• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Semafor ostbahn

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
961 2 0
#1
Witajcie,
Zabrałem się za semafor ze stajni ostbahn-a,
I utknąłem w martwym dla mnie punkcie?
Na zdjęciach poniżej są ledy do tego semafora ,nie bardzo wiem jak się za nie zabrać? Więc proszę o pomoc co i jak z tym zrobić.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi ;)
 

Załączniki

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.301 3 0
#7
To nie blaszki, to blister (takie taśmy w które pakuje się elementy SMD)
W taśmie jest 1000, 2000, 5000 szt.
Ostbahn wycina po kilka.
Zerwij folię i wyciągnij diody.
Musisz sprawdzić ich polaryzację (gdzie plus, gdzie minus). Plusy łączysz ze sobą, minusy przez rezystory wyprowadzasz na zawnątrz.
Płytki nie musisz trawić, możesz zrobić przerwy w miedzi nawet za pomocą ostrego gwoździa i linijki.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.935 5 0
#2
Diody led mają dwa punkty lutownicze. Musisz dolutować do nich przewody. Najlepiej będzie pozyskać cienki drut nawojowy, lakierowany. Idealnie byłoby posiadać dwa kolory przewodu.
 
OP
OP
Dariusz71

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
961 2 0
#6
No ok zrobiłeś płytkę. Ale dalej nie wiem jak?
Diody jak widać na moich zdjęciach są w blaszkach, mnie zastanawia w którym miejscu mam litować przewody? A może po prostu kupić diody, już z przylutowanymi drutami?
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.301 3 0
#9
Jeszcze jedna sprawa.
Jak już uda Ci się wstawić do środka diody, spróbuj odizolować od siebie poszczególne komory żeby światło jednej diody nie przenikało do innych komór.
Ja użyłem izolacji z jakiegoś kabla mikrofonowego (pasował średnicą).

Komory świetlne.JPG


No i "wisienka na torcie" - soczewki.
Plasterek kleju na gorąco, zaostrzona rurka i włala.

Soczweki.JPG


Soczweki 2.JPG


Soczewkę światła białego zostawiam tak jak jest, natomiast resztę traktuję z lutownicy hot air. Robią się przeźroczyste.

Na zdjęciu jeszcze przed podgrzaniem.
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.301 3 0
#13
Świetnie wyszło malowanie, będziesz kleił na CA?
Daszki nawet jak dolegają do tarczy tłowej, to widać światło na łączeniu.
Ja lutuję, ale z bliska w porównaniu z Twoim, mój wygląda tragicznie :)
 
OP
OP
Dariusz71

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
961 2 0
#14
Do malowania użyłem najtańszych farb z marketu spożywczego ;) 9zl za puszkę 400ml. Taśmy tamya, a u podstawy na słup założyłem z dwóch stron kawałeczek czarnej izolacji zdjętej z przewodu. Ot i wszystko.
Będę kleił na CA. Zamówiłem diody SMD z przewodami, lutowanie tak małych elementów to nie moja bajka ;)