• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Nowicjusz ma pytanie o lokomotywy

tomal

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#1
Witam zakupiłem lokomotywy firmy bauchman gdyż dziecko uparło sie na parowozy. Teraz nie wiem do konca czy to sa tylko analogowe czy jest tam jakies sterowanie cyfrowe. Moze ktos by cos wiedział na temat tych lokomotyw. Kupiłem same lokomotywy bez żadnego papierka instrukcji itd. Licze na znajomość wiedzy forumowiczow:) oczywiscie moge dolaczyc jakieś dokładniejsze fotki.
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
2.061 15 2
#2
Witaj. Po pierwsze postaraj się by wstawiane zdjęcia były we właściwej orientacji.
Według mnie marne szanse, że jest tam dekoder cyfrowy.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.956 493 33
#5
Po pierwsze, to nie znam firmy "bauchman", znam Bachmann. Po drugie, oglądając z zewnątrz nie da się stwierdzić, czy model ma czy nie ma dekodera, ale jeżeli sprzedający nic o tym nie wspominał, to faktycznie raczej nie należy się spodziewać, żeby był. Da się to sprawdzić bez otwierania modelu, ale trzeba mieć system sterowania cyfrowego. Lokomotywa bez dekodera nie pojedzie, będzie tylko słychać bzyczenie silnika (co na dłuższą metę nie jest dla niego wskazane, ale dla sprawdzenia można to zrobić). Lokomotywa z dekoderem będzie stała cicho, ale żeby ją uruchomić trzeba znać adres albo zaprogramować adres od nowa.

Ale widzę, że w międzyczasie kolega wstawił zdjęcie wnętrza tendra, gdzie widać gniazdo dekodera 8-pin z założoną wtyczką, zwierającą odpowiednie piny przy braku dekodera (ta mała pomarańczowa płytka pod przewodami) - więc dekodera nie ma. Żeby go założyć, trzeba tę wtyczkę (zaślepkę) wyjąć i w jej miejsce wpiąć dekoder.
 
OP
OP
T

tomal

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#7
Aha no to juz cos więcej wiem. Bo pan który to sprzedawal nie znal sie na tym. A mozna zapytać za ile takie lokomotywy mozna by spróbować sprzedać?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.956 493 33
#8
Ta założona "wtyczka,zaślepka"umożliwia jazdę modelu w systemie analogowym.
Z dekoderem też można jeździć w systemie analogowym (chyba, że dekoder ma to wyłączone, ale fabrycznie jest to aktywne). Generalnie, bez niczego w gnieździe model jeździć nie będzie. Trzeba włożyć albo wtyczkę (jazda tylko w analogu), albo dekoder (jazda w systemie cyfrowym lub analogowym). To tak na wszelki wypadek... ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.956 493 33
#10
Najtańsze dekodery można znaleźć poniżej 100 zł. Sterowanie Roco multiMAUS z drugiej ręki (nieużywane, wyjęte z zestawu startowego) bywają za około 350-400 zł - trafiają się w dziale "Giełda" naszego forum i na innych portalach. Nie interesowałem się innymi, ale są też zestawy sterowania Piko, być może trochę tańsze, choć ja nie mam do nich przekonania.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
362 98 10
#12
A te dekodery za 100 sa cos warte i czy do tych lokomotyw warto coś dokupywac? Czy lepiej kupic jakaś z innej firmy już z dekoderem?
Szanowny Kolego.;)
Musisz na początek wiedzieć że dekodery lokomotyw dzielą się na dekodery jazdy i oświetlenia,i tutaj tak jak pisał kol.Andrzej cena mieści się od 100-130 zł.
Oraz dekodery dźwięku jazdy i oświetlenia (wyższa półka) i tutaj cena wynosi od 220 zł-420 zł do tego dochodzi głośnik ok.20 zł.Przydałby się także przy obu dekoderach kondensator do chwilowego podtrzymania zasilania dekodera w przypadku jazdy po brudnych torach lub z brudnymi kołami.to koszt ok.10 zł.:eek:
Wszystkie te dekodery (jest kilku producentów) są wysokiej klasy (wytrzymałe).:)
Jeżeli będziesz chciał wiedzieć więcej w tym temacie to mogę Ci polecić naszych kolegów z forum,którzy profesjonalnie zajmują się ich montażem,oraz wgrywaniem dźwięków.:cool:
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.518 63 2
#13
Powiem tak. Te lokomotywy to akurat są modele z lepszej linii produktów Bachmanna czyli z serii Spectrum. I to sa bardzo dobre modele. Ja akurat mam model tej lokomotywy 2-6-6-2 (USRA Mallet) z Nickel Plate Road tylko że ja mam z numerem 942 i jest fabrycznie trochę przybrudzony. Drugi model 4-8-2 (USRA Mountain) z C&O też jest bardzo dobrze wykonany. Obydwie konstrukcje mają ok 15 lat i pochodza z czasów kiedy ten producent znacznie podniósł jakość wykonania swoich wyrobów. Obydwa modele były sprzedawane bez dekoderów ale to nie jest problem. Tak jak koledzy wcześniej pisali wystarczy zamontować dekoder jazdy z wtyczką 8 pin. Tutaj akurat nie ma potrzeby kupowania bardziej zaawansowanych dekoderów gdyż te modele nie posiadają skomplikowanych układów oświetlenia. Całkiem dobre i niedrogie dekodery które akurat dobrze się sprawują w lokomotywach amerykańskich można kupić tutaj; https://pl.aliexpress.com/store/pro...L-TRAIN-LaiDcc-Brand/2977030_32820423789.html
Jedynie trzeba uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na przesyłkę. Natomiast jeśli chcesz mieć dźwięki to juz taka przyjemność kosztuje dużo więcej.
W załączniku skany instrukcji do 2-6-6-2
 

