• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Witam wszystkich

Krzysztof Kaczor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Mam następujący temat. Posiadam sterowanie cyfrowe piko smart Control light. Nie mogę rozpocząć programowania lokomotywy, ponieważ system twierdzi, że jej brak. Posiadam lokomotywę firmy ESU V160 Art nr 31000. Nie wiem czy problemem jest to że sterowanie Piko, a lokomotywa firmy ESU, czy też coś jest źle podłączone. Klips podłączeniowy mam założony do wersji sterowania cyfrowego. Na sterowaniu analogowym notabene też Piko, lokomotywa jeździ, że aż miło. Proszę o pomoc
 
OP
OP
K

Krzysztof Kaczor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dziękuję za zdiagnozowanie problemu.
Czyli mogę sterowanie cyfrowe Piko wystawić na sprzedaż.
A w takim razie jakie sterowanie muszę nabyć aby móc w pełni wykorzystać możliwości tego modelu ESU V160
 
OP
OP
K

Krzysztof Kaczor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Na pewno byłoby taniej.
Natomiast chodzi o inwestycję na przyszłość w dobry system sterowania cyfrowego, taki który będzie działał z lokomotywami tej firmy. Poza tym nie znam się na wymianach dekoderów i nie chcę grzebać w elektronice. No oczywiście najpierw i tak potrzeba będzie obliczyć koszta takiej inwestycji, zarówno całego osprzętu czyli centralki jak i innych potrzebnych gadżetów o następnych lokomotywach z najwyższej półki nie wspominając.
Na razie więc pozostaje mi zabawa analogiem. Na dobry początek dobre i to.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.423 463 29
#8
Będzie niewiele taniej, dekoder dźwiękowy kosztuje ponad 100 euro, a programator parę lat temu kosztował ok. 140 euro. Ale przede wszystkim model ESU z innym dekoderem nie będzie miał wszystkich funkcji, jakie są dostępne z dekoderem zamontowanym fabrycznie.
A w takim razie jakie sterowanie muszę nabyć aby móc w pełni wykorzystać możliwości tego modelu ESU V160
Na razie więc pozostaje mi zabawa analogiem.
A o jakich funkcjach kolega @Krzysztof Kaczor mówi? Czy ze sterowaniem Piko lokomotywa w ogóle nie działa? Ja mam model ESU BR 103 i sterownie Roco multiMAUS (stare, nie z/Z21) i wszystko mi działa. Ale nie próbowałem niczego programować, bo nie mam potrzeby zmiany ustawień dekodera.
 
OP
OP
K

Krzysztof Kaczor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Będzie niewiele taniej, dekoder dźwiękowy kosztuje ponad 100 euro, a programator parę lat temu kosztował ok. 140 euro. Ale przede wszystkim model ESU z innym dekoderem nie będzie miał wszystkich funkcji, jakie są dostępne z dekoderem zamontowanym fabrycznie.


A o jakich funkcjach kolega @Krzysztof Kaczor mówi? Czy ze sterowaniem Piko lokomotywa w ogóle nie działa? Ja mam model ESU BR 103 i sterownie Roco multiMAUS (stare, nie z/Z21) i wszystko mi działa. Ale nie próbowałem niczego programować, bo nie mam potrzeby zmiany ustawień dekodera.
Ze sterowaniem Piko smart Control light lokomotywa ESU wogóle nie działa. A na analogu Piko tak.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.291 41 5
#11
Dla mnie też dziwne. To tak jakby Roco działało tylko z multimausem, a Piko tylko z Piko.....

Fakt, że z tego co wiem, centralka ESU jest lepszym wyborem, niż PIKO - wielu modelarzy mi to mówiło na imprezach (modelarskich).
Jak się ma do Smart Control, czy tam Z21, to nie wiem....

Tak, czy inaczej, wszystko, powinno działać z różnymi wyrobami różnych firm... (pomijając Marklina :) ).
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.147 443 105
#12
No co ty? Serio nawet adresu lokomotywy nie można zmienić w innym DCC (nawet nie Piko, digiteax jakiś "czy cóś"?
Taki marketingowy badziew by zrobili?
Adres się zmienić da. Inne CV zapewne też, w końcu w swoich lokomotywach ESU stosuje powszechnie dostępne dekodery.
Chyba są tutaj dwa pojęcia mylone. Programowanie dekodera i zmiana jego ustawień. Dekodery PIKO też można przeprogramować tylko za pomocą sprzętu PIKO, podobnie pewnie z ESU. Natomiast zmiana ustawień CV jest możliwa w każdym dekoderze i zapewne przy użyciu większości systemów sterowania.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.423 463 29
#13
Taki marketingowy badziew by zrobili?
Żadnego "marketingowego badziewia" ESU nie zrobiło. Jeżeli model ESU w ogóle nie działa przy sterowaniu Piko, to są trzy możliwości: albo usterka modelu (lub dekodera), albo jest jakiś błąd działania sterowania Piko smart Control light, albo kolega @Krzysztof Kaczor coś źle robi - innej możliwości nie widzę. Jak już pisałem, co potwierdził też kolega @DieselPower, modele ESU działają z każdym sterowaniem DCC, nie tylko ze sterowaniem ESU, można też zmieniać adres i inne CV - natomiast nie można programować zaawansowanych funkcji dekodera, do tego faktycznie potrzebny jest programator ESU (nie centrala sterowania). Ale tak jest z każdym dekoderem, nie tylko ESU.