• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekoder Lenz Silver MTC21 brak świateł

Joseph

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#1
Witajcie.
Założyłem dekoder Lenz 10321-01 do lok Mehano G2000 Vossloh 8854 i nie mogę poradzić sobie ze światłami
Najpierw po włączeniu oświetlenia włączały się światła czerwone przód tył jednocześnie
Zresetowałem dekoder i teraz po włączeniu oświetlenia mam czerwone zmienne z kierunkiem jazdy a białych w ogóle
Włączając po kolei funkcje właściwe nic nie reaguje pod F4 pojawia się białe górne plus prawe dolne i to wszystko co udało mi się odszukać
Pomóżcie proszę co wpisać w CV aby zadziałało
Posiadam centralkę Roco z21 i MM szary

Pozdrawiam Roberto
 

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
#2
Hej :)

No to czerwone masz już działające prawidłowo, bo one są pod wyjściami Front Light i Rear Light (czyli domyślna konfiguracja dla klawisza F0). To ciekawe co piszesz, bo u mnie na tym samym dekoderze światła działały od razu, były odpowiednio pod F1 i F1 z jednej strony, oraz pod F4 i F5 z drugiej. Jesteś pewien, że reszta świateł fizycznie działa w tej lokomotywie?

PS: Obiecałeś kiedyś pokazać jej fotkę :p
 
OP
OP
Joseph

Joseph

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#3
Super że się odezwałeś bo właśnie poszukiwałem Ciebie pamiętając o naszej wcześniejszej korespondencji, której teraz nie mogłem odszukać.
Wczoraj wreszcie zamontowałem ten dek jaki mi wtedy sugerowałeś no i reszta tak jak pisałem wyżej więc na razie nie ma co wysyłać fotek
Co do reszty świateł to myślę , że działają ok. W analogu prawidłowo świecą zgodnie z kierunkiem jazdy białe oraz czerwone. Z dekoderem tak jak pisałem udało mi się włączyć jedynie górne oraz jedno dolne prawe. Lecz to bez żadnej synchronizacji jedynie czerwone zmieniają się w zależności od kierunku natomiast tamte tylko w jedną stronę niezależnie od ustawienia na MM
 

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
#4
Światła w nim są podłączone na 6 wyjściach:

Front Light - czerowne kabina B
Rear Light - czerowne kabina A
AUX1 - biały prawy kabina A
AUX2 - biały prawy kabina B
AUX3 - biały lewy + górny kabina A
AUX4 - biały lewy + górny kabina B

W analogu będą świecić jak trzeba, bo zaślepka ma mostki i diody, które powodują ich właściwe elektryczne połączenia. I jeżeli w analogu świeci wszystko jak trzeba to przynajmniej już wiesz, że oświetlenie jest sprawne. W DCC musisz je sobie zmapować, ale nie wiem jak to się robi w Lenz-ach, zwlaszcza mając tylko MM. Swoją drogą to dziwne, u mnie ten sam dekoder prosto ze sklepu od razu działał bez mapowania.

Aha - standardowo białe nie będą się przełączać, choć podejrzewam, że da się to zrobić także w Lenz-ach, żeby tak było :)

A fotki prosiłem tak z ciekawości :D Ale jeśli go otwierałeś do montażu dekodera to foty bardzo by się przydały, wiedziałbym czy masz taką samą płytkę jak w moim.
 
OP
OP
Joseph

Joseph

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#5
No właśnie... to mapowanie. Nie mogę znaleźć żadnych konkretnych informacji nt ustawienia odpowiednich CV
Te które znalazłem niestety nie sprawdzają się w tym przypadku.
Zaraz zrobię foty i zamontuję
 

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
#7
No to płytkę masz tą samą co u mnie. A budę widzę masz masakrycznie popękaną, w mojej po naprawach ledwo widać, że coś było uszkodzone, za to napęd czasami głośno chodzi.
 
OP
OP
Joseph

Joseph

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#8
Taaaa. Zgadza się. Ta moja ta naprawdę była katastrofa więc niektórych części to nawet jeszcze nie wmontowałem
Ale jeszcze nad nią popracuję tylko że wobec fiaska oświetleniowego to motywacji mi brak
 

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
#9
Z Lenz-em serio nie umiem pomóc, ja aktualnie bazuje już głównie na dekoderach ESU i dedykowanym do nich programatorze.

