Patrząc na Twoją makietę to wygląda w pierwszym momencie jakbyś chciał umieścić dużo torów nie wiadomo po co. Jak wydałeś kasę na sklejkę to masz problem.
Jeden z kolegów wyraźnie napisal , że duże makiety buduje się na kratownicy z kantówki. Rozmiar kraty zależny jest bardziej od pokrycia niż od długości i szerokości ponieważ pod spodem umieszczasz nogi w takiej odleglości żeby listwy usztywnione sklejką nawierzchiową się nie uginały. Mało tego , w makietach wielopoziomowych nie stosuje sie pełnego blatu i grubych kratownic bo zwiększa to znacznie rozmiar makiety. Na dole musisz mieć min 7 cm do swobodnego przejazdu i dodaj teraz grubość kratownicy 10 cm ze sklejki. Żeby pociąg mógł pokonać 17 cm do góry musi mieć jakieś 5 m toru. Można wycinać w kratownicy dziury ale przy Twojej ilości toru to bez sensu robić wielką i gęstą kratownice i następnie wszystko poszatkować.
Usztywnienie konstrukcji może zapewnić wykonanie tuneli w postaci "skrzynek" lub odpowiednie polączenie górnego i dolnego poziomu wręgami tworzącymi skrzynki.
Radzę jeszcze raz przemyśleć układ makiety. Przecież tam musi być jakiś temat. Jeden temat. I nastepnie sprawdź czy da sie po tym jeździć , czyli promienie i spadki. Potem jeszcze sprawdź czy da się to wbudować w wolną przestrzeń i jeszcze będzie można to obsługiwać. Zasięg reki to oczywiście 70 cm ale tylko przy wysokości 90 cm . Jak makieta jest wyżej to zasięg maleje. Pamiętaj o tym ,że zawsze wagon wykoleja się w najdalszym miejscu , na to nie ma rady.
O takich drobiazgach jak możliwość wymiecenia śmieci z najdalszego kąta i dostępność do gniazdek elektrycznych i przebiegających w ścianach rur nie warto wspominać. O odkurzaniu całości i czyszczeniu torów oczywiście sam pamietałeś.
Budowa makiety jest tylko trochę trudniejsza niż budowa w realu i obowiazują tu te same normy i prawa fizyki. Zwykle projekt np domu sklada się z koncepcji czyli architektóry i szregu projektów branżowych wykonywanych przez specjalistów. Najpierw namaluj więc koncepcje a potem zacznij być specjalistą od ruchu kolejowego ,konstruktorem mechanikiem elektrykiem automatykiem stolarzem i architektem wnętrz i krajobrazu. Gwarantuję , że po 5 latach bedziesz przy dobrych wiatrach mógł śmigać po makiecie.