Załączniki

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.518 63 2
#15
Mam nadzieję że się przyda. W razie pytań proszę śmiało je zadawać. Tutaj moja rada dobrze by dziecko które będzie się bawić tymi lokomotywami miało lat 14+;). Uprzedzając pewne pytania jakie z pewnością sie nasuną mam kilka spostrzeżeń. Dobrze też wiedzieć że to sa modele lokomotyw amerykańskich i do nich używać także modeli wagonów amerykańskich.Są niestety mniej dostępne ale zawsze można coś znaleźć na portalach aukcyjnych i w niektórych sklepach modelarskich lub na giełdach. Tych modeli nie łączy się z taborem europejskim co nawet wymuszają zastosowane sprzęgi. Owszem na siłę da sie to zrobić ale po co . Jedno z drugim wyglądać będzie kuriozalnie.
 
OP
OP
T

tomal

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#16
Moje dziecko ma 5 lat i troche sie obawiam ze jest tam sporo elementów do uszkodzenia. A ile sa warte takie lokomotywy bo jedna pewnie będę chciał sprzedac tzn za ile ralnie mozna je wystawić. Albo np ta ze zdjęcia Rivarossi bo nigdZie nie znalazłem takich wystawionych.
 

Załączniki

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.518 63 2
#18
To jedno z najtrudniejszych pytań. Ja mój model 2-6-6-2 kupiłem w roku 2005 jako nowy za ok 160 Euro. Niestety w Polsce rynek zbytu na modele amerykańskie jest bardzo mały i nie jest łatwo znaleźć nabywcę. Sytuacja jest taka że chcąc kupić taki model trzeba dać ok 800 zł a żeby się go pozbyć to czasem trzeba nawet zejść z ceny do ok 400 zł. Ten Rivarossi choć ciekawy model to też nie jest łatwy do sprzedania a to jest raczej jeszcze starszy model od tych Bachmannów. Najlepiej te modele zostawić dla siebie na później a z dzieckiem się bawić jakimś niedrogim Piko. Jak załapie bakcyla modelarskiego to gdy podrośnie można będzie się bawić tymi lepszymi modelami
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
362 98 10
#19
Moje dziecko ma 5 lat i troche sie obawiam ze jest tam sporo elementów do uszkodzenia. A ile sa warte takie lokomotywy bo jedna pewnie będę chciał sprzedac tzn za ile ralnie mozna je wystawić. Albo np ta ze zdjęcia Rivarossi bo nigdZie nie znalazłem takich wystawionych.
Modele nie są przeznaczone dla dzieci w wieku 5 lat.Wręcz im zagrażają.:eek:Poczekaj do czasu aż podrośnie min10-11lat.:ostrozny:Do tego czasu baw się koniecznie razem z nim.;)
 
OP
OP
T

tomal

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#20
Ja te 3 oraz br 52 i br93 kupiłem po 80 zł szt a ze mi jednak nie potrzebne az tyle parowozow to chce coś sprzedać i kupic np wagony z odpowiednimi sprzegami tory czy jakas lokomotywe spalinowa. Ale nawet nie mam pojęcia za ile.
A jeżeli chodzi o zasilanie to taki startowy zasilacz piko pociagnie te parowozy? bo jakoś tak mam wrazenie ze slaby jest.
 

Podobne wątki