Ale dziwne, że Ci nie zadziałały światła tak jak u mnie.
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
103 1 0
#10
Cześć.
Jeżeli jest tak, jak pisze kol Lyntong
Światła w nim są podłączone na 6 wyjściach:

Front Light - czerowne kabina B
Rear Light - czerowne kabina A
AUX1 - biały prawy kabina A
AUX2 - biały prawy kabina B
AUX3 - biały lewy + górny kabina A
AUX4 - biały lewy + górny kabina B
to trzeba zmusić dekoder do sterowania jednocześnie dwoma wyjściami funkcyjnymi za pomocą jednego przycisku na sterowniku. W dekoderach Lenz-a wyjścia funkcyjne oznaczane są jako A, B, C, itd.
Z instrukcji wynika, że całkowita obciążalność wyjść funkcyjnych wynosi 500 mA. Zwróć uwagę na ledy i rezystory w układzie, żeby nie spalić dekodera.

Jeżeli chcesz zapalić światła w kabinie A, czyli wg. informacji kol. Lyntong-a, aktywować jednocześnie wyjścia AUX1 i AUX3, to w dekoderze trzeba uruchomić wyjścia C oraz E. Jeśli można użyć przycisku F1, to do CV35 należy wpisać wartość 20. (Za funkcjonowanie F1 odpowiada CV35)

I dalej, dla kabiny B aktywować należy AUX2 i AUX4. Za to odpowiadają wyjścia D i F. Użyjemy przycisku F2. (Za funkcjonowanie F2 odpowiada CV36)
Do tej komórki trzeba wpisać wartość 40.

Czyli:
- włączasz i wyłączasz światła w kabinie A przyciskiem F1, do CV35 wpisujesz wartość 20.
- włączasz i wyłączasz światła w kabinie B przyciskiem F2, do CV36 wpisujesz wartość 40.

Powinno to zadziałać. Może ktoś bardziej doświadczony potwierdzi.
Czy można zastosować jeden przycisk dla wszystkich świateł i warunkować zapalanie kierunkiem jazdy? Nie wiem, bo nie doczytałem jeszcze instrukcji.
Pozdrawiam. Szymon.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.259 26 1
#11
Czy można zastosować jeden przycisk dla wszystkich świateł i warunkować zapalanie kierunkiem jazdy?
No właśnie tak powinno się zrobić. Podłączyć wszystkie wyjścia funkcyjne warunkiem pod F0f i F0r (F0).
Wówczas światła włączy i wyłączy normalnie klawiszem świateł F0 w MM i same się będą przełączać zgodnie z jazdą.
Dodatkowo pod którymś klawiszem F zmapować wyłączenie czerwonych tylnych w jeździe pociągowej.
Pisałem z autorem na PW i prosiłem o zresetowanie deka i odczytanie CV od 33 do 42.
Dowiemy się jakie CV są wprowadzone. Później podejmiemy działania naprawcze.

Z instrukcji:
Lenz Silver+ FO.JPG

"4.9 Przyporządkowanie wyjść funkcyjnych do funkcji systemu cyfrowego (mapowanie).

Tutaj możesz zdefiniować, która funkcja systemu cyfrowego jest używana do przełączania funkcji wyjść A, B,
C i D włączone lub wyłączone.
Wyjścia A, B i C można przypisać do funkcji F0 (w zależności od kierunku) lub funkcje F1 do F8 według potrzeb.
Wyjście D można przypisać do funkcji F0 (w zależności od kierunku) lub funkcje F1 do F12 według potrzeb.
Jest to przydzielane w CV od 33 do 46.
"


Więc można to zrobić, ale teraz późno już...

@Joseph Pisz proszę tutaj, nie na PW. Podaj tutaj o co prosiłem. Tu szybciej wspólnie znajdziemy rozwiązanie.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
#12
Moim zdaniem przydałaby się też funkcja jazdy manewrowej, np. pod standardowym dla Lenza F4, z użyciem AUX1 + AUX2 :)

Ja się w dzień postaram jeszcze na 100% upewnić na moim programatorze czy nie pomyliłem kolejności tych AUX, bo pisałem to z głowy :D

Dla przypomnienia - możliwe kombinacje świateł są takie:

1710030877464.png


1710030888468.png


1710030901986.png
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.259 26 1
#13
Pewno, manewrówka by się przydała, ale wpierw zróbmy poprawne podstawowe.:)
Później pokombinujemy o ile Joseph będzie chciał.;)
Ja niestety nie mam żadnego Lenza...:oops:
 
