• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budownictwo Drewniany dom z kartonu

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#1
Ahoj,

Od jakiegoś czasu w moim warsztacie zagościł dom. Jest to dom nie byle jaki, bo dom rodzinny mojej mamy. Wchodził on w skład większego gospodarstwa, ale będzie tylko dom tj. nie planuję dorobienia innych budynków, ale już taką studnię, to jak najbardziej. :) Gdy uda mi się go skończyć, ma być on swoistym ciepłym wiatrem, który przynosi wspomnienia rodzinnej ostoi, innych momentów, innych trosk i ciepłych letnich dni. A może i tym „na górze” się spodoba? Może kiedyś się dowiem.

Tego domu już nie ma, a sam jestem za młody żeby go pamiętać. Pozostał nowszy dom, murowany, ale już nie nasz i bez gospodarstwa. Zamieszkują go inni ludzie, nie związani z rodziną, a i podwórko jest inne. Tylko niebo to samo i łany zbóż, które wciąż spoglądają na rodzinną wieś. To samo drzewo po drugiej stronie drogi i ten sam las za polem.

A jeździło się z rodzicami na wakacje…, gdzie z tatą zbierałem orzechy, a z rana na kawę przynosiłem wodę ze studni. Zbierało się owoce leśne, ścinało kosą wysoką trawę, podlewało kwiaty w ogrodzie, a wieczorami słuchało radia przy rozpalonym ognisku… To wszystko przetrwa tak długo, jak długo człowiek będzie to pamiętał.

Dom jest w wielkości H0 czyli skali 1:87. Przedstawia stan na koniec lat 60, początek 70tych. Powstaje na podstawie moich modelarskich doświadczeń oraz wieloletnich obserwacji architektury drewnianej z południa powiatu piotrkowskiego, woj. łódzkiego. To taka suma różnych czynników. Oczywiście cenne są też mgliste wspomnienia mojej mamy. W modelu dom jest odświeżony, tak jak pomalowany dawniej przez moich przodków. Dziadek pracując przy budowie dróg na Górnym Śląsku razu jednego przywiózł do babci błękitną farbę. Malowano czym było można. Ważniejsza była miłość i szacunek dla drugiego człowieka, a nie luksus wokół.

P1050467.jpg


DSCF3383.jpg


DSCF3378.jpg


Budowę modelu domu poprzedziłem długimi wyliczeniami i rozplanowaniem przestrzennym elementów, tak by wszystko idealnie do siebie pasowało. To nie tylko karton z otworami złożony w kostkę. Ściany muszą na siebie odpowiednio zachodzić, mieć daną grubość i pasować do zbudowanego wcześniej fundamentu. Okna posiadają ramy, a drzwi – futryny i progi.

Domek5.jpg


Domek6.jpg


Domek7.jpg


Domek8.jpg


Domek9.jpg


Domek10.jpg


Drzwi od drogi.jpg


Drzwi od podwórka 2.jpg


Drzwi od podwórka.jpg


Drzwi od podwórka 3.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#2
Chemia wykorzystana do budowy to: szary podkład akrylowy Vallejo 28011 Hobby Paint, farby Vallejo Model Color oraz Pactra A48 lakier bezbarwny matowy – gdyż model jest właśnie polakierowany. Podkład jest w sprayu, a do pozostałych rzeczy użyłem aerografu.

Domek.jpg


Domek2.jpg


Domek3.jpg


Domek4.jpg


Dom.jpg


Dom2.jpg


Dom3.jpg


Dom4.jpg


Dom5.jpg


Dom6.jpg


Dom7.jpg


Dom8.jpg
 
Reakcje
76 2 0
#3
Tektura i karton są wdzięcznymi materiałami. Jeśli umie się z nimi obchodzić to można "wyczarować" cudeńka. Ja buduję przede wszystkim z tych materiałów. Życzę powodzenia w budowie i chętnie obejrzę rezultat końcowy.:cool:
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#4
Dziękuję za wszystkie reakcje i komentarz. :)
Z kartonem zacząłem w 2005 r. Tyle musiało upłynąć lat żebym mógł prezentować takie modele...

Dzisiaj przedstawię okna i drzwi. :)

Dom posiada pięć otworów okiennych, a każde okno jest dwuskrzydłowe. Na podstawie rodzinnych opowieści, od podwórka wykonałem okna podwójne, czyli dwa skrzydła wewnątrz i dwa na zewnątrz. Z obserwacji oryginałów widzę, iż taka praktyka była szeroko stosowana i w każdym pomieszczeniu. Chodziło o lepszą izolację wnętrza. Być może z czasem w niektórych domach odchodzono od podwójnych okien z racji psucia się skrzydeł czy oszczędności. Zakładam, że w przypadku uszkodzenia okna np. przez grad, gospodarz mógł przełożyć skrzydło wewnętrzne na zewnątrz.

