• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

DCC pod semafory "Kluby"

mikel

Aktywny użytkownik
Reakcje
87 1 0
#1
Witam.
Chciałem się pobawić semaforem Pana Kluby. Dowiedziałem się u źródła, że można nimi sterować za pomocą DCC i najlepiej o to zapytać na forum (jestem jak na razie w posiadaniu tylko sterowania DCC MultiMouse od ROCO).
Nie mam pojęcia zbytnio o elektronice, więc czy mógłby mi ktoś napisać jakie urządzenia muszę dokupić by być w stanie sterować semaforami ? I czy łatwo je potem podłączyć ?
 

rjack

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
A ja podłączając się pod wątek proszę o to samo ale w odniesieniu do semaforów Hulackiego. Stamąd niestety nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.
 
Reakcje
4 0 0
#3
Do sterowania DCC semaforami Kluby jest potrzebny dekoder DCC do sterowania sygnalami swietlnymi.
Trzeba wszystkie kabelki podlaczyc ( polutowac ) do tego dekadera jak w opisie dekodera i mozna w MultiMaus zaprogramowac.
Dwu komorowy jeden Adres,a trzy lub cztero komorowy dwa adresy.
 
OP
OP
mikel

mikel

Aktywny użytkownik
Reakcje
87 1 0
#4
Bałem się, że bez lutowania się nie obejdzie. To w takim razie jak nimi najłatwiej/najprościej sterować ? (bez DCC).
 

Kuba

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Osobiście stosuję dekodery LED z Digital-Bahn, czyli autorstwa Svena Brandta, kiedyś prosiłem go, aby dorobił wersję dla układu świateł PKP http://www.digital-bahn.de/bau_led/led_signal_006.htm. Zresztą nie było to skomplikowane, bo punktem wyjścia była wersja DDR-owskich sygnalizacji HL http://www.digital-bahn.de/bau_led/led_signal_005.htm.
Można poprzez wywołanie jednego adresu wyświetlić pożądany układ świateł. A właściwie jednego adresu dla określenia dopuszczalnej prędkości przy danym semaforze i jednego przy następującym semaforze. Każdy układ wyświetleń jest możliwy do zrealizowania łącznie z pasem zielonym (100 km/h), czy pomarańczowym (60 km/h), światłem zastępczym i jazdą manewrową. Ten sam dekoder może sterować tarczą ostrzegawczą poprzedzającą semafor, czy sygnałami powtarzającymi.
Dla sterowania sygnalizatorami bez światła białego, pasów świetlnych i tarczy ostrzegawczej można użyć prostszej wersji dekodera Weich-Zwei http://www.digital-bahn.de/bau_weiche/wz_signal_hl.htm
Więcej o dekoderach było w Świecie Kolei 4/2010.

1261.JPG
 

TELEJEK

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Ja do sterowania semaforami i rozjazdami używam programu Wajchownia i rzecz jasna płytek do których mam wszystko podłączone.
 

Podobne wątki