Ostatnio edytowane:

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
103 1 0
#14
Cześć. Trochę mało czasu dzisiaj na kombinacje (niedziela z rodziną), ale:

Światła białe zapalane F0

Kabina A do przodu - CV33 - wartość 20
Kabina B do przodu - CV34 - wartość 40

Światła czerwone zapalane F1

CV35 - wartość 1
CV47 - wartość 2
(ewentualnie odwrotne wartości, bo nie mam pewności, który obwód pod które wyjście. CV35 - 2; CV47 - 1)

Takie załączanie pozwala na jazdę z wyłączonymi światłami czerwonymi w trakcie jazdy z podłączonymi wagonami.

A przynajmniej tak mi się wydaje ;P
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.259 26 1
#15
@SzymonG Na Ciebie zawsze można liczyć.(y)
Czerwone bym zrobił wyłączane, a nie włączane F1. Ale zobaczymy.
Ścieżki do świateł w lokomotywie to mała zagadka. Ciekawe czy zadziała.:niepewny:
Joseph wpisz proszę te wartości i sprawdź jak działa.
EDYTKA>
Teraz zauważyłem czeski błąd. Oczywiście nie CV47, tylko CV37.
Czyli:
CV33=20
CV34=40
CV35=2 (ewentualnie 1)
CV37=1 (ewentualnie 2)
 
Ostatnio edytowane:

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
103 1 0
#16
Ej! Radziu! Jaki czeski błąd?!
Jeśli do CV37 wpiszesz 1 lub 2, to będziesz klawiszem funkcyjnym F3 sterował wyjściem A(1) lub B(2).

Zrzut ekranu 2024-03-10 165218- F3.png


Moim zamysłem było, aby klawisz F1 działał dla świateł czerwonych "w przód" i "w tył"

Zrzut ekranu 2024-03-10 165218.png


Dlatego CV47

Jeśli dobrze doczytałem, to wpisanie do CV59 wartości 4 oznacza, że jazdę manewrową aktywuje się przez F4.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.259 26 1
#17
Wiesz co @SzymonG , to ja mam jakąś inną instrukcję, w której wcale nie ma CV47 wykazanej. Tabela cefałek też jest inna. Tabelka jest inna z PDF z instrukcją, Inna instrukcja.
Dlatego (przyznam się) bez większej analizy założyłem bezrefleksyjnie, że się pomyliłeś i zamiast 37 wpisałeś 47. LS+.JPG
Wedle Twoich tabelek powinno być ok. Wedle mojej instrukcji nie, bo całkiem inne wartości cefałek są i inny opis.
Lenz Silver+ FO.JPG
To która instrukcja jest właściwa, Twoja, czy moja...?
Witajcie.
Założyłem dekoder Lenz 10321-01
Lenz.JPG
 
Ostatnio edytowane:

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
103 1 0
#18
Wiem. Szału można dostać, żeby coś normalnego znaleźć. W tej wersji jest trochę więcej informacji, ale generalnie dość skąpo i trochę mało intuicyjnie to wygląda.
No i jeszcze co do jazdy manewrowej. W tej wersji CV58 - wartość 4 powoduje, że F3 załącza tryb jazdy manewrowej :/
Pod F4 cośtam jest, a nie rozumiem co.
 

Załączniki

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.259 26 1
#19
No rzeczywiście. Twoja jest jakby pełniejsza, ale w szczegółach całkowicie inna od mojej, a dotyczy tego samego.o_O
Zastanawiające...:niepewny:
No nic, trzeba poczekać aż Joseph wpisze te Twoje wartości i sprawdzi efekt. Później zobaczymy.
Teraz zrozumiesz. ;) CV59. 0-255 Dezaktywacja opóźnienia (ustawienie fabryczne F4) 8
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Joseph

Joseph

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#20
Ale się tu zadziało podczas weekendu !
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas
Przepraszam za brak odzewu lecz dopadły mnie kłopoty zdrowotne a wczoraj urodziny córki więc zupełnie nie było możliwości tu zaglądnąć
Dziś mam nadzieję wykorzystać wszystkie porady i przedstawić Wam efekty działań
Pozdrawiam serdecznie

Roberto
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 0
DCC 1
DCC 3
DCC 3
DCC 16

Podobne wątki