• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Korkowe "moduły" do zabawy na parkiecie

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#1
Dobry wieczór,
Brak miejsca w mieszkaniu zmusza mnie do zabawy na parkiecie. Na podłodze w sypialni powstała pętla o wymiarach ok. 300cm x 180cm, przy czym znaczna część ukryta jest pod łóżkiem. Nie muszę chyba tłumaczyć jak bardzo upierdliwe jest utrzymanie tego w czystości, cotygodniowe odkurzanie podłogi itp... Stąd pomysł na ułożeniu torów na podłożu korkowym o szerokości równej szerokości torowiska w danym miejscu, przy czym cała pętla zostałaby podzielona na 12 łatwo rozłączalnych modułów.
Docelowo powstać ma coś takiego. Układ zostanie jeszcze dopracowany pod kątem ustalenia linii podziału na moduły.

Materiał torowy to A-Gleis Piko oraz dla urozmaicenia być może betonowe flexy Roco w wewnętrznym torze głównym zasadniczym. Rozważam zastosowanie w łukach przechyłki, jednak moduły mają być odporne na przypadkowe nadepnięcie, więc nie wiem czy ma to sens. Rozjazd na samym dole ma w przyszłości umożliwić opcjonalne dołożenie kolejnych modułów w stronę następnego pokoju. Powyższy układ w założeniu ma umożliwić zabawę trzema składami naraz, przy czym dwa mogłyby być ciągłym ruchu a trzeci schowany na dodatkowym torze stacyjnym. "Stacja" obejmowałaby również dwa trzy tory z "żeberkiem" oraz tory quasi szopy dwustanowiskowej. 2/3 układu torowego po stronie prawej mieściłoby się pod łóżkiem. Napędy zwrotnicowe docelowo mają być wszędzie. Na rysunku gdzieniegdzie brakuje wskutek przeoczenia. Całość sterowana multimausem, chociaż nie wiem czy jeden wzmacniacz uciągnie 5 pojazdów trakcyjnych, oświetlone wagony i kilkanaście napędów rozjazdowych.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
12.585 517 30
#2
Korkowe podłoże będzie się łamać i kruszyć przy montażu i demontażu. Proponowałbym jednak na czymś trwalszym, a dopiero na tym korek. 5 lokomotyw nie powinno być chyba problemem, nawet, jeżeli wszystkie razem będą jeździły (chyba, że wszystkie z dźwiękiem, wtedy pobór mocy jest większy). Pytanie, ile ma być oświetlonych wagonów? Jeśli chodzi o napędy zwrotnicowe, to nie ma żadnego problemu, one pracują tylko chwilowo i nie wszystkie na raz.
 
OP
OP
Michał_P

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#3
Zastanawiam się też na rozwiązaniem kwestii łączenia przewodów napędów zwrotnicowych między modułami. Dekodery napędów znajdować będą się w dolnej części schematu a więc z góry (6 rozjazdów) przeprowadzić trzeba będzie 18 przewodów, które chciałem umieścić w międzytorzu.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.688 50 5
#4
Hej, Michał
Skoro już ma być to zabawa na podłodze, "na stałym lądzie" ;) , to również polecałbym Ci zainwestować w coś trwalszego. Sklejka będzie ok (sztywna i trwała, średnio-droga). Zrób niską kratownicę pod blat (nie wiem, jaką wysokość masz od podłogi do dolnej krawędzi łóżka). Jeśli masz pod łóżkiem na tyle miejsca, a nie będziesz stawiał budynków na tej makiecie, to polecałbym zrobić jakąś przykrywkę, też ze sklejki...w celu ochrony przed kurzem i godzillą ;)
Rozrysuj może, jak to całościowo miałoby wyglądać z uwzględnieniem łóżka...

Po sklejce będzie łatwiej poprowadzić przewody... ;)
 

statom

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Również przychylam się do zdania kolegów. Zrób nie za wysoki stelaż i nakryj go blacikiem ze sklejki, góra 5mm. Będzie wtedy można kabelki od napędów schować pod blacik, a i konstrukcja będzie lekka i nie będzie zajmowała wiele miejsca.
 

Zabkret

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#6
Dlaczego nie pomyslisz o makiecie powieszonej na sufice na hakach, ktora mozna opószcac do zabawy ? Od dolu mozna ja ladnie bialymy plytami 3mm MDF (jak do scian tylnych tanich mebli) zamaskowac. Jest troche roboty z tym ale masz spokoj ze skladaniem i demontowaniem. Mimo tego bym zrobil do czterech elementow screcanych 1500x900mm ktore tworza jedna calosc 3000x1800mm kotora mozna oposzczac z sufitu.
 
OP
OP
Michał_P

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#7
Po trzech latach wracam do tematu. Jakiej grubości najlepiej wybrać sklejkę i czy pod tory lepiej wybrać korek czy może np. "Gleisbettung" firmy Noch? Które rozwiązanie jest trwalsze i lepiej umożliwia wykonanie przechyłki w łukach?
Jak najlepiej wykonać połączenia torowe między takimi modułami?
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Michał_P

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#8
Myślę intensywnie i nadal nie mogę nić wymyślić. Założenie jest takie, że "moduły" mają być jak najcieńsze i najwęższe. Nadal nie wiem jak to połączyć aby móc szybko i sprawnie rozłączyć (bo chyba nie na same złączki torowe?) i jak poprowadzić 9 przewodów do rozjazdów w sposób umożliwiający ich szybkie i łatwe łączenie i rozłączanie. Rozłączać i złączać muszę m.in. wkładając rękę między grzejnik a ramę łóżka a więc musi to być proste
i bezbolesne. Komu ewentualnie można zlecić cięcie sklejki w Warszawie?
 
OP
OP
Michał_P

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#10
Śruby sposób pewny ale ja to będę musiał rozłączać co tydzień żeby poodkurzać a cześć "modułów" ma leżeć pod dużym łóżkiem. Złącze D-Sub to faktycznie dobre rozwiązanie.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
270 2 1
#14
Z czasow moich prob z podobnym systemem:
1.JPG
Otwor 3mm w to wklejony kawalek preta stalowego i pasujacy otwor z drugiej strony spasowany na "ciasno".
 
OP
OP
Michał_P

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#18
Oto układ, który chcę ułożyć. Materiał torowy to Roco Line. Do niedawna miałem bardzo zbliżony układ "luzem" na podłodze. Po remoncie straciłem możliwość łatwego przesuwania mebli i stąd pomysł na "moduły". Dla zobrazowania problemu łączenia w trudnych warunkach wstawiam zdjęcie pomieszczenia. Da się odsunąć łóżko od grzejnika na odległość ok 20 cm. Między łóżkiem a szafą (po lewej stronie) jest również ok. 20cm przestrzeni.
20160914_183444.jpg projekt 2.jpg
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
865 78 5
#19
Moja propozycja zabudowy podłogowej. Sklejka 10mm, wysokość wręgów 50mm. Warto dać wręgi wzdłuż, bo przy tej grubości sklejki na 100% będzie się krzywić. Profile czołowe szersze od płyty, by spokojnie można było dojść dłonią do śrub z nakrętkami motylkowymi. Można też ew. zrobić profile równe płycie, ale rozkręcanie może być trudniejsze. Wysokość modułów ok. 50mm.
aa.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 74
Planuję 34
Planuję 18
Planuję 11
Planuję 7

Podobne wątki