• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Osowa Góra

Reakcje
159 0 0
#1
W związku z pojawieniem się na rynku seryjnych modeli kultowych EZT-ów oraz znikomej ilości makiet modułowych i prezentacyjnych, gdzie taki model (ale i wszystkie inne elektryki) mógłby godnie prezentować się "pod drutem" osobom oglądającym makietę, postanowiłem podjąć się budowy opuszczonej od 1999 roku stacji Osowa Góra. Położona na końcu linii nr 361 z Puszczykówka liczącej zaledwie 5 kilometrów kiedyś była popularnym miejscem wycieczek i tętniła życiem. Dziś dojeżdża tam jedynie mosińska drezyna, a sam wjazd na linię w Puszczykówku został rozebrany w trakcie modernizacji linii łączącej Wrocław z Poznaniem.

Makieta ma przedstawiać stację z okresu, kiedy była już zelektryfikowana, ale znajdowały się na niej jeszcze dwa tory (wg mojej wiedzy lata 70.-te i 80.-te). Główną częścią makiety mają być 4 segmenty o długości 900mm i szerokości mniej więcej 250-300mm z demontowanym tłem i oświetleniem. W planach jest także piąty segment, który umożliwiałby ewentualnie połączenie makiety z innymi modułami. Stacja w rzeczywistości nie jest długa, więc makieta sama w sobie będzie niewiele skrócona (zmieszczą się na niej bez problemu 3 połączone ze sobą EN57). Wszystko oczywiście zelektryfikowane ;).

Same skrzynki są jeszcze w planach, ale pierwszy etap realizacji makiety mam już de facto za sobą, a mianowicie wykonane w marcu ubiegłego roku pomiary budynków znajdujących się na stacji. Posiadam również sklejkę do pocięcia. Obecnie ćwiczę składanie budynków, aby nie zepsuć właściwych na prezentowanej w tym wątku makiecie. Najdroższymi rzeczami, które muszę jeszcze pozyskać to słupy, semafory (o ile były, według Bazy Kolejowej tak, pytanie gdzie) i tory (w planach mam użycie Tillig Elite). Makieta ma docelowo posiadać też własny booster.

Oto plan makiety na dzień dzisiejszy:

Osowa Góra schemat 02.01.2023.png


Moje zdjęcia z wypadu na stację pod koniec ubiegłej zimy:

1.png

3.PNG
4.PNG
5.PNG
6.PNG
7.PNG
8.PNG
9.PNG
10.PNG
13.PNG


I trochę historii:

received_505941620888402.jpeg

received_529202049121345.jpeg

received_530011805502277.jpeg
received_606809634547466.jpeg
received_663736681516478.jpeg


To by było na razie tyle. Wszelkie uwagi dotyczące projektu mile widziane. Interesują mnie jeszcze takie informacje jak dokładny wygląd budynków, peronu i zieleni z lat, z których chcę odwzorować makietę, umieszczenie półbramek czy semaforów i tarcz manewrowych (o ile takie rzeczy w ogóle tu występowały), więc jeżeli któryś z Kolegów zechciałby podzielić się swoją wiedzą na temat tej stacji lub zdjęciami, to byłbym niezmiernie wdzięczny :D. Teraz pozostaje zbierać resztę potrzebnych materiałów, informacji, a także cierpliwie czekać na wydanie poznańskiej jednostki.

Pozdrawiam ;)
 

MP_OG

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#2
Witam,
Trzymam kciuki.
W międzyczasie zapraszamy na wystawę poświęconą dziesięcioleciu mosińskiej drezyny.
Próbujemy znaleźć nieco materiałów archiwalnych dot. O.G. i Mosiny-Pożegowo. Wystawa dopiero na końcu sierpnia, więc zapraszam do planowania wypadu :) Więcej info będzie na drezynowym www.
 

Podobne wątki