• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Budowa wózka 1Xta - plany.

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#1
Dzień dobry.

Czy ktoś z Was ma może plan konstrukcji wózka 1Xta w jakości, z której można stworzyć projekt? Szukając w internecie natrafiłem oczywiście na pliki (np. DOKUMENTACJA
SYSTEMU UTRZYMANIA wagon cysterna typu 406Ra), ale to ciągle nie to... Zaczynam zabawę z kartonem i chciałbym stworzyć swój pierwszy wagon towarowy. Od strony technicznej wózek 1Xta wydaje się najprostszy do zaprojektowania, wycięcia i sklejenia. Poniżej próby, proszę nie traktować tego zbyt krytycznie. Chciałem tylko pokazać, że nie tylko "mówię", ale także próbuję coś stworzyć :)

Ps. nie chcę kopiować czyjejś pracy.

20220518_174335_2.jpg 20220519_110321.jpg
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#4
Tylko że to nie jest 1XTa, ten na zdjęciach to wózek z rodziny Y25.
Tak wiem o tym, ale jako pierwszy projekt to stanowczo za duży problem :)

Gdzieś były dostępne na sieci - ale teraz sobie nie przypomnę gdzie (były razem ze sporą ilości innej dokumentacji kolejowej)

[Edit:]
http://plany.zonk.pl/wagony_towarowe/wozki/
Dziękuję, znalazłem, ale jakość jest słaba :( przynajmniej dla mnie.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#5
Dziękuję, znalazłem, ale jakość jest słaba :( przynajmniej dla mnie.
A jakiej jakości byś oczekiwał? Kompletnych rysunków konstrukcyjnych z dokładnością do 1mm?
Na tym rysunku masz wszystkie niezbędne rzuty, przekroje oraz istotne wymiary gabarytowe. Rzuty wystarczy tylko trochę "wyprostować" pod jakimś corelo-podobnym programem, a następnie przerysować do postaci wektorowej. Nawet jak błędnie odczytasz któryś wymiar o +/-1cm (w realu) to nie problem. Nie budujesz przecież prawdziwego wózka, tylko uproszczony model. I tak musisz potem skorygować rzeczywiste wymiary większości elementów pod grubość zastosowanego kartonu, opracować ich rozwinięcia, itd.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#6
Dwa dni dorywczej pracy - cięcie, sklejanie, skala 1:22.5 (G). Dla mnie efekt jest więcej niż zadowalający, przypomnę - jest mój pierwszy projekt wagonu :)
Wózek przede mną, trzeba będzie rozwiązać mocowanie łożysk, kół... no tak żeby w przyszłości jeździł. Trzymajcie kciuki :)

20220522_190603.jpg 20220522_190624_HDR.jpg 20220522_190557.jpg
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#7
Jeśli to ma być 401Z, to ta ostoja jest w wiele miejscach niezgodna z oryginałem. W oryginale podłużnice 401Z są ceownikami, w dodatku o różnej wysokości. a poprzecznice są dwuteownikami z trójkątnymi wzmocnieniami sięgającymi aż do dolnej krawędzi ostojnic.
To celowe uproszczenia?
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#9
Jeśli to ma być 401Z, to ta ostoja jest w wiele miejscach niezgodna z oryginałem. W oryginale podłużnice 401Z są ceownikami, w dodatku o różnej wysokości. a poprzecznice są dwuteownikami z trójkątnymi wzmocnieniami sięgającymi aż do dolnej krawędzi ostojnic.
To celowe uproszczenia?
Ciężko tutaj "mówić" o celowym uproszczeniu, ten projekt to taka piaskownica... Tak jak pisałem poprzednio, rysunki techniczne, szczególnie ich niska jakość nie pomaga.

Faktycznie, źle min. są umieszczone podstawy pod zderzaki, za blisko krawędzi (będzie poprawione).
 
Ostatnio edytowane:

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#10
...ten projekt to taka piaskownica... Tak jak pisałem poprzednio, rysunki techniczne, szczególnie ich niska jakość nie pomaga.
Bardzo dobre rysunki techniczne 401Z są na plany.zonk.pl. Jest tam m.in. rysunek zestawieniowy ostoi 401Z: http://plany.zonk.pl/wagony_towarowe/401z/020100-4-00_002.png . Do celów modelarskich te rysunki są w zupełności wystarczające. Jeśli mimo to są one dla ciebie mało czytelne, a symbole na nich niezrozumiałe, to polecam przestudiowanie najpierw zagadnień z zakresu podstaw konstrukcji maszyn (PKM). Żeby zrozumieć te rysunki musisz przynajmniej poznać zasady rzutowania i tworzenia przekrojów.

