• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele kolejowe z kartonu , sklejki i metalu w skali 1:32.

Reakcje
17 0 0
#1
Witam wszystkich.
Jestem tu nowy i chciałbym na początek pokazać kilka moich ręcznie robionych modeli
w skali 1:32.
Wszystko jest zrobione z kartonu i sklejki , metalowe są osie i koła.
Lokomotywa 401Da została wyposażona w dekodery ESU, zaś w lokomotywie SM30 zastosowałem dekoder Lenz Standard.
Napęd w lokomotywie 401Da stanowią 2 silniki zamontowane " za nos".
Natomiast SM30 posiada 1 silnik Buhler z wyprowadzonymi wałkami kardana na wózki.
Napędzane są wszystkie 4 osie.
 

Załączniki

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
#2
Całkiem udane modele choć w ogóle mi się nie podobają bo zatrzymałem się w rozwoju na III epoce ;)

No to pożartowałem trochę więc czas przejść do 100 pytań do...

Wszystko jest zrobione z kartonu i sklejki , metalowe są osie i koła.
Jak widać niekoniecznie trzeba używać metalu i potem to wszystko lutować aby zrobić jeżdżący model lokomotywy ! Zamiast kartonu i sklejki osobiście zastosowałbym polistyren bo łatwiej się go niż karton obrabia i maluje. Jeśli już o malowaniu mowa to czy malowałeś te modele aerografem czy pędzlem bo ten niebieski na modelu SM30 wygląda jakby był właśnie pędzelkiem malowany.

Napęd w lokomotywie 401Da stanowią 2 silniki zamontowane " za nos".
Jako konstruktor samolotów (systemy sterowania więc o silnikach miałem nikłe pojęcie) który zszedł na psy i w zawodzie pracował tylko 1 miesiąc i 15 dni zapytam co oznacza owo "za nos" ?

Lokomotywa 401Da została wyposażona w dekodery ESU
Jeśli to "y" to nie literówka to czy w modelu jest więcej niż jeden dekoder ? Lenz Standard dźwięku nie ma, ESU - jedne mają inne nie. Jak to jest w przypadku Twoich modeli ?

i jeszcze...

Jakie sprzęgi zastosowałeś w tych modelach ?

Jakie zestawy kołowe ? Gotowiec czy toczone własnymi/obcymi rękami ?

Czy poręcze barierek wydają mi się kwadratowe w przekroju ? Jeśli tak to z czego były wykonane i dlaczego nie są okrągłe jeśli moje oczy faktycznie mnie nie mylą ?

W jaki sposób malowałeś logo Lotosu ? Maski czy może kalkomania ? I napisy na wagonach/lokomotywach ? Czy to są wydrukowane na drukarce "kartoniki" czy kalkomanie ?

No i z tych stu pytań kilka tylko zadałem ale na razie chyba wystarczy.

Mam jeszcze prośbę o zdjęcie modeli pokazujące ich podwozia i napędy.

I jeszcze o jakieś zdjęcie całego "składu", najlepiej w plenerze. Achh, się rozmarzyłem.

Gratuluję na koniec bo całkiem ładnie się prezentują.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S
Reakcje
17 0 0
#3
Obydwie lokomotywy mają po jednym dekoderze.
To " y" to moja pomyłka.
Zawieszenie silnika za nos to oznacza ,że silnik jest zamocowany z jednej strony bezpośrednio do ostoi lub ramy wózka a punkt podparcia stanowią łożyska znajdujące się na zestawie kołowym.

SM30 malowałem farbą w sprayu ale
pędzlem tylko lakierowałem. Zestawy kołowe są stalowe toczone na tokarce , barierki fakt są kwadratowe ponieważ były wypalane laserem.
Osobiście wolę robić modele z kartonu.
Logo Lotosu jest wykonane metodą kalkomanii .
Napisy na wagonach są drukowane, sprzęgi są wypalone laserem ale według mojego pomysłu.
Pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#4
Kolega @Szynszyla Spur1 wyjaśnił już na czym polega zawieszenie silnika trakcyjnego "za nos", ja dodam tylko, że pojęcie to jest używane w technicznym języku kolejowym. Ten sposób zawieszenia znany jest też pod nazwą zawieszenia tramwajowego, bo w tramwajach zastosowano go po raz pierwszy i przez długi czas był w nich stosowany dość powszechne. Szczegółowy opis tego rozwiązania można znaleźć m.in. tu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:32 (1) 51
Skala 1:32 (1) 1
Skala 1:32 (1) 1145

Podobne wątki