• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Lokomotywownia w domowym klimacie

OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.815 4 0
#23
W weekend miałem okazję odebrać pierwsze elementy szkieletu pulpitu do lokomotywowni. Wzoruję się na motywie kostkowym - kwestie wyglądu oraz praktyka budowy.
Całość będzie składać się z zaprojektowanych przeze mnie kostek 30x30 wykonanych metodą druku 3D z całą masą elektroniki. Jako centralę sterującą zastosuję płytkę arduino i to najprawdopodobniej nie jedną. Wkrótce podzielę się większą ilością szczegółów i zdjęć, na razie trwają jeszcze drobne prace poprawkowe przy kostkach


1741114839737.png
 

Załączniki

OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.815 4 0
#24
Cześć!

Jako że prace choć powoli to ciągle poruszają się do przodu, już na dniach pochwale sie pulptitem :)


W międzyczasie jednak analizuję jak rozmiescić semafory, czy mógłbym prosić o sprawdzenie czy to co nakreśliłem ma choć najmniejszy sens? :)

Założenie jest takie - krótka wstawka z prawej strony, jeżeli jest stosowana, to lokomotywownia nie znajduje się w wariancie użytkowym ze stacją.

Bez krótkiej wstawki - lokomotywownia będzie używana w obrębie stacji w przyszłości, stąd też semafory na krótkiej wstawce.

1749894857647.png
 

Sytzmer

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
444 0 0
#26
Tak na szybko, bazując na moim wykształceniu i doświadczeniu:
Semafory.png


Zakładam przy tym, że Vmax na linii ≤100km/h, jeżeli ma być większa, to semafory na torze 2 powinny mieć zielony pas świetlny (na rozjeździe krzyżowym na wprost zawsze max 100km/h).
 
OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.815 4 0
#27
Dziękuję bardzo za powyższe rady, wcześniej nie miałem okazji, masa pracy przerosła mnie, a liczyłem że zacznę już temat semaforów :)

W międzyczasie odbyła się wystawa w Bielsku-Białej 4-6 lipca, gdzie makieta miała swój debiut, choć jeszcze w surowym stanie, bardzo zależało mi na tym aby wszystko przetestować, a że charakter imprezy na to pozwalał (organizator dopuszczał niewykończone makiety), to z takiej możliwości z przyjemnością skorzystałem.

Z prac które odbyły się w tak zwanym międzyczasie od ostatniej aktualizacji, to z pomocą małżonki udało się zaszutrować praktycznie wszystkie tory. Dorobiona została również krótka wstawka na której mają znaleźć się kozły oporowe (15cm), tak by móc się bawić w krótkim wariancie makiety, w domowym zaciszu. :D

No i oczywiście doszedł pulpit wraz z całą elektryką pod makietą. Sterowanie rozjazdami wykonałem za pomocą serwomechanizmów (co już wcześniej ukazywałem), natomiast same serwomechanizmy są sterowane za pomocą dwóch arduino. Co ważne nie kopiowałem gotowych rozwiązań, a stworzyłem własne, wg. swoich oczekiwań. Pulpit projektowałem rysowałem od zera, poczynając od skrzynki na której wszystko jest osadzone (tutaj podziękowania dla @Inkson za wycięcie wszystkich elementów ze sklejki), aż po zamysł i drukowane w 3D kostki sterowania. Do nich samych wytrawiłem u chińczyka malutkie płytki pcb, które pozwoliły na pełną modułowość każdego z elementów. Finał finałów, w trakcie wystawy pulpit działał, choć w okrojonej wersji - nie było jeszcze wszystkich kostek, brakowało semaforów (liczyłem że choć dwa najistotniejsze do czasu wystawy uda mi się zrobić).
Ogółem cała makieta spisała się bardzo dobrze, nie zaliczyła awarii, tabor jeździł (choć brakuje jeszcze polaryzacji krzyżownic), to suma sumarum jestem zadowolony pozytywnym wynikiem testu :D
Dziękuję również @Marqus za stanięcie na wysokości zadania, dzięki tobie na ostatnią chwilę udało mi się jeszcze zainstalować spaxa na makiecie :cool:

Na dowód kilka fotek, że potencjał jest, choć jeszcze ogrom pracy przede mną. Teraz muszę wrócić do tematu semaforów, gdzie jaki, zatem jeszcze raz muszę przeanalizować powyższe rady.

Najważniejsza konkluzja wystawy w Bielsku, to fakt, że krótka wstawka ogranicza możliwości lokomotywowni w obecnym wariancie, przez co zdecydowałem że zamienię ją na dłuższą - 50cm (wariant lokomotywowni z kozłami, bez stacji która ma powstać w przyszłości). :niepewny:


PS: Makieta zdobyła nawet uznanie małżonki, ojca i brata - wszyscy mieli frajdę z zabawy i chwili za pulpitem :giggle:

1504690a-b8c6-4c21-a740-3cb5475b9bba.jpg
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 109

Podobne wątki