Oryginały utrwalone w rodzinnej wsi mojej mamy i okolicy.
Południe powiatu piotrkowskiego, woj. łódzkie.


oryginał.jpg


oryginał2.jpg


oryginał3.jpg


Wykonanie okien to nie była jakaś kosmicznie skomplikowana sprawa. Wykreślenie na papierze milimetrowym, wycięcie, dopasowanie do ściany, pomalowanie i naklejenie na szybkę. Brzmi może niewinnie, ale jak to w pracy przy szybkach, trzeba było posiadać skupienie level 500.

oid1.jpg


oid2.jpg


oid3.jpg


oid4.jpg


oid5.jpg


oid6.jpg


oid7.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#5
Zalążek pracy nad drzwiami widzieliście już w pierwszym wpisie, natomiast teraz zostały one pomalowane i wyposażone w klamki. Klamki to nic innego jak wygięty i delikatnie rozklepany drucik. :)

Rzut oka na oryginalne drzwi „w jodełkę”.

oryginal5.jpg


oryginal4.jpg


________________________________________________________________________________________________________________


oid8.jpg


oid9.jpg


oid10.jpg


oid11.jpg


oid111.jpg


oid12.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#10
Reakcje
65 3 0
#11
Dziękuję za odwiedziny i komentarze. :D



Nie majom zawiasuf, ale kieby miały to tys ino zamknięte.
Taki ze mnie cienki bolek.


No się właśnie zastanawiam na podstawie jakich planów i założeń budowano takie domy na wsiach. :D
Budowało się zapewne na zasadzie "tak somsiad buduje" ewentualnie byli jacyś majstrowie. Choć z drugiej strony takie domy występują, na pewno, na większym obszarze środkowej Polski, czyli wzory były głębiej zakorzenione. Jest kilka książek o polskiej architekturze ludowej. Jednak nie wziąłem się za nie do tej pory.
BTW
Strona filmowych fotosów "Fototeka" jest świetną bazą zdjęć taboru PKP i oczywiście też polskiej architektury. Tak samo zdjęcia Polski pani Rydent/Rydet.
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#12
Morgen,

Przyszedł w końcu czas, aby na stałe poskładać wszystko w całość. :) Byłem pewny, że jedno z drugim pasuje, bo na etapie projektu i budowy przymierzałem te elementy dziesiątki razy, więc teraz „wystarczyło” wszystko posklejać. Tyle bądź aż tyle. :) Na razie ściany do siebie, a potem całość do fundamentu.

Ściany 1.jpg


Ściany 2.jpg


Przy okazji trzeba było powoli rozplanować wnętrze i wykonać ściany wewnątrz domu. Ot karton pomalowany podkładem.

Ściany 3.jpg


Ściany 4.jpg


Posklejane ściany przymierzone do fundamentu prezentowały się tak:

Ściany 5.jpg


Ściany 6.jpg


Ściany 7.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#13
Aby nie było tak smutno, wnętrze musiało nabrać kolorów. :) Barwy dobrałem na podstawie obserwacji różnych wnętrz starego budownictwa. Raczej też żeby było wesoło, przyjaźnie dla oka, a nie pstrokato. W oryginale ściany domostw na wsi (ale nie tylko), na koniec remontu malowane były wałkiem, który dawał przeróżne wzory. Oczywiście ja z racji wielkości modelu odpuściłem sobie eksperymenty naścienne i pozostały same jednobarwne ściany.

ściana oryginalna.jpg


ściana oryginalna2.jpg


Model:

Ściany wewn.jpg


Ściany wewn 2.jpg


Ściany wewn 3.jpg


Ściany wewn 4.jpg


Ściany wewn 5.jpg


_______________________________________________

Ściany pomalowane.jpg


Ściany pomalowane2.jpg


Ściany pomalowane3.jpg


Ściany pomalowane4.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#14
Po pomalowaniu przymierzyłem wnętrze i domalowałem ewentualne niedoskonałości.

Pomalowane całe.jpg


Pomalowane całe2.jpg


Pomalowane całe3.jpg


Pomalowane całe4.jpg


Przed ostatecznym przyklejeniem ścian wewnątrz domu należało przecież wykonać i wstawić drzwi. :) Samo skrzydło to kolorowy karton barwiony, a klamka to rozklepany drucik. Żadna filozofia.

Drzwi wewn.jpg


Drzwi wewn2.jpg


Drzwi wewn3.jpg


Drzwi wstawione.jpg


Drzwi wstawione2.jpg


Drzwi wstawione3.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#16
Witajcie! :D

Cóż innego można było począć skoro ściany stoją?
Środek! Trza było począć wyposażenie wnętrza!

