• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Patynowanie Jaką użyć farbę do patynowania

bobek

Użytkownik
Reakcje
72 0 0
#1
Witam wszystkich zakupiłem sprężarkę i aerograf i teraz chciałem się do wiedzieć jakie farby są najlepsze go platynowania i jaki kolor farby jest najlepszy do zrobienia rdzy
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
374 26 4
#2
A do zrobienia rdzy zupełnie wystarczy stal oczyścić, odtluścić i pozostawić w agresywnym, natlenionym środowisku.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
251 4 0
#4
Re: Jaką urzyć farbe do platynowania

bobek napisał(a):
... teraz chciałem się do wiedzieć jakie farby są najlepsze go platynowania i jaki kolor farby jest najlepszy do zrobienia rdzy
Też Cię witamy, ale masz lekki falstart z tematem, bo my nie platynujemy modeli, gdyż jakby na to nie patrzeć jest to bardzo drogie hobby :LOL: stąd tu takie śmiechy kolegów, bo jeszcze nikt tak nie przekręcił nazwy tej techniki modelarskiej :LOL:
Ale za to patynujemy modele i to już jest istotna róznica, ale nijak ma się do Twojego tematu, chyba że moderator już ochłonął ze śmiechu, to poprawi wyraz "platynowania" na właściwy, czyli "patynowania" - dzięki GBB ;)
Właśnie profesjonalne brudzenie lub inaczej dodawanie realizmu modelom nie tylko kolejowym nazywamy patynowaniem.
Na początek nauki patynowania sięgnij po plakatówki (wszystkie brązy, czarny oraz pomarańczowy kolorek), bo zawsze możesz je zmyć ciepłą wodą jak coś pójdzie nie tak.
Jeśli już nabierzesz wprawy, to wtedy możesz sięgnąć po akryle Pactry czy Revella lub nawet farbki olejne Humbrola, Revella czy innych lepszych producentów.
Na początek do patynowania wykorzystaj pędzle, które muszą mieć różne stopnie twardości (od miekkich po średnio twarde), jeśli będziesz umiał dobrze patynować pędzlami, to sam zdecydujesz czy siegać po aerograf, czy jednak pozostać przy pędzelkach, ja osobiście wolę pędzelki :D

P.S. Ważne jest, żeby model wagonu lub lokomotywy przed patynowaniem dobrze odtłuścic np ciepłą wodą z dodatkie płynu do mycia naczyń.
 

Załączniki

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
251 4 0
#7
Kamil Feliks Sztarbala napisał(a):
maxeus napisał(a):
akryle Pactry czy Revella lub nawet farbki olejne Humbrola, Revella
toś polecił czołówkę producentów.. badziewia..
Przeczytaj dokładnie co napisałem, mam rozumieć, że od razu mam mu polecić do nauki Weinerta, chyba jaja sobie robisz, niech się nauczy, a potem sam już wybierze czym mu sie lepiej pracuje.
A tak na marginesie, to nie liczy się czym, tylko jak wychodzi, bo efekt zawsze można utrwalić, a materiały zmienić na lepsze, tylko na to akurat ma czas.
 
Reakcje
0 0 0
#8
maxeus napisał(a):
Przeczytaj dokładnie co napisałem
przeczytałem. zacząłes dobrze- plakatówki (chociaż tempery były by lepsze) , bo zmywalne. a efekt istotnie zawsze można utrwalić. szczególnie jak się ma aerograf to zawerniksowanie nie powinno stanowić żadnego problemu.

maxeus napisał(a):
mam rozumieć, że od razu mam mu polecić do nauki Weinerta
nie, masz rozumieć, ze polecanie badziewia jest wsadzaniem chłopaczka na konia.
materiały istotnie zawsze można zm ienić na lepsze, ale poco zaczynac od najgorszych? szczególnie ze różnica cenowa między produktami z półki najniższej i górnej nie jest taka duża.
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#9
no dobrze, farby farbami
a czy ktoś próbował z pigmentami, terpentyną + lakier bezbarwny :?:
czemu pytam... już wyjaśniam.
Próba była na starym pikolcu i to jeszcze żonie podprowadziłem cienie do oczu czy jakoś tak,aby sprawdzić czy to coś daje jakiś efekt. Dla mnie dał więc kupiłem to (dziś przyszła paczka)
http://www.allegro.pl/item399011155_zes ... ringu.html
i chcę spróbować patynować wagony w ten sposób jak tutaj inne modele. A czy czołg czy wagon to chyba nie ma różnicy :?: I osobiście wydaję mi się,że dla początkującego patynowanie to jest ok-zawsze można umyć wagon, a z farby już nie bardzo.
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... ht=pigment
A to poniżej moje szybkie wypociny na próbę na starym pikolcu.
 

Załączniki

Reakcje
0 0 0
#10
WITKOIM napisał(a):
terpentyną + lakier bezbarwny
lakier bezbarwnyniweluje charakterystyczny efekt jaki można osiągnąc nakładając pigmenty na model. kup fiksatywe. przypuszczam, ze nie masz aerografum, więc pewnie wygodniej będzie zainwestować w taką w sprayu, ale jak nie jesteś sknerą to przyda ci się jedna i druga; znaczy i w spraju i konfekcjonowana w buteleczkach. jeżeli chodzi o to drugie, to polecam 'pigment fixer' MIG-a.
A skoro już o MIGu mowa, to warto poczytać:
http://www.internethobbies.com/seofpi.html
i warto zainwestować:
http://www.jadarhobby.pl/nv100008-faqvo ... 15313.html

Tak swoją drogą, to masz świadomośc, ze za miesiac linki do aukcji które wkleiłes nie będą nic warte, na czym straci 'wartość merytortyczna' postu?
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#11
Kamil Feliks Sztarbala napisał(a):
Tak swoją drogą, to masz świadomośc, ze za miesiac linki do aukcji które wkleiłes nie będą nic warte, na czym straci 'wartość merytortyczna' postu?
nic nie trwa wiecznie.....nawet linki ;)
dzięki za podpowiedź i strony do lektury
 

Kuba1986

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
W wypadku pigmentów to bym nie szalał tak jak Michał i nie pudrował całego wagonu. Obie techniki ( pigmenty i farby ) powinny się uzupełniać.
Na Twoim brankardzie kiepsko prezentuje się dach - widać że jest pomazany. Mnie też dachy sprawiają spore problemy i długo nie miałem pomysłu jak sie za nie zabrać.
Pierwsza rzecz na którą musisz zwrócić uwagę to to sposób nakładania farby czy pigmentu. Rób to zgodnie z naturą ;) czyli staraj się "zaciągać" ślady ku dołowi. Wykorzystaj paletę szarości zbliżoną do koloru dachu oraz paletę rdzawych kolorów. Rdzawe ślady zwłaszcza w okolicy "instalacji" na dachu i załamaniach poszycia będą mile widziane.
Pudło wagonu możesz w pierwszej kolejności "zapuścić" washem ( mocno rozcieńczoną farbą ), uwypukli on wszelkie załamania, deskowanie i drobne detale. Do tego celu dobre będą ciemne brązy. Różnymi brązowymi i rdzawymi farbami możesz porobić zacieki, w miejscu gdzie zaciek się zaczyna dajesz odrobinę gęstej farby po czym "ściągasz" ją w dół lekko wilgotnym pędzlem. Wyższą szkołą jazdy będzie wykonywanie filtrów ( bardzo mocno rozcieńczona farba ) dzięki którym można uzyskać efekty odbarwienia wagonu ( lepiej będzie się to sprawdzać na wagonach malowanych, gorzej na kolorowym plastiku ).
Na koniec można czarną farbą dodać ślady smaru na podwoziu.
Po tym etapie można przystąpić do pudrowania, "okurzając" podwozie i dolne partie wagonu mieszanką kolorów ziemistych i rdzawych. Dodatkowo w wypadku wagonów przewożących jakieś sypkie materiały, zwłaszcza węglarek można okurzyć cały wagon kolorem przewożonego materiału.
Tyle teoretyki ;) postaram sie dołapać aparat i pokazać nieco praktyki :p
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#13
dachu nie malowałem i nie próbowałem, ale bok tak ;)
to co napisałeś to wszystko racja
tylko, że ja ten wagon może w 5minut mazałem i się wcale nie przyłożyłem :oops: to miała być próba.
Ale następny już będzie dłużej patynowany i jak opisałeś
A fotki wrzuć- miło będzie obejrzeć ;)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
853 77 5
#14
Patrzę z ogromną zazdrością na pięknie spatynowane wagony i lokomotywy. Niestety, większość wygląda jak umazana błotem, lub o zgrozo, co lansuje szkoła nadmorska, te plakatówkowe mazaje również do mnie nie trafiają. Takie zapylenia, to pewnie aerografem. :neutral:
:?:
Jeszcze pytanie do znawców, czy np. zabarwienie lakieru matowego odrobiną białej farby ta efekt brudu transparentnego???? Biała farba, na tym konkretnym przykładzie.
 

Załączniki

pawelasty44

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Zbyszek napisał(a):
czy np. zabarwienie lakieru matowego odrobiną białej farby ta efekt brudu transparentnego????
A nie znawcy mogą odpowiedzieć ?
Nie da takiego efektu. Taki efekt da biały pigment natryśnięty i po wyschnięciu przetarty oraz utrwalony. Lub rozwodniona biała farba pomazana, a nastepnie na niej filtry z rozwodnionej czarnej farby, ale druga metoda wymaga ćwiczeń.
 
Reakcje
0 0 0
#17
Kuba1986 napisał(a):
postaram sie dołapać aparat i pokazać nieco praktyki
no nie wiem czy bardziej obiecujesz, czy straszysz.. ale że robisz już to tak długo, to i tak nikt nie wierzy, a tym bardziej nie czeka..

pawelasty44 napisał(a):
a nastepnie na niej filtry z rozwodnionej czarnej farby
czarna była by zbyt 'ordynarna'. ale istotnie, tu trzeba mieć przynajmniej odrobinę wprawy, doświadczenia i wyczucia.
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#18
Kamil Feliks Sztarbala napisał(a):
lakier bezbarwnyniweluje charakterystyczny efekt jaki można osiągnąc nakładając pigmenty na model.
sprawdziłem lakierem- MASZ CAŁKOWITĄ RACJĘ- wagon świeci się jak psu jaja,a efektu zero
kup fiksatywe
kupiłem ;)

Człowiek uczy się na błędach, więc sam spróbowałem i potwierdziło się co napisał Kamil.
Następna próba z fiksatywą :cool:

a następny składnik- to przymierzam się do kupna, a sknerą Mcwaczem nie jestem ;)
 

Podobne wątki