• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Jelenia Góra Cieplice

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
#1
Cześć
Od jakiegoś czasu chodzi za mną temat makiety tort.
Chcę aby to było na podstawie realnej stacji Jelenia Góra Cieplice, mam plan tej stacji.
Zbieram informacje szukam rozwiązań, mam dużo torów Piko A-Gleis plus rozjazdy.
Wydaje mi się że najbardziej praktyczne będzie wykonanie tego tortu z modułów skrzynek.
Chętnie przyjmę sugestie od osób zdecydowanie bardziej doświadczonych w budowaniu takich makiet w domowych warunkach.
Pozdrawiam, Marek

JG_Cieplice_1967.png
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#4
Wydaje mi się że najbardziej praktyczne będzie wykonanie tego tortu z modułów skrzynek.
Po pierwsze, czy zamierza Kolega budować tort czy makietę z połączonych modułów? Po drugie, czy tor będzie miał kontunuację poza stacją (w obie strony)? Z załączonego planu wynika, że to zdecydowanie nie będzie tortem, a raczej praca na kilku modułach. Ale brakuje ciągu dalszego, chyba, że Kolega chce zrobić tylko stację? Po trzecie, czy Kolega zamierza dokonać kompromisów - skrócenia stacji, gdyż inaczej to będzie kłopot z miejscem, chyba, że Kolega dysponuje małą halą ;).
 
OP
OP
K

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
#6
Najważniejszą częścią tego wszystkiego ma być stacja a po bokach będzie kontynuacja torów aby się zamknęły po przeciwnie stronie.
Na razie jest to do dyskusji jak ma wyglądać całość, dlatego zbieram opinie innych doświadczonych osób, którzy pomogą, doradzą.
Chciałbym to zrobić tak aby w razie czego można by było to wszystko rozebrać i przewieźć.
 

LISU

Użytkownik
Reakcje
140 7 4
#8
Najważniejszą częścią tego wszystkiego ma być stacja a po bokach będzie kontynuacja torów aby się zamknęły po przeciwnie stronie.
Na razie jest to do dyskusji jak ma wyglądać całość, dlatego zbieram opinie innych doświadczonych osób, którzy pomogą, doradzą.
Chciałbym to zrobić tak aby w razie czego można by było to wszystko rozebrać i przewieźć.
,,Nie znam się, to się wypowiem" ;) Przeczytaj raz jeszcze posty kolegów DieselPower i Rozjazd. Znacznie będzie to dotyczyło mojej skromnej wypowiedzi. Zastanów się proszę w jakiej epoce chcesz wykonać swoją pracę. To Ci bardzo pomoże. Wcześniej Cieplice były niewielkim ale pięknym i klimatycznym dworcem z nastawnią i magazynem. Teraz dworzec jest nieczynny a istnieje w formie przystanku z dobudowanymi dość niedawno peronami, wysuniętymi w stronę Szklarskiej.
 
OP
OP
K

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
#9
,,Nie znam się, to się wypowiem" ;) Przeczytaj raz jeszcze posty kolegów DieselPower i Rozjazd. Znacznie będzie to dotyczyło mojej skromnej wypowiedzi. Zastanów się proszę w jakiej epoce chcesz wykonać swoją pracę. To Ci bardzo pomoże. Wcześniej Cieplice były niewielkim ale pięknym i klimatycznym dworcem z nastawnią i magazynem. Teraz dworzec jest nieczynny a istnieje w formie przystanku z dobudowanymi dość niedawno peronami, wysuniętymi w stronę Szklarskiej.
Zdecydowanie z lat 80 kiedy jeszcze kursowała zielona lokomotywa SM-03 do Fampy.
Pamiętam te czasy z tamtych lat jeszcze jak były semafory i chcę właśnie nawiązać na makiecie do tych lat.
Przynajmniej dwa razy w roku jestem Cieplicach mimo że jestem z Małopolski, mam sentyment do tego miejsca.
A Ty znasz dobrze Cieplice i ten dawny dworzec z tamtych lat? Będę wdzięczny za jakiekolwiek zdjęcia z tamtych lat jeśli coś masz.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#12
Czyli nie 13m długości, tylko 3 ? Obawiam się, że ten Twój projekt się nie zmieści...
Znajdź 13m długości i do 1m szerokości na zmieszczenie na modułach tego co jest na planie.
Dodaj jeszcze do tego połączenie z dwóch stron w zamknięty owal jeśli tak chcesz.
Masz może jakąś opuszczoną halę do zrealizowania tego bardzo fajnego projektu?
Wybacz sarkazm, ale nie zdajesz sobie chyba sprawy z wielkości i trudności tego projektu.
Nie, żebym Cię zniechęcał, ale chyba zbyt ambitnie i optymistycznie do tego podszedłeś.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.142 442 105
#15
W wielkości H0 3m to jest 261 metrów w rzeczywistości. Odliczając łuki zamykające owal z drugiej strony, zostaje 2m i 174m w rzeczywistości. I to przy założeniu jednego toru, bez żadnych rozjazdów i głowic rozjazdowych.

W wielkości N 3 metry to jest 480 metrów w rzeczywistości (jeśli dobrze liczę). Tu już można się pokusić o malutką stacyjkę.
 
OP
OP
K

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
#16
Czyli nie 13m długości, tylko 3 ? Obawiam się, że ten Twój projekt się nie zmieści...
Znajdź 13m długości i do 1m szerokości na zmieszczenie na modułach tego co jest na planie.
Dodaj jeszcze do tego połączenie z dwóch stron w zamknięty owal jeśli tak chcesz.
Masz może jakąś opuszczoną halę do zrealizowania tego bardzo fajnego projektu?
Wybacz sarkazm, ale nie zdajesz sobie chyba sprawy z wielkości i trudności tego projektu.
Nie, żebym Cię zniechęcał, ale chyba zbyt ambitnie i optymistycznie do tego podszedłeś.
Dlatego właśnie pytam o opinie, nic z góry nie zakładam, Dla mnie najważniejsza jest ta stacja aby ją odtworzyć tak jak była.
Przyjmuję konstruktywną krytykę bo ona cos wnosi daje inne spojrzenie na całość. Każdy z Was tu ma zdecydowanie większe doświadczenie niż ja i może coś podpowiedzieć.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#20
Zawsze można "złamać" stację, nawet w dwóch miejscach, przykładowo zaznaczonych czerwoną linią. Po takim "złamaniu" powinno wystarczyć miejsce 5mx3m, na stację i krótki szlak spinający jej oba końce.
JG_Cieplice_1967.png
 

Podobne wątki