Zacząłem od najmniejszego pokoju, który ma niebieskie ściany. Rodzaj elementów jak i ich umieszczenie było spontaniczne. Wyobrażałem sobie też jakby to wyglądało gdybym w takim pokoju przebywał bądź miał wnieść do niego meble. :) Jeśli chodzi o same akcesoria meblowe, to wyszukiwałem daną, oryginalną rzecz 1:1 na portalach aukcyjnych (np. hasło – łóżko PRL) i trafiały się tam odpowiednie dla mnie sprzęty, a i nawet z podanymi wymiarami! Wystarczyło to przeskalować i przenieść na papier.

Na pierwszy ogień poszło łóżko. Powstało z drucików i papieru milimetrowego.

Malypokoj.jpg


Białe placki na łóżku miały w założeniu imitować ułożoną pościel. Uklepana kołderka, a na niej położona poducha. Ktoś może powiedzieć, że wygląda jak poduszka na materacu – a oczywiście, jak najbardziej, bo czemu nie. :X3:

Malypokoj2.jpg


Malypokoj3.jpg


Malypokoj4.jpg


Malypokoj5.jpg


Malypokoj6.jpg


Pościel powstała z kawałków kartonu, które nasączyłem klejem cyjanoakrylowym. Po wyschnięciu wyszlifowałem krawędzie aby były bardziej obłe. Po tym zabiegu za pomocą wikolu nakleiłem najnormalniejszą w świecie papierową chusteczkę. Gdy klej wysechł – cierpliwość cnotą modelarza – odciąłem krawędzie chusteczki i przejechałem całość białą farbą.

Malypokoj7.jpg


Malypokoj8.jpg


Malypokoj9.jpg


Malypokoj10.jpg


Malypokoj11.jpg


Malypokoj12.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#17
Drugim elementem wyposażenia jest stolik. Chciałem by był to stolik do poczytania ulubionej książki czy odrobienia lekcji. Stolikiem są kawałki kartonu posklejane w całość, nawet nie malowane. Na stoliku umieściłem imitację książki, tudzież zeszytu. W modelu to zwykły ukształtowany kawałek papieru.

Malypokoj13.jpg


Łyso tak jakoś było więc szarpnąłem się na „szklany” wazon z kwiatami. :D Materiałem na wazon został kawałek przezroczystego pudełka na wkłady do ołówka automatycznego. Ot powiedziałbym „szybka” formowana nad płomieniem zapalniczki na kawałku drucika. Łodygi kwiatów to źdźbła modelarskiej trawy elektrostatycznej, a same kwiaty to… suszony cząber (przyprawa z rośliny, używana w kuchni). Cząber po przyklejeniu został pomalowany, gdyż naturalnie ma on różne odcienie brązu.

formowanie.jpg


formowanie2.jpg


formowanie3.jpg


Malypokoj14.jpg


Malypokoj15.jpg


Ostatnim elementem w pokoju była imitacja firanki/zasłonki. To rozwarstwiona papierowa chusteczka, częściowo nasączona klejem i uformowana.

Malypokoj16.jpg


Malypokoj17.jpg
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.558 27 2
#20
Witojcie :gwizd:

W natłoku informacji o gotowych nowościach z plastiku, tutaj zajmiemy się modelarstwem... :D

Jedziemy dalej z meblowaniem domostwa. Tym razem duża izba – największe pomieszczenie w domu. Inspiracją był środek oryginalnego domu z oryginalnie pozostawionym wyposażeniem – żaden skansen. Raczej znak czasu i niejako przestroga, że nieistotny jest status społeczny, bo gdy przyjdzie czas, to nic ze sobą nie weźmiemy.

Jednak gdy jesteś w takim domu, to miło jest pomyśleć o ludziach i o ich łzach czy uśmiechu. Ktoś przecież wycierał kurze z mebli, ktoś przebierał pościel, ktoś rano wyciągał tę kawę z szafki i parzył drugiej osobie. Ktoś rozmawiał, ktoś się cieszył, ktoś się martwił. Niech ten ktoś będzie już teraz spokojny.

początek.jpg


Odpowiednie dla mnie meble oraz ich wymiary, jak zwykle znajdowałem w internetowych ogłoszeniach i starałem się mniej więcej je odwzorowywać. Materiał to przede wszystkim karton i papier.

Jedni powiedzą, że ładne, drudzy, że nie wyszło, ale to dla Was jest ta relacja. :)

Podwójne łóżko małżeńskie.
Pościel standardowo z kartonu i pomalowanej chusteczki.

Łóżko duże.jpg


Łóżko duże2.jpg


Łóżko duże3.jpg


Łóżko duże4.jpg


Łóżko duże5.jpg


Łóżko duże6.jpg


Łóżko duże7.jpg


Łóżko duże8.jpg


Łóżko duże9.jpg


Łóżko duże10.jpg


Łóżko duże11.jpg


Łóżko duże12.jpg


Łóżko duże13.jpg


Łóżko duże14.jpg


Łóżko duże15.jpg
 

Podobne wątki