• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Koleje Wąskotorowe Zakładów Gieschego

Tw53-2566

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 1 0
#1
W tym wątku zamierzam pokazać postęp prac nad taborem z Zakładów Gieschego w Katowicach.
Ma pierwszy ogień idzie:
Parowóz o mocy 90 KM nieznanej firmy (być może Borsig, lub inna)
Projekt zaczynam w skali ok 1:71 ,bo w takiej posiadam plany.

Jeżeli ktoś posiada plany wiązarów parowozu dwuosiowego to bardzo prosiłbym o podzielenie się, ponieważ rysunek, którym dysponuje nie posiada takowych.

Zdjęcia prototypu wstawię wieczorem.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#2
W tym wątku zamierzam pokazać postęp prac nad taborem z Zakładów Gieschego w Katowicach.
Ma pierwszy ogień idzie:
Parowóz o mocy 90 KM nieznanej firmy (być może Borsig, lub inna)
Projekt zaczynam w skali ok 1:71 ,bo w takiej posiadam plany.

Jeżeli ktoś posiada plany wiązarów parowozu dwuosiowego to bardzo prosiłbym o podzielenie się, ponieważ rysunek, którym dysponuje nie posiada takowych.

Zdjęcia prototypu wstawię wieczorem.
Pomysł świetny, ale dlaczego taka wielkość, każe plany można przeskalować na typowo "kolejowe", a tak to ni pies ni wydra.
 
OP
OP
Tw53-2566

Tw53-2566

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 1 0
#4
To żeby to zrobić w 1:87 muszę każdy wymiar przeliczyć, tak?
Czy jakieś pomniejszenia na xero?

Ale w 1:~72 też mi się przyda. Jako kolej wojskowa poligonowa,bo mam trochę samolotów i ciężarówkę w tej skali. Jeżeli chcecie to mogę zamieścić zdjęcia.

Ponawiam prośbę o wiązary
[DOUBLEPOST=1450861809][/DOUBLEPOST]To jest prototyp
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#5
Troszkę wydra - skala "prawie, że czołgowa/samolotowa".
To wiem ale Kolega wyraźnie napisał 1:71, oczywiście że może i w tej wielkości, ma trochę samochodów i trochę większe to będzie niż H0, poczekamy popatrzymy, z zaciekawieniem jak mniemam, bo po lekturze książki o tych zakładach, jesteśmy zauroczeni takimi klimatami, których w naszym włókniarskim mieście nie uświadczysz.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#6
To żeby to zrobić w 1:87 muszę każdy wymiar przeliczyć, tak?
Czy jakieś pomniejszenia na xero?
Sprawa jest dosyć prosta. Idziesz na "dobre" ksero i bazujesz na wymiarze z dokumentacji, którego jesteś pewien. Czasem niektóre wymiary nie są proporcjonalne do reszty. Musisz to sprawdzić. Wiesz ile dany wymiar mierzy w Twojej skali na rysunku i podajesz to obsłudze ksero. Jako drugi podajesz ten sam wymiar ile ma mieć po przeskalowaniu. I dostajesz ksero Twojego rysunku we właściwej skali. Ot cały galimatias. :) Od lat tak robię i modele trzymają skalę i proporcje. :)
 
OP
OP
Tw53-2566

Tw53-2566

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 1 0
#8
Lokomotywa już sklejona .
Brak odbieralnika pary oraz piasecznic , wiązarów i tłoków.
W planach przeskalowanie do 1:87.
Zdjęcia porównawcze przy samolotach RWD-5 i RWD-14 oraz ciężarówce Praga RV w skali 1:72
Lokomotywy BR55,Wls40-1159 i Ldag05 w skali 1:87.
 

Załączniki

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#13
@Tw53-2566 wiesz, jest takie stare powiedzenie pszczół: prawdziwa cnota krytyk się nie boi, dlatego też wycofałem negatywne oceny wstawione przez Ciebie w tym temacie.
Prawdę Ci napisali, przedstawione prace, delikatnie pisząc, nie powalają... to raczej poziom 10-letniego dziecka, które wzięło się za pierwsze sklejanki. No chyba że faktycznie masz 10 lat, wtedy odwołam co napisałem :D
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#14
Panowie, idą Święta. Kolega zaczyna swoją przygodę z modelarstwem kolejowym i porównywanie "pierwszych kotów za płoty" z klasą kolegi Precyzyjnego, to lekkie przegięcie. Z pracami Precyzyjnego nie może się równać NIC co jest obecne na rynku modelarskim. Myślę, że Precyzyjny zaczynał od klejenia takich właśnie modeli. Zamiast zarzucać Nowego krytyką, może lepiej coś doradzić.

Kolego @Tw53-2566, może spróbuj użyć grubszego kartonu, wycinaj go skalpelem a po klejeniu możesz krawędzie szlifować. Trochę grubszy materiał sprawia, że łatwiej korygować błędy jakie się zdarzają na początku. Staraj się ukrywać miejsca klejenia (w przypadku komina lepiej było obrócić go o 90 stopni i umieścić je po stronie budki). Polecam także wątek kolegi @modrzew
A krytykę bierz pod uwagę, ale nie bierz jej sobie do serca.
 

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#15
Każdy modelarz robił swój 1 model i każdy następny był lepszy od tego 1.Ja już skleiłem parenaście modeli z kartonu a jak mam wycinać koła to mnie trzęsie.Rób swoje i niech każdy model będzie lepszy a będziesz takim modelarzem jak modrzew -modelarz z forum.I pamiętaj zostaw sobie swój 1 model żeby pamiętać jak zaczynałeś.(y)
 
OP
OP
Tw53-2566

Tw53-2566

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 1 0
#16
Każdy modelarz robił swój 1 model i każdy następny był lepszy od tego 1.Ja już skleiłem parenaście modeli z kartonu a jak mam wycinać koła to mnie trzęsie.Rób swoje i niech każdy model będzie lepszy a będziesz takim modelarzem jak modrzew -modelarz z forum.I pamiętaj zostaw sobie swój 1 model żeby pamiętać jak zaczynałeś.(y)
Dzięki za mile słowa. Nie poddam się i będę kleić papierowy tabor, bo niestety na szerszą skalę tylko z tego materiału można wyczarować wąskotorówkę. Mam jeszcze pytanie. Czym mogę taki model pomalować?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#19
bo niestety na szerszą skalę tylko z tego materiału można wyczarować wąskotorówkę.
Podobnie jak karton, możesz kleić polistyren. Jest dostępny w różnej grubości arkuszach (od 0.13mm do 3mm). Można też z łatwością kupić kształtki (rurki, kątowniki, ceowniki, teowniki i inne). Osobiście z kartonu przesiadłem się na ten materiał, bo łatwo go obrabiać i kleić na styk (zwłaszcza w mojej skali nie wyobrażam sobie innego materiału. A w kwestii malowania - po zagruntowaniu modelu możesz używać w zasadzie dowolnych farb modelarskich.
Nie poddam się i będę kleić papierowy tabor
Oto odpowiedź godna prawdziwego modelarza(y)
 

Podobne wątki