• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pociąg pod choinkę

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
1.005 1 0
#1
Zawsze bawiłem się skalami małymi (N i H0) ale w tym roku zdecydowałem dodać pociąg pod choinkę. Ponieważ mam miejsce, zdecydowałem na tory wielkości G (45mm) a ponieważ chciałem mieć możliwość drukowania moich własnych torów to chciałem kontrole przez pilota RF i zasilanie przez baterie.

Najprzyjemniejsze zestawy startowe jakie znalazłem są firmy Bachmann, z ich serii Big Hauler (skala 1:22.5). Nowoczesne zestawy są zasilane przez metalowe szyny, ale zestawy z lat 80-tych były z szynami plastikowymi. Znalazłem taki zestaw używany który wyglądał jak nowy, ale po nabycie okazało się ze elektronika lokomotywy była bardzo skorodowana. Wszystkie połączenia i nawet silnik rozpadł mi się w palcach i nawet płytka drukowana miała skorodowane połączenia.

Po dłuższym poszukiwaniu znalazłem silnik tej samej mocy i wielkości na Amazon prosto z Chin
https://www.amazon.com/gp/product/B089ZM3RW4

Po wymianie silnika i całego okablowania oraz dodatku paru połączeń na płytce lokomotywa wróciła do życia. Nawet prosty dźwięk działa.

Dodałem tez kabel umożliwiający użycie paczki baterii ładowanych zamiast sześciu normalnych typu D.



Ostatnia modyfikacja to dodanie gumek do kuł lokomotywy, ponieważ plastikowe kola na plastikowych szynach nie miały dobrej trakcji, a nowe baterie nie maja tego samego ciężaru jak szóstka D.

Zestaw przyszedł z owalem, ale to troche nudne. Bachmann nigdy nie sprzedawał kompatybilnych rozjazdów, ale znalazłem projekt rozjazdu na Thingiverse i dodałem do niego odpowiednie połączniki. Oprócz tego mam odpowiednie łuki 22.5 stopni, takie same jak rozjazdy (łuki Bachmanna mają 30 stopni) i odpowiedniej długości proste tory. Wszystko jest na Thingiverse.

rozjazd:
https://www.thingiverse.com/thing:4686102

łuk:
https://www.thingiverse.com/thing:4686713

proste:
https://www.thingiverse.com/thing:4686551

I wynik tej całej roboty
DSC_0432.JPG
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.681 65 3
#3
Bardzo fajnie to wyszło. Ja mam coś podobnego w tej wielkości tylko że są to zabawki firmy New Ray i Dickie lub coś podobnego. Ja w starym parowozie wywaliłem mechaniczne przełączniki i mechaniczne "brzdękadełko" do dzwonienia i udawanego mechanicznego "ciufania" napęd zostawiłem oryginalny z tym że na wał silnika dodałem duże koło zamachowe z innej zabawki. To rozwiązało problem gwałtownego ruszania przy zastosowaniu prymitywnej aparatury RC nieproporcjonalnej. Mam dwa niekompletne owale torów dwóch producentów ale po niedużej kombinacji da się to połączyć w coś większego i zabawy jest z tego dużo. Zasilanie mam z akumulatora ołowiowego żelowego 6V i nie sposób go rozładować.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
1.005 1 0
#4
Apropos sterowania to zapomniałem powiedzieć że te pierwsze zestawy Bachmanna miały R/C na falach 27Mhz albo 49Mhz (bardziej rzadko), pozwala to na dość precyzyjną kontrolę szybkości i działa w zasięgu około 10 metrów, także nie źle, tylko że oczywiście nie można używać dwóch nadajników na tej samej fali. Jeżeli lokomotywa nie widzi sygnału R/C to jedzie na pełną prędkość aż sygnał wróci. To jest OK jeżeli wyjeżdża z zasięgu przodem, ale jeżeli jedzie do tylu to jest dość duże kopanie jak zmienia nagle kierunek.

