• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pamiętajmy ...

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#1
Podczas różnych wędrówek w poszukiwaniu śladów dawnej kolei kilkakrotnie spotkałem na swej drodze miejsca ostatniego spoczynku ludzi w jakiś sposób związanych z koleją. Czasem zapuszczone i zapomniane a czasem zadbane i odwiedzane.
Pierwszym takim (oczywiście jeżeli czegoś nie zapomniałem) napotkanym jest grób na zapomnianym cmentarzu w okolicach Wieliszewa, w którym spoczywa Ś.p. Tadeusz Szczepański - Kapral 2-go Pułku Saperów Kolejowych, zmarły w dniu 15 sierpnia 1927 r.
Jak już wspomniałem wcześniej cmentarz jest zaniedbany i nieużytkowany, ale widać, że czasem jest odwiedzany, choć nie zawsze przez ludzi, którzy pragną w chwili zadumy pochylić się nad grobem. Jak widać na zdjęciu ... ktoś wyrwie zdjęcie a inny Ktoś zapali znicz. Jeszcze inny, choć trudno nazwać takiego człowiekiem rozkuje murowane sklepienie grobowca.

Wieliszew-18.11.2006 r.JPG


Innym razem będąc na cmentarzu w Jeżowie zobaczyłem grób Ś.p. Karola Sulikowskiego - dyrektora Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Warszawsko-Bydgoskiej.
Jeżów-18.05.08 r. (1).jpg
Jeżów-18.05.08 r. (2).jpg


Obok cmentarza parafialnego w Jeżowie jest cmentarz, na którym zostali pochowani żołnierze niemieccy polegli w czasie I wojny. Nie wykluczone, że wśród żołnierskich grobów znajduje się miejsce gdzie pochowano jednego bądź kilku żołnierzy-kolejarzy związanych z budowaną pobliską linią kolei polowej Rogów-Biała. Unsere Heldern ...

Jeżów-18.05.08 r. (4).JPG


Zapalmy Im choć wirtualną świeczkę ... [*]

Zachęcam Kolegów do zamieszczania napotkanych miejsc pochówku Ludzi związanych kiedyś z koleją.
 

Załączniki

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#4
W tym szczególnym dniu chciałbym przypomnieć osobę p. Marka Matuszewskiego, muzyka z wykształcenia, profesjonalnego organistę, a przy tym historyka i miłośnika kolei z umiłowania i wyboru. Odszedł wiele lat temu. Każdemu spotkaniu z cyklu "Nostalgia za parą" towarzyszyły broszury opisujące historię danej wąskotorówki autorstwa p. Marka. Poznałem Go, właśnie dzięki tym pionierskim opracowaniom. Wiedza i kultura - to był właśnie p. Marek. Jaki Świat jest mały przekonałem się później. Moja dobra koleżanka z pracy znała śp. p. Marka od strony profesji muzycznej. Pamiętajmy o Nim.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#5
Niech zapłonie dziś choć ten wirtualny znicz pamięci tych wszystkich ,których znaliśmy lub nie.
Kolegów wymienionych w Sali Pamięci a także innych miłośników kolei tej dużej i małej.

PAMIĘĆ O NICH NIE ZAGINIE PÓKI JEST OBECNA W SERCACH ŻYJĄCYCH
GifyAgusi.pl - _img_2020_08_28_obrazek-gif_zaduma_Znicz w dłoniach czas zadumy.gif

Spoczywajcie w pokoju....
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#6
Święta to zazwyczaj czas na zwolnienie tempa to też czas zadumy ....
Kiedyś p. Zbigniew Preisner napisał piękną kolendę poświęconą tym ,których nie ma już pomiędzy nami.
Niech wybrzmi dla tych, których tutaj wspominamy.