• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia -- Farba olejna czy emulsyjna? Jaką stosować? --

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#1
Witam,

chciałem zapytać czy do malowania taboru można używać farb olejnych dla plastyków (w tubkach)? Czy takie farby olejne w ogóle nadają się do malowania modeli. Sam używam farb emulsyjnych Humbrola i obecnie chciałbym pomalować pudło ST44 na kolor, który jest kolorem morskim albo cyanowym bardziej. Niestety humbrol takiego koloru nie ma w swojej palecie a mieszanie kolorów nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Znalazłem natomiast wśród farb olejnych dla artystów (Oil Master) kolor dokładnie taki morski na jakim by mi zależało. To samo dotyczy koloru cyanowego (błękit morski). Niemniej nie wiem czy to farby odpowiednie i czy po pomalowaniu są błyszczące czy matowe. Zależy mi wszak na macie.

Jeszcze jedno pytanie jaka jest różnica między farbami olejnymi dla plastyków od farb emulsyjnych np. humbrol? Czy chodzi tu właśnie o efekt końcowy typu mat czy błyszczący...
 

Ostatni

Znany użytkownik
Reakcje
195 3 0
#2
Humbrole to EMALIE , nie emulsje.
Farby olejne dla plastyków schną tygodniami i nie bardzo się nadają, używa się ich do robienia śladów eksploatacji a następnie model lakieruje się lakierem matowym lub połyskiem .
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
Mieszasz pojęcia. Olejna czy akrylowa? Tak pewnie miało brzmieć pytanie.
To rzecz gustu i upodobań. Nakładana aerografem albo spray bo tylko tak z dobrym skutkiem można nanosić na modele.
Tak z ciekawości po co CI kolor morski. Radzę posługiwać się systemem RAL bo w technice od dawna , jakieś 90 lat używa się RAL.
Każdy kolor można dziś wymieszać w mieszalnikach. Można też zamówić połysk albo mat albo satynę. Wystarczy wiedzieć co się chce. I powiedzieć: proszę emalię akrylową matową w kolorze RAL 5021. Pan sprzedawca jak się zna to odpowiada 100% matu nie ma ale jest np 60% i to zwykle wystarcza i nazywa się to satyna. Jak ktoś jest wyjątkowo zaangażowany to dokupuje sobie fiksatywę i po użyciu na podstawowy kolor różnych technik patynowania niszczy cały efekt niewłaściwie nakładając tą że fiksatywę zwaną w skrócie lakierem bezbarwnym matowym.
A jak się chce coś więcej o kolorze to można poszukać np tu http://encycolorpedia.pl/256d7b
Farby dla plastyków odradzam bo są przygotowywane w innym celu i połączenie ich nazw z systemem RAL jest dla normalnego człowieka trudne.
 

Podobne wątki