• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny MTB-Model: wagony motorowe spalinowe SN61

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.083 20 1
Dzięki.
Te 35V to chyba takie dmuchanie na zimne...;) Myślę, że 25V jak w każdym innym wystarczy, ale 35V oczywiście nie zaszkodzi.:)
Natomiast 470uF to moim zdaniem zdecydowanie za mało. Od 1000uF w górę to tak.
 

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.139 120 0
Z tym że ja wszędzie stosuję 6 x 0,3F 2,7V połączone szeregowo, co daje kondensator o parametrach 0,05F 16,2V. I wszędzie elegancko to działa, znaczy podtrzymuje jazdę i dźwięk długo po zdjęciu modelu z toru. :)
 

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.139 120 0
Nie porąbały. Szeregowe połączenie spadków napięć to suma tych napięć, czyli 2,7V+2,7V+2,7V+2,7V+2,7V+2,7V=16,2V, zaś wzór na liczenie pojemności kondensatorów połączonych szeregowo to C = 1 / (1/C1 + 1/C2 + ... + 1/Cn). Kalkulator pojemności zastępczej jest tu:

https://www.digikey.pl/pl/resources...sion-calculator-series-and-parallel-capacitor

Taki układ zamontował mi Elvis w 3 moich pierwszych modelach (Piko SU45, SU46 i ST44) i od tego czasu sam sobie montuję taki sam układ we wszystkich moich modelach (ET22, EU07, EP08, EP05, ET41, etc.) i działa jak należy.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.083 20 1
Nie chodziło mi o wyliczenie.
Pisząc o Voltach chodziło mi o to, czy kondensator nie wybuchnie. Ja w torach mam 15,5V, ale są centralki dające więcej w tory.
A o Farady to chodziło mi o to, że bardzo dużo ich jest...:) Dziwię się, że taki układ od @Elvis masz, ale może czegoś nie wiem.:niepewny:
A gdzie kupiłeś takie kondensatory? Widziałem, że na Elektrodzie też szukałeś.
 

prezesedi

Aktywny użytkownik
Reakcje
281 1 0
Coś mi tu nie pasuje z Faradami. Widziałem na Alledrogo elektrolity 15000uF czyli 15mF. Przy łączeniu szeregowym 6 kolejnych wychodzi 2.5mF czyli 0.0025F. Trochę daleko do 0.05F. Czy napewno zostały użyte prawidłowe wartości (przedrostki)?

Edit.
Po weryfikacji widzę elektrolity pastylkowe 0.33F. Czy o takich mowa?
 
Ostatnio edytowane:

Marcus-Polonus

Aktywny użytkownik
Reakcje
249 2 0
Układ z supercapami a'la Elvis działa prawidłowo, a ewentualne awarie kondzików są niegroźne. Z bratem korzystamy z 3x 0,22F 5,5V. W domu jeździmy na 16V, na imprezach już 3 rok.
Supercapy można kupić z dowolnego sklepu, my tak robimy. Naturalnie zdarzyły się awarie układów i kondziki przestawały działać, JEDNAKŻE są one na tyle małe, a prądy przez nie płynące tak słabe, że o fakcie uszkodzenia supercapa da się dowiedzieć dopiero po tym, jak cały UPS przestaje działać. Nic w środku nie wybucha, nie odkształca się
 
OP
OP
PP1970

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.872 86 0
Dlaczego nie dodać jesze jednego kondensatora w tej „baterii”? Pojemność i tak jest duża, a zmniejszy się ryzyko, że super-capy wybuchną.
 

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.139 120 0
Z powodu miejsca na taką baterię. Idealnie mieści się w ET22, EP05, SU45 i SU46. W ST44 jest rozdzielona na 2 zespoły po 3 sztuki. W EU07, EP08 i ET41 musiałem nieco wyciąć w gnieździe przeznaczonym na kondensator aby się zmieściła. Siódmy kondensator już się nie zmieści. :)
 

grosiszcze

Aktywny użytkownik
Reakcje
1.100 186 2
Dlaczego nie dodać jesze jednego kondensatora w tej „baterii”? Pojemność i tak jest duża, a zmniejszy się ryzyko, że super-capy wybuchną.
Zmniejszy się pojemność. Przy sześciu superkondensatorach masz sumarycznie 16,2 wolta, a dioda zenera jest na 15 wolt. To co tu ma wybuchnąć?

EU07, EP08 i ET41 musiałem nieco wyciąć w gnieździe przeznaczonym na kondensator aby się zmieściła.
W przypadku tych z aliexpres to nic nie trzeba wycinać, a nawet https://www.tme.eu/pl/details/juwt1105mcd/superkondensatory/nichicon/ te mieszczą się bez wycinania czegokolwiek.
 
Ostatnio edytowane:

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.139 120 0
Niestety jak się zrobi paczkę 6 szt. tych z Aliexpress (owinięte izolacją) to się nie mieszczą. Wiem bo próbowałem. Musiałem wyciąć jeden bok wgłębienia. :)
 

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
Posiadam w zbiorach kilka dekoderów 8 pin ESU v5 dzwiękowych i postanowiłem to wykorzystać padło na ten model. Pokazuję co mi udało się stworzyć w domowym zaciszu. Płytka dwustronna(na schemacie w lustrze), dodałem oświetlenie w przedziale do wyjść ( w modelu brak oświetlenia) Przeniosłem dekoder nad silnik-jest teraz nie widoczny przez okna. Przerobione zostały płytki czołowe i wymienione diody na większe pod reflektory. Dodałem oświetlenie manewrowe zgodne z kierunkiem jazdy. Oświetlenie i delikatne wyposażenie kabin z obydwu stron. Zmapowałem wyjścia pod oświetlenie,2x głośniki kostki ESU jedna miedzy silnikiem a kabiną ,drugi głośnik za kabiną po drugiej stronie, tu wszedł większy. Ten zabieg dał rewelacyjne rozproszenie dzwięków w modelu. Dorobione balasty w skrzyniach pod modelem,po wycięciu obciążenia pod dekoder trzeba było wyrównać dociążenie. Nie zastosowałem kondesatorów ponieważ model ma bardzo dobry odbiór prądu z kół choć miejsca zostało jeszcze sporo.
 

Załączniki

Podobne wątki