• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Muzeum ozubnicové dráhy - Kořenov

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#1
Średnio dwa razy do roku jeździmy z małżonką do Karpacza. Średnio raz w roku ciągnie mnie po okolicznych kolejowych atrakcjach. Osobliwie - leżą one po innej stronie Karkonoszy...
Ale do rzeczy. Początek marca 2020. W Polsce wichury, śniegu brak. Ale po drugiej stronie gór zimno, biało - niedźwiedzi tylko brak. Białych w każdym razie. Za to stoi szopa. Z tą szopą to tez jest osobliwa historia. Jeszcze niedawno to była ruina bez dachu. Wpiszcie Výtopna Kořenov zobaczcie co Czesi wyprawiają:
DSC_0776.JPG

Na torach dodatkowych stoją sobie wagony. Jeden w malowaniu CSD, drugi CD - co kto lubi. Właśnie sobie wyobraziłem, że gdzieś w PL stoją oliwkowe bonanzy. Albo Bipy... albo...
DSC_0774.JPG

Wchodzimy. Dworzec jak u nas. Ładny, tylko zapuszczony i jak po modernizacji za Gomułki. Swojsko:
DSC_0791.JPG

Muzeum to duże słowo. Ja bym to nazwał ekspozycją. Co nie zmienia faktu, że pamiątkami (a jest tego ogrom!) handluje Pani w wieku dojrzałym i jakiś młodzian. Dwa etaty (sic!) Niestety, platba v hotovosti, więc książki o lokomotywach T47 nie kupiłem. Za to opisy eksponatów są też po polsku.
DSC_0785.JPG

Zwiedzamy. Pamiątki po czasach, kiedy nad tutejszymi liniami wisiał drut:
DSC_0740.JPG
DSC_0742.JPG

DSC_0764.JPG
DSC_0765.JPG

Kolej zębata, są więc zębatki:
DSC_0747.JPG
DSC_0748.JPG

Są też inne gadżety:
DSC_0763.JPG

O tego Pana to my znamy. Tylko nie wiedzieliśmy, że szedł też na eksport:
DSC_0755.JPG

Pozor vlak!
DSC_0807.JPG

Smuta refleksja - sympatyczny kraj knedlików, Krecika oraz Pata i Mata, kraj który dla większości z nas jest mało poważny a wręcz śmieszny, to kraj o wysoko rozwiniętej kulturze - w tym technicznej, do której nam jeszcze bardzo bardzo daleko....
Nie byłem jeszcze w szopie. Ale będę. Chyba czas zacząć uczyć się češtiny
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#2
Ten ''Pan'', o polskim rodowodzie, stał ok.10 lat temu, w dosyć dobrej kondycji na torach odstawczych w Tanvaldzie.
 

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#3
Przy okazji nastepnej wizyty zapraszam do Świeradowa-Zdroju ;) Na dawnym (póki co ) dworcu prócz parowozu Tp4-217 można zobaczyć makietę fragmentów linii kolejowej w relacji Świeradów-Zdr/Mirsk/Gryfów Śl
Tp4-217 1.jpg