• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Czarnobyl 1986 - irokez46

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
957 15 0
#41
Mam takiego kolegę maniaka na punkcie Czarnobyla. Te STR-1 weszły latem 1986 roku i miały usuwać radioaktywny gruz z dachu bloku trzeciego. Jednak okazało się, że promieniowanie jest za wysokie dla tych robotów, więc wysłano ludzi tyle, że nie Ruskich jak się powszechnie uważa. Głownie byli to Estończycy i Łotysze. Pozdrawiam.:cool:
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#43
A widzisz, niedawno trafiłem na taki wpis + zdjęcie
Most post-accident photos up to the mid 90's look like this - the letters are metallic colour. They were definitely white in 1985 and it looks like the paint was stripped at some point, perhaps power-washed or using chemicals during the decontamination.
217563874_4063206353783599_2502005963866205032_n.jpg
 

Bolutek

Ostrzeżony
Reakcje
1.611 378 7
#48
Sorki, że wtrącę coś - może niepopularnego - ale jeżeli obelisk miasta, które stało się w roku 1986 miejscem jednej z największych katastrof w historii ludzkości - ma być tematem "modelarskim" to gratuluję wyboru... Akurat ten czas pamiętam bardzo dokładnie ...
 

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
#49
Mi się ten temat bardzo podoba i nie tylko mnie... Producent CMI podjął się tego aby pokazać ten czarny kawałek historii i ukazać bohaterskie czyny likwidatorów. Gdyby nie Ci ludzie to skarżenie radioaktywne objęło by większą część Europy. Dlaczego nie można tego pokazać ??? https://www.mojehobby.pl/products/Chernobyl-4.-Deactivators-4-figures.html tu jest nawet mini makietka z kartonu.
czer.jpg

inny model związany z tą historią :
cz2.jpg

cz3.jpg

cz5.jpg

a tu ładnie zrobiona dioramka, lewa jej strona to kwiecień 1986 a prawa czas wsólczesny
1627503345153.png
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
#50
Sorki, że wtrącę coś - może niepopularnego - ale jeżeli obelisk miasta, które stało się w roku 1986 miejscem jednej z największych katastrof w historii ludzkości - ma być tematem "modelarskim" to gratuluję wyboru... Akurat ten czas pamiętam bardzo dokładnie ...
Nie kupuj zatem modeli kolejowych bo często dochodzi do katastrof z udziałem ich oryginalnych odpowiedników.
Sorry, ale nawet nie chce mi się dalej komentować tego twojego pi.......a.
 

Antez

Aktywny użytkownik
Reakcje
447 0 6
#52
Sorki, że wtrącę coś - może niepopularnego - ale jeżeli obelisk miasta, które stało się w roku 1986 miejscem jednej z największych katastrof w historii ludzkości - ma być tematem "modelarskim" to gratuluję wyboru... Akurat ten czas pamiętam bardzo dokładnie ...
Takim tokiem myślenia modelarze nie powinni budować dioram przedstawiających drugą wojnę światową. Moim zdaniem dioramka kolegi Irokeza jest niejakim upamiętnieniem / uratowaniem od zapomnienia tej sytuacji.
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
#55
I wielu już pokazywało chociażby właśnie w skali 1/35. Historii nie da się zamazać chociaż wielu już próbowało. A to że ktoś zaprezentuje taką dioramę z obozem czy chociażby witacz Prypeci to nie znaczy że jest wyznawcą nazizmu czy cieszy się z nieszczęścia tysięcy ludzi z roku 1986. Temat Czarnobyla będę dalej kontynuował a ta diorama to dopiero początek.

Zdjęcie z netu, nie moja praca
1.jpg
 

Antez

Aktywny użytkownik
Reakcje
447 0 6
#56
W końcu bocznicę kolejową do Konzentrationslager też można pokazać na makiecie...czemu nie...też II wojna światowa
Hola Hola! Wszytsko ma swoje granice, witacz miasta a bocznica do której świadomie dowożony ludzi na pewną śmierć na masową skalę. Jest taka granica, której się nie przekracza. Ja bym czuł niesmak oglądając bocznicę obozu śmierci.
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
#57
Jest taka granica, której się nie przekracza. Ja bym czuł niesmak oglądając bocznicę obozu śmierci.
No widzisz a ja nie. Mnie widok tej dioramy daje dużo do myślenia. Jak widzę te rozrzucone rzeczy osobiste to od razu mam przed oczami dramat tysiąca ludzi. Modelarstwo polega też na odtwarzaniu historii a ta nie zawsze była tylko dobra. Odtwarzanie takich scen nie ma na celu promować zła a tylko przypominać to co się działo. Ukazywać ile było niepotrzebnych ofiar przez ludzkie decyzje.
 

Antez

Aktywny użytkownik
Reakcje
447 0 6
#58
No widzisz a ja nie. Mnie widok tej dioramy daje dużo do myślenia. Jak widzę te rozrzucone rzeczy osobiste to od razu mam przed oczami dramat tysiąca ludzi. Modelarstwo polega też na odtwarzaniu historii a ta nie zawsze była tylko dobra. Odtwarzanie takich scen nie ma na celu promować zła a tylko przypominać to co się działo. Ukazywać ile było niepotrzebnych ofiar przez ludzkie decyzje.
Może akurat na TO jestem za młody. Ale to nie zmienia faktu, że dioramka wykonana profesjonalnie. A jeszcze tak zapytam, białe kwiaty z czego zrobiłeś? To jakiś pół produkt?
 

Antez

Aktywny użytkownik
Reakcje
447 0 6
#60
I wielu już pokazywało chociażby właśnie w skali 1/35. Historii nie da się zamazać chociaż wielu już próbowało. A to że ktoś zaprezentuje taką dioramę z obozem czy chociażby witacz Prypeci to nie znaczy że jest wyznawcą nazizmu czy cieszy się z nieszczęścia tysięcy ludzi z roku 1986. Temat Czarnobyla będę dalej kontynuował a ta diorama to dopiero początek.

Zdjęcie z netu, nie moja praca
Zobacz załącznik 828033
Dla mnie taka dioramka to za mocny widok, dlatego sądzę, że jest to za "mocna" rzecz do wystawiania. Fakt faktem to tylko moje zdanie, każdy ma swoje . Jakie rozwinięcie będzie tej dioramki (Czarnobyl)