funkcji – stała lub chwilowa. Funkcja stała: Każde wciśnięcie klawisza funkcji przełącza między stanem „włączona“ i „wyłączona“. Funkcja chwilowa: Funkcja jest włączona tak długo, jak długo przytrzymywany jest odpowiadający jej klawisz. Zwolnienie klawisza wyłącza funkcję. • Wciśnięciem klawisza [1] ustala się czy • wszystkie funkcje mają przypisany standardowy symbol i sposób przełączania „UNI“, tzn.: wszystkim funkcjom przypisany jest symbol koła i mają charakter stały (czyli funkcja pozostaje włączona do ponownego wciśnięcia odpowiadającego jej klawisza), • każdej funkcji ma być przypisany indywidualny symbol oraz dowolny sposób przełączania „MULTI”. Sposób przełączania „MULTI“ oznacza, że każda funkcja otrzymuje swój indywidualny symbol na ekranie i może mieć charakter stały lub chwilowy (pozostaje aktywna do momentu zwolnienia przypisanego jej klawisza).
Klawisz [5] służy do zmiany formatu danych. Wybór odbywa się klawiszami [▲] i [▼] i zatwierdza klawiszem [↩]. Do dyspozycji są formaty: DCC-14 kroków prędkości, DCC-28 kroków prędkości i DCC-128 kroków prędkości. Kroki prędkości: Prędkość każdej lokomotywy nie jest regulowana liniowo, a poprzez kroki prędkości. Im wyższa liczba tych kroków tym bardziej precyzyjnie można regulować szybkość pomiędzy zatrzymaniem a prędkością maksymalną pojazdu, tzn.: lokomotywa przyspiesza od „zera” do ustawionej maksymalnej prędkości bez widocznych „skoków”. Jeśli dokonane zmiany mają być zapisane w bibliotece, to wyjście z menu powinno nastąpić przy pomocy klawisza [↩]. Klawisz [stop/kasuj] usuwa wybrany w tym menu zestaw danych lokomotywy. Klawisze [lok] lub [mode] powodują wyjście z menu bez zapisywania dokonanych zmian.
Ewentualnie inna wersja sterownika, taki chyba masz Ty. Co prawda
wlan, ale zobacz. Tu podam link do strony. (Zanim dostanę bana za linkowanie i reklamę może zdążysz zobaczyć

) Instrukcja jest "ciut" za duża i nie mogę jej zamieścić w zasobach.
Piko Smart Control
Od strony 15 zaczyna się opis, jak edytować dane dekodera. Na stronie 17 jest mowa o krokach prędkości. Na stronie 42 zaczyna się opis ustawień centralki. Na kolejnej (43)
Masz info o ustawieniu kroków w centralce: "W polu „Standard DCC“ można ustawić liczbę kroków prędkości DCC (14, 28 lub 128), która będzie stosowana przez centralkę SmartBox dla lokomotyw, które nie mają ustawionej tej wartości w bibliotece"
Trochę musisz poczytać, ale upewnij się, czy masz wszędzie takie same stopnie prędkości. Ewentualnie ustaw je. Czy będzie to 28, czy 128, nie ma większego znaczenia.
Ważne, żeby wszędzie było tyle samo kroków prędkości.
No i... czekamy na efekty (z nadzieją, na pozytywne wieści)
Pozdrawiam. Szymon.