Mechanism dźwięku jest zaskakująco prosty, jest to biały szum ale uziemienie głośnika tylko się łączy dwa razy na obrót koła. Na osi są dwa kontakty na 180 stopni od siebie co łącza głośnik do płytki elektronicznej. Jedyny minus jest jeżeli koło zatrzymuje się tam gdzie ten kontakt jest połączony to dźwięk jest ciągły.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.681 65 3
#5
Czyli z tego co rozumiem to na jeden obrót kół są tylko 2 wydechy. Trochę za mało no chyba że to lokomotywa 2 cylindrowa w układzie Compound czyli z podwójnym rozprężaniem pary. Ja bym pomyślał nad tym kontaktem by się zwierał 4 razy na obrót.
Ja swój zabawko model pokazałem Tutaj
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
1.005 1 0
#8
W przygotowaniu na choinkę 2021 dokupiłem pare nowych lokomotyw. Szukałem podobnie do Bachmanna takie na baterie ze sterowaniem R/C i znalazłem firmy Playmobil produkowane z 10 lat temu. Kupiłem dwie i parę wagonów naprawdę tanio. Jedna jest kompletna, drugiej brakowało dachu, buforów, płytki bocznej i łączników. Łączniki typu Playmobil są zgodne z łącznikami typu pętli i haka, ale są inaczej montowane do lokomotywy. Na szczęście już jest taki projekt na thingiverse, także łatwo to wymienić.

https://www.thingiverse.com/thing:4571613

Dach, bufory i płytkę musiałem sam stworzyć w Fusion360, ale teraz już są na thingiverse:

featured_preview_PM_Cargo_Loco_Roof.png

featured_preview_PM_Cargo_Loco_side_panel_v24.png

featured_preview_PM_Cargo_Loco_Buffer_v3.png



https://www.thingiverse.com/thing:5040514

Dodatkowo wydrukowałem jednostkę klimatyzacji na dach:

https://www.thingiverse.com/thing:1214848

I dodałem nowe płytki identyfikacyjne. Zmieniłem okablowanie na użytek paczek baterii ładowanych i po testach okazało się ze jeżdżą za szybko nawet na najmniejszym gazie. Ponieważ mają dwa silniki, zmniejszenie szybkości no połowę było łatwe przez zmianę z równoległego podłączenia silników na seryjne.

DSC_2615.JPG


Ponieważ jest możliwość sterowania oboma lokomotywami jednym pilotem, mogę je używać w składzie.

DSC_2641.JPG


DSC_2638.JPG
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
1.005 1 0
#9
Teraz pracuje nad moim pierwszym drukowanym wagonem. Zacząłem od podwozia, wózki są ze tego projektu

https://www.thingiverse.com/thing:3024808

Koła miałem plan drukować ale ja szukałem części na stronie Playmobil zobaczyłem że sprzedają koła skali G za dolara od osi, za takie ceny nie warto nawet drukować.

Sprzęgi drukowane z takiego projektu

https://www.thingiverse.com/thing:1974185

DSC_2632.JPG


Podstawowa rama wagonu jest tutaj

https://www.thingiverse.com/thing:2069464

a przekładka na dłuższą wersję tutaj

https://www.thingiverse.com/thing:3335716

DSC_2642.JPG

DSC_2645.JPG


Pokład będzie drewniany z cienkiej sklejki, teraz czekam tylko na wyschnięcie kleju

DSC_2646.JPG
 

M.A.feldbahn

Aktywny użytkownik
Reakcje
229 0 0
#12
Czy rama wagonu drukowana jest w częściach ze względu na mniejszy obszar wydruku niż długość samej ramy?

Fajna zabawa projektować i drukować własne projekty taboru - też kiedyś myślałem o tej skali i druku...
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
1.005 1 0
#14
Teraz produkuję wagon kryty. To jest modyfikacja modelu wagonu 2 drzwiowego z Thingiverse na wagon 4 drzwiowy i 4 osiowy.

Podstawowe plany są tutaj:
https://www.thingiverse.com/thing:1442446

Moja przedłużona wersja w budowie. Potrzebuje jeszcze klamki drzwi i poparcie zawieszenia. Oryginał był w skali 1:32, ja wydrukowałem na 15% większy żeby pasował wielkością do taboru Bachmanna.

DSC_2652.JPG

DSC_2654.JPG
DSC_2655.JPG


Po skończeniu wrzucę na Thingiverse dla wszystkich.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
1.005 1 0
#18
Do zestawu szyn do drukowania dodałem teraz skrzyżowanie prostokątne, Tak jak reszta ma podłączenia typu Bachmanna
https://www.thingiverse.com/thing:5152508

large_display_90_degree_crossing.png

Znalazłem jeden wagon pasażerski który nie chciał przez to przejechać bez wykolejenia. Okazało się że szerokość kół była za mała, po poprawce już jeździ bez problemów.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:22.5 (II) 13

Podobne wątki