...źle min. są umieszczone podstawy pod zderzaki, za blisko krawędzi (będzie poprawione).
Te postawy fachowo nazywają się płytami wsporczymi. Na moje oko są nie tylko źle umieszczone, ale też za duże... Płyta wsporcza ma wymiary 360x260mm, rozstaw otworów w płycie wynosi 280x160mm. Natomiast osie zderzaków znajdują się w odległości 2750mm od siebie i nominalnie 1060mm od główki szyny.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#11
Bardzo dobre rysunki techniczne 401Z są na plany.zonk.pl. Jest tam m.in. rysunek zestawieniowy ostoi 401Z: http://plany.zonk.pl/wagony_towarowe/401z/020100-4-00_002.png . Do celów modelarskich te rysunki są w zupełności wystarczające. Jeśli mimo to są one dla ciebie mało czytelne, a symbole na nich niezrozumiałe, to polecam przestudiowanie najpierw zagadnień z zakresu podstaw konstrukcji maszyn (PKM). Żeby zrozumieć te rysunki musisz przynajmniej poznać zasady rzutowania i tworzenia przekrojów.


Te postawy fachowo nazywają się płytami wsporczymi. Na moje oko są nie tylko źle umieszczone, ale też za duże... Płyta wsporcza ma wymiary 360x260mm, rozstaw otworów w płycie wynosi 280x160mm. Natomiast osie zderzaków znajdują się w odległości 2750mm od siebie i nominalnie 1060mm od główki szyny.
Bardzo dziękuję za fachowe rady (y). Jednak w dwa dni ciężko mi ogarnąć temat rzutowania i rysunku technicznego (to dla mnie zamierzchła przeszłość z czasów technikum).

Mam inny problem, teoretycznie jak zauważył kolega old_jawa rozstaw torów PIKO będzie niewystarczający. Czy ktoś z Was orientuje się kto ma w ofercie tory o rozstawie 64 mm (teoretycznie jest ot także skala G).
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#12
Mam inny problem, teoretycznie jak zauważył kolega old_jawa rozstaw torów PIKO będzie niewystarczający. Czy ktoś z Was orientuje się kto ma w ofercie tory o rozstawie 64 mm (teoretycznie jest ot także skala G).
Już trochę późno skoro masz ostoję ale nie chcesz zrobić tego modelu w skali 1:32? Pasowałyby wtedy zarówno tory Marklina jak i PIKO w wielkości G o rozstawie 45 mm.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#13
Już trochę późno skoro masz ostoję ale nie chcesz zrobić tego modelu w skali 1:32? Pasowałyby wtedy zarówno tory Marklina jak i PIKO w wielkości G o rozstawie 45 mm.
Zmiana skali to nie problem, w sumie zajmie to może 30 minut... Wybrałem dużą skalę ze względu na łatwiejsze ogarnięcie ewentualnych błędów oraz to, że łatwiej się skleja ;). W sumie nie ma co brnąć w ślepy zaułek :):):)

Bardzo dziękuję za sugestię, sprawa do przemyślenia. (y)
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#15
Bardzo powoli do przodu, nowy projekt, sklejony na szybko i pomalowany byle jak... Oczywiście wiem gdzie są błędy i poprawię je.

20220602_162122_HDR.jpg
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#19
Karton nasączony cyjanoakrylem? Będziesz jeszcze dopracowywał ten wózek?

Zainspirowałem się tym wątkiem i pomału projektuję moją amatorską wersję wózka 1XTa 1:32 w Sketchupie, który będę chciał wydrukować w 3d jak będzie gotowy.
Tak, będę jeszcze korygować wygląd wózka, dodam hamulce, choć nie zamierzam przesadzać, to ciągle jest pierwszy projekt i ma prawo być niedoskonały... Cieszę się, że mogłem kogoś zainspirować :)
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#20
Posiedziałem jeszcze dzisiaj nad projektem wózka i oto co mi wyszło. Myślę, że najwyższy czas go wydrukować i sprawdzić czy wszystkie elelmenty układanki będą do siebie pasować - teoretycznie powinno być ok a praktyka pokaże. Jeżeli koła wejdą bez problemu to w dalszej perspektywnie zostaje dorysowanie brakujących elementów wózka. Jest on zaprojektowany pod koła firmy PIKO w wielkości G i łożyska do nich które polecił kolega Badylek.

w2.png
 

Podobne wątki