• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagon pasażerski "Francuz"

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.957 493 33
#41
Ten pierwszy to była 3 klasa w epoce II i w IIIa/b, ten drugi - 2 klasa. Po likwidacji 3 kl. odpowiednio 2 i 1 klasa. Oba modele to Sachsenmodelle, ale drugi przemalowany na epokę IIIb - oryginalny model był w oznaczeniach IIIc, bez orła, jako 1 klasa. Nie wiem, kto dokonał przemalowania, ani czy były one dostępne (jak np. prace Parowozika), czy to jednostkowe dzieło właściciela modelu. Mam oba w wersji fabrycznej (IIIc), ale nie mam fotek...

Małe uzupełnienie:

4-os. typu Eilzug (B4i-29) 1 kl. Aix 5418 rewizja 30.1.60 Sachsenmodelle 74561

4-os. typu Eilzug (C4i-33h) 2 kl. Bix 19813 rewizja 11.2.59 Sachsenmodelle 74562
 
OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#42
Ale Pan zamieszal Panie Andrzeju :) To jak to jest ze nr. katal jest ten sam ??? I co z tymi drzwiami ???? Bix......takie niby jest oznaczenie....czy oba modele sa fobryczne ...czy jak Pan wspomnial jest to jakas konwersja ??
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.957 493 33
#43
Sorry, teraz powinno być ok. Miałem problemy z wklejeniem tabelki i musiałem przerobić na zwykły tekst. Modele fabryczne są takie, jak w moim opisie, ten z orłem, to przeróbka. Dawna 3 klasa (później 2 kl), miała podwójne drzwi, dawna 2 klasa (potem 1 kl.) - pojedyncze, dokładnie tak samo, jak modele Roco.
 
OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#44
Ten 1 ma 8 przedzialow....ten 2 ....10....wiec wydaje mi sie iz jest to zupelnna pomylka....te wagony nie sa jednakowego typu !! nawet budowa pudla wydaje sie odmienna !! Tylko dlaczego firma oznaczyla oba modele jednakowym numerem ???? I kolejne pytanie....ma Pan....lub ktokolwiek zdjecie lub info na temat wagonu pokazanego na 1 zdjeciu ?? Czy tego typu wozy mozna bylo spotkac w calej IV epoce ??? Chce zakupic ten model i ewentualnie dokonac przerobki :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.957 493 33
#45
A kto powiedział, że ten sam numer? 1 klasa ma numer 74561, 2 klasa ma 74562. Wagon 1 klasy to starsza konstrukcja (1929), z nitowanym pudłem, 2 klasa jest nowsza, z 1933, już spawana. Modele jeszcze niedawno można było trafić przy odrobinie szczęścia. Ja swoje kupiłem chyba 2-3 lata temu. To są bardzo stare opracowania Schicht, w wersji DR (w III albo IV epoce, nie pamiętam) były produkowane pod marką Piko w latach 1980-tych, czy nawet wcześniej. Sachsenmodelle je nieco zmodernizował, wyposażył w mechanizm krótkiego sprzęgu i lepsze zestawy kołowe i kontynuował ich produkcję w latach 1990-tych. Oba typy wagonów jeździły do IV epoki, ale nie potrafię powiedzieć, gdzie dokładnie. Kilka fotek zrobionych na szybko, przepraszam za słabą jakość.

IMG_1170.JPG
IMG_1171.JPG
IMG_1172.JPG
 
OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#46
Noooooo teraz to juz w domu jestem :) Panie Andrzeju....WIELKIE DZIEKI :) Czyli ten z orlem...8 przedzialowy to przerobka ...z dawnej klasy 1 ! Bardzo ladne wagony....i za fotki dzieki...pomogly ! Teraz tylko.....poszukuje zdjec w IV ep......zrobil bym taki ....:)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.957 493 33
#47
Ściśle mówiąc, ten z orłem ma przywrócone dawniejsze, oryginalne oznaczenia, kiedy ten wagon był wagonem 2 klasy. Powodzenia!
 
OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#48
rozumiem....to tak jakby z .....B cofnac sie do A .....i potem z powrotem co C w przypadku IVep:D OK.....tylko....wie pan moze cos o tych wagonach wiecej ???jakies fotki ?? A moze ktos kto czyta ten wpis odezwie sie i pomoze ??:)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.957 493 33
#49
Niestety, żadnych szczegółów nie znam. Wiem tylko, że były na PKP, ale wagonów Eilzug było na PKP sporo różnych odmian (np. te z fartuchami, jak modele Piko sprzed kilku lat, a ostatnio też przemalowane przez Parowozik na epokę IIIb z orłem), czy te z modeli Roco. Nie mam dokładnych danych, które, gdzie i kiedy były eksploatowane.
 
OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#50
Nie chce podkrecac ....ale nikogo taki temat nie interesuje ???? Czy odlewnictwo....Stonkownictwo....i inne...baaaaaardzo wazne tematy przyslonily temat IV-to epokowych wydarzen zwiazanych z modelarstwem ?? A moze kolejny temat przezemnie nie trafiony....albo nudny ??? A moze.....zbyt ciezki aby ktos mogl pokusic sie o w miare merytoryczna wypowiedz ???
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.957 493 33
#51
Temat jest ciekawy, ale mało kto ma coś konkretnego do powiedzenia. Znam tylko dwie osoby, które mogłyby coś na ten temat powiedzieć. Jedna z nich czasami udziela się na forum (ale ma na to mało czasu), druga w ogóle nie jest tu, ani nigdzie indziej zarejestrowana.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
842 76 5
#52
Temat jest ciekawy, ale mało kto ma coś konkretnego do powiedzenia. Znam tylko dwie osoby, które mogłyby coś na ten temat powiedzieć. Jedna z nich czasami udziela się na forum (ale ma na to mało czasu), druga w ogóle nie jest tu, ani nigdzie indziej zarejestrowana.
Trzeba tego Pana z Sochaczewa siłą tu zarejestrować.o_O i przymusić do pisania.;)
 

HobbH0

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#56
Witam zacnych forumowiczów. Z przyjemnością czytałem wpisy na tym forum zwłaszcza dotyczące epoki IV-tej i tzw. "zwężaków". W oparciu, póki co głównie o wspomnienia z dzieciństwa, od dawna próbuję zestawić, w skali 1:87, skład pociągu przyspieszonego relacji Warszawa-Kołobrzeg przez Nasielsk, Sierpc, Toruń, Piłę, Białogard. Pt47 (później wyparta przez SP45) ciągnęła typowy jak na tamte czasy skład wagonów: pocztowy, bagażowy, WARS sypialny, WARS barowy, 2 x 2 kl, 2x 1 kl, 2x 2kl, w sezonach: wakacyjnym lub ferii zimowych doczepiany był wagon 1/2 kl. Zakaz fotografowania zrobił swoje - zdjęć z tamtego okresu można powiedzieć, prawie nie ma a ustalenie numerów inwentarzowych wagonów nieosiągalne. Gdyby jednak któryś z forumowiczów miał informacje na ten temat i mógł sie nimi podzielić ...
 
OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#57
Takie pytanie odnosnie wagonu uwiecznionego na tym zdjeciu.3 plan,wagon Wars-u...prosze o wiecej info na temat tego wagonu i....jaki jest model najbardziej zblizony azeby mozna bylo pokusic sie o zrobienie najprostrzej konwersji.
04m0221mswroclawgl30577.jpg
[DOUBLEPOST=1376262907,1376262603][/DOUBLEPOST]i kolejne pytanie....przepraszam za wpis za wpisem:) Pw4u-37 tak chyba brzmi oznaczenie tego wagonu. Wiem ze byly one eksploatowane na PKP, ale...czy w ep.IV?? Moze ma ktos info na ten temat?
PW4E10~1.JPG
 

luc1979

Znany użytkownik
Reakcje
263 0 0
#58
Polskie oznaczenie Fhx
Wyprodukowany w 1937 roku w LHW Breslau
Polskie numery inwentarzowe...hmmm...przedwojenne bagażowe mogły mieć numerację od 30500 do 30999.
Czy jeździły w IV epoce? Chyba gdzieś mi mignął na jednym filmie Toma Prussiena, wydaje mi się że tak, bo przecież w 1968 to były całkiem "nowe" wagony, zaledwie 30 letnie.

Parowozik swego czasu wypuścił taki model, ale zdaje się w epoce IIIa.

L
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#59
Parowozik swego czasu wypuścił taki model, ale zdaje się w epoce IIIa.

L
Dokladnie http://www.dcc24.eu/node/874/354



A czy kolega Bipa1966 mógłby podać źródło tej fotki z Pm2-21, jej jeszcze nie widzialem... ?

WARS to zapewne barowy 113a produkcji krajowej, ciężko będzie znaleźć podobną bazę.
Poniżej niestety tylko wizualizacja

 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki