No niekoniecznie. Są bowiem udokumentowane przypadki wspólnego IP . Każdy komputer łączący się z Internetem ma przypisany adres IP. Nie zawsze jest to adres stały i zewnętrzny. Adres IP może być nadawany przy każdym podłączeniu do sieci - może być wtedy po każdym podłączeniu inny. Ponadto, jeżeli komputer jest częścią podsieci, może mieć nadany jedynie wewnętrzny adres IP, pod którym funkcjonuje w podsieci. Wszystkie należące do podsieci komputery mogą być "widoczne na zewnątrz" jako posiadające ten sam adres IP.
Niezależnie co administrator widzi w swoim panelu, sam adres IP nie może (a przynajmniej nie powinien) w żadnym wypadku być traktowany jako identyfikator użytkownika ponieważ nie wskazuje konkretnego komputera.
1. Ten sam adres może być współdzielony przez wiele komputerów/użytkowników
2. Ten sam użytkownik może wysyłać informacje do sieci z różnych adresów IP - np. posiadając dynamicznie przyznawany adres lub korzystając z kilku komputerów (np. jednego w domu, jednego w pracy). Podsumowując do konkretnego i materialnego komputera mogą dotrzeć tylko Służby Specjalne lub super dobry Haker. Reszta identyfikacji jest błędna. Nie należy wierzyć jakimkolwiek programom komercyjnym, że pokazują konkretny komputer. Ślepa wiara prowadzi często do nieporozumień i banowania niewinnych użytkowników różnych portali.