• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Budowa wózka 1Xta - plany.

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#21
Projekty ok...tylko Kolego mylisz skale z "wielkością". Nie ma czegoś takiego jak skala G. W ogóle ta cała skala G to jeden wielki kawał. Skala 1:32 to powszechnie znana tzw. "Jedynka". Szerokość torów do jedynki to 45mm pomiędzy główkami szyn. Typowe tory modelowe dla tej skali to Märklin jak i inne naśladujące prawdziwe tory w tej wielkości. Tory Piko (oraz LGB) chociaż mają także 45mm pomiędzy główkami szyn, jednak są ogromnie przeskalowane dla skali 1:32, reprezentują bowiem tory dla taboru wąskotorowego 1000mm mniej więcej w skali 1:22,5-taki był oryginalny zamiar firmy LGB kiedy zaczęła produkować swoje modele. Powszechnie wprowadzanie w błąd tzw. skalą "G" wiąże się najwięcej z amerykańskim rynkiem, gdzie używany jest wszelkiej wielkości tabor na zabawkowych torach Piko i LGB. W rezultacie tabor Piko to karykatury nie mające żadnej dokładnej skali, a jedynie wyglądające na tabor normalnotorowy na wąskich torach. Rzeczywisty rozstaw szyn dla taboru normalnotorowego w skali 1:22,5 powinien za tem być 64mm pomiędzy główkami szyn. Żadna firma nie oferuje fabrycznych torów z tym rozstawem szyn.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#22
Jeżeli to do mnie to doskonale zdaję sobie sprawę z tego co napisałeś, dlatego zaznaczyłem, że projekt wózka jest pod koła "wielkości G od PIKO" bo ma to kolosalne znaczenie - wózek jest stricte pod koła tych wymiarów jakie produkuje PIKO razem z łożyskami do nich - i po prostu inne koła "nie podejdą". Jeżeli okaże się, że wydruki będą ok to dokończę projekt wózka i udostępnię aby każdy mógł go sobie wydrukować na własną rękę. To, że tory wielkości G od PIKO są przeskalowane jeżeli chodzi o 1:32 też wiem ale mają tą zaletę, że są tańsze od Marklina i można je sobie ułożyć w ogrodzie - a spróbuj zmieścić w pokoju tą wielkość, no jakiś mały owal może by się udało.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#23
Posiedziałem jeszcze dzisiaj nad projektem wózka i oto co mi wyszło. Myślę, że najwyższy czas go wydrukować i sprawdzić czy wszystkie elelmenty układanki będą do siebie pasować - teoretycznie powinno być ok a praktyka pokaże. Jeżeli koła wejdą bez problemu to w dalszej perspektywnie zostaje dorysowanie brakujących elementów wózka. Jest on zaprojektowany pod koła firmy PIKO w wielkości G i łożyska do nich które polecił kolega Badylek.
W jakiej technice wydrukowany zostanie wózek? A może już został :)
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#24
W jakiej technice wydrukowany zostanie wózek? A może już został :)
Jeszcze nie, nie dorobiłem się jeszcze niestety własnej drukarki i będę drukować u znajomego. Jakość nie będzie pewnie oszałamiająca (widoczne warstwy) ale pierwszy druk nie musi być idealny, ma uwidocznić czy projekt jest w porządku. Technologia FDM a filamentem będzie PLA albo ABS, nie wiem na czym kolega drukuje. Jak tylko będę mieć wydrukowany wózek to zaprezentuję go tutaj.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#25
Jeżeli to do mnie to doskonale zdaję sobie sprawę z tego co napisałeś, dlatego zaznaczyłem, że projekt wózka jest pod koła "wielkości G od PIKO" bo ma to kolosalne znaczenie - wózek jest stricte pod koła tych wymiarów jakie produkuje PIKO razem z łożyskami do nich - i po prostu inne koła "nie podejdą". Jeżeli okaże się, że wydruki będą ok to dokończę projekt wózka i udostępnię aby każdy mógł go sobie wydrukować na własną rękę. To, że tory wielkości G od PIKO są przeskalowane jeżeli chodzi o 1:32 też wiem ale mają tą zaletę, że są tańsze od Marklina i można je sobie ułożyć w ogrodzie - a spróbuj zmieścić w pokoju tą wielkość, no jakiś mały owal może by się udało.
To to autora wątku, według Twoich wpisów zdaję sobie sprawę że Orientujesz się w temacie.
Szkoda że Piko poszło bardziej na amerykański rynek z tymi "modelami", ponieważ mieli szansę być alternatywą dla bardzo drogich modeli Märklina. Mają też w ofrecie co najmniej trzy parowozy które kiedyś jeździły pod banderą PKP, nie mówiąc już o Husarzu i Ludmile.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#27
Drugie podejście... Główna zmiana to przejście na sklejkę 3 mm, dzięki czemu konstrukcja jest bardzo stabilna. Wiem, że wózek na razie tylko przypomina oryginał :). Pomimo baboli to jest nadal BARDZO inspirujące - tworzenie, korygowanie i zwyczajnie dobra zabawa. Może już o tym pisałem, ale dzisiejsza technika, która daje możliwości tworzenia w zaciszu domowym jest niesamowita.

20220624_092942.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#37
Ale nie ma też nagłówka, że to TT. Kolega @Badylek zapytał o plany prawdziwego wózka, nie pisząc, w jakiej skali model chce budować. Ale generalnie, kolega @Badylek buduje raczej większe modele, niż TT:
Dwa dni dorywczej pracy - cięcie, sklejanie, skala 1:22.5 (G).
Nigdzie w tym wątku nie było mowy o wielkości TT.
 

Podobne wątki