• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony

Reakcje
45 1 5
#1
Witajcie wąskotorowcy,

jako że niedługo na mojej makiecie powstanie kawałem wąskiego toru, i niedługo dotrze do mnie "ciągnik" a w marcu dołączy jeszcze jeden, pragnę zapytać Was o wagony. Szukałem czegoś z PKP w H0e ale nie mogę nic znaleźć. Czy możecie coś polecić? Ewentualnie - co nadaje się do konwersji?
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#2
Jedyna sensowna propozycja to blachy w uzgodnieniu z Marcinem Wojdą (transporter, węglarka 4 osiowa, brankard) ale nie wiem jak jest z dostępnością tego i raczej w grę wchodzi budowa przez modelarza - nie ma gotowych modeli. Były też swego czasu na allegro dostępne zestawy do montażu 3Aw... ale to chyba już się rozeszło. To co proponuje przemysł modelarski z grubsza przypomina tabor PKP... ale niestety przypomina.

Lxd2 od BEMO to chyba pierwsza propozycja wąska w PKP wogóle wyprodukowana przez bardziej znaną firmę modelarską. Wagonów na razie nie uwidzi... (i to cały czas mówimy o 1:87). Koledzy wąscy w innych skalach to już czarna rozpacz po całości i dłubanie własnoręczne wszystkiego, adaptacja podwozi z innych skal, itp, itd. W H0(e) przynajmniej jest ta Lxd2 :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Walter Rusin
Reakcje
45 1 5
#3
No to kurcze wdepnąłem... Wąskiego toru mi się zachciało... Lxd2-257 już przez cło przeszła i na dniach u mnie będzie a tu kiszka! Goła będzie jeździć... Jak "oni" to robią? Np. Pan Leszek Lewiński - ok. parowozik to z bajki ale te transportery to skąd? Czy to są te od Liliputa "neutralne" takie? W akcie desperacji o szóstej rano nawet spojrzałem czy jak się kupi takie niemieckie albo austriackie i mocno mocno zwaloryzuje (tzn. tak się je usyfi że napisów nie odczytasz) to to ujdzie w tłoku? Zawsze jest możliwość żeby skład tak szybko puszczać żeby nikt napisów ani detali nie odczytał...
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#4
I ci, chcesz zrobić ze składu transporterowego pociąg ekspresowy, tylko po to by nikt nie zdążył odczytać napisów? Przecież to niedorzeczne. Napisy można zamalować i nanieść polskie. Mimo iż wagon nie będzie typowo polski, to zawsze będzie to lepsze niż robienie z tych wagonów ekspresów. Możesz też komuś oddać model na taką lekką konwersję.
A wagony transporterowe typowe PKP opracował wspominany tutaj Marcin Wojda. Tylko o dostępność blaszek byłoby trzeba pytać Jego samego.
 
OP
OP
Walter Rusin
Reakcje
45 1 5
#5
CoCu - ja tylko żartowałem jeśli chodzi o prędkość :). Zresztą, jeśli chodzi o napisy na transporterach to są tak małe że ich nikt nie odczyta z odległości 1m. Z Marcinem Wojdą się skontaktuję kiedyś. Póki co to może pokuszę się o konwersję.
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#6
Nie straszcie chłopaka. Po pierwsze wagony 3Aw są nadal dostępne. Mozna je kupic w sklepie LokMotyw w Poznaniu. Niestety do samodzielnego montażu. Paru z nas montuje te wagony komercyjnie. Do tego jest w planach wypuszczenie serii wagonów krytych 4 osiowych w polskim malowaniu. Nie bede na razie zdradzał szczególów , bo moze nie wypalić. Na przeróbke nadaje sie wagon kryty Technomodell, saski typ. Były w Gnieźnie 2 sztuki.
Do tego Roco wypusciło węglarki 2-osiowe, w sochaczewie stoi odpowiednik. Faktycznie z gotowców nie ma dużo, wiekszość trzeba dłubać samemu. Ale pracujemy nad tym aby to poprawić :)
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#8

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
#9
No cóż, z wagonami wąskotorowymi PKP nie jest łatwo. Nie rozpieszczają ani producenci masowi, ani małoseryjni. Załóżmy, że interesuje nas okres po II Wojnie Światowej, najlepiej po zmianie numeracji na 12 cyfrową (po 1974 roku). Taki tabor wszak pasuje do modelu Lxd2 ;).
Należy zapomnieć tu o czteroosiowych wagonach z Roco. Pojazdy te nie występowały wówczas nawet w Niemczech. Wypust tych modeli w barwach powojennych DR to fantazja Roco. Świadczy to o ogromnym kryzysie w modelach H0e, skoro nawet Niemcom wypuszczano seryjne fikcyjne modele ;).
Sytuacja jest dużo lepsza w przypadku towarowych wagonów dwuosiowych z Roco. Kilka krytych podobnej budowy, a węglarki praktycznie identyczne zachowały się nawet do dziś, np w Sochaczewie.
Jeśli chodzi o wagony Liliputa, to znane są mi informacje, że kryte dwuosiowe podobnej lub identycznej budowy jeździły na kolejce Przeworskiej jeszcze w latach 60-tych. Prawdopodobnie jednak nie zachowały się do zmiany numeracji w 1974 roku, przynajmniej jako wagony towarowe. Możliwe, że jakiś służył jako wagon techniczny.
Jeśli chodzi o mniejszych producentów, do tak jak pisał Mateusz jest baza na wagony saksońskie z Gniezna.
Ponadto jest dostępny sławny zestaw wagonów 3Aw do samodzielnego złożenia oraz czynione przez co najmniej dwie grupy próby stworzenia jakiejś partii modeli typowo polskich. Co z tego wyjdzie, zobaczymy.
 
OP
OP
Walter Rusin
Reakcje
45 1 5
#10
Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedź. No cóż, będziem czekać i coś kombinować :) Ech, gdyby tak BEMO się teraz pokusiło o wydanie jeszcze A208P pasujących do tej Lxd2...
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#14
Bardzo ladny ten 1:1,tylko to malowanie jakiess takie... Model jakiś taki trochę lepiej się prezentujacy. No ale o gustach się nie dyskutuje;)
Malowanie było może i ładne jak to to jeździło. Zdjęcie przedstawia trupa stojącego X lat pod chmurką. Farba wyblakła. Ale jak można zauważyć, miał epizod w swym życiu z zieloną farbą co wcale nie znaczy, że cały swój żywot był zielony.
 
Ostatnio edytowane:

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#15
Malowanie było może i ładne jak to to jeździło. Zdjęcie przedstawia trupa stojącego X lat pod chmurką. Farba wyblakła. Ale jak się można zauważyć, miał epizod w swym życiu z zieloną farbą co wcale nie znaczy, że cały swój żywot był zielony.
Tak ,tak , zdaje sobie doskonale z tego faktu sprawę ze to "trupek" ;). Ale jednak widze ten "czajniczek " w czerni , jakos tak bardziej mi pasuje .:)
 

Podobne wątki