• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Gdzie wlutowac kondensator

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
W układzie ładowania dioda i rezystor podłączone są równolegle.
Ani D5 z R4 i D1 z R2 nie spełniają tych warunków.
D1 jest częścią mostka prostowniczego.
OK, teraz już wszystko rozumiem :) Swoją drogą to dziwne, że w oficjalnej instrukcji nie ma ani słowa o konieczności zastosowania układu ładującego, ze schematu wynika że można kondensator bezpośrednio.

Korzystając z okazji mam jeszcze dwa pytania:

1) Czy jeśli przypadkowo dołączę kondensator z układem ładowania do dekodera który taki układ już ma (czyli fizycznie go zdubluję) to będzie to stanowiło jakiś problem? :D

2) W dekoderach ESU jest wyraźnie napisane, że dekodery z kondensatorem nie mogą być programowane przez dedykowany programator ESU Lokprogrammer. Czy to samo dotyczy programowania bezpośrednio przez CV z uzyciem np. ROCO Multimouse?
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.078 87 0
"If nessesery" to nie jest na przykład, tylko "jeśli potrzebny" :D Więc z tego nie wynikało dla mnie, że może być inny :) Ale OK, dzięki ;)
z.B. "zum Beispiel" = "na przykład".

OK, dodam układ rezystor - dioda, dioda może być 1N4007?
Tak.


1) Czy jeśli przypadkowo dołączę kondensator z układem ładowania do dekodera który taki układ już ma (czyli fizycznie go zdubluję) to będzie to stanowiło jakiś problem? :D
Nieco spadnie wydajność tego układu, ale będzie działał.


2) W dekoderach ESU jest wyraźnie napisane, że dekodery z kondensatorem nie mogą być programowane przez dedykowany programator ESU Lokprogrammer. Czy to samo dotyczy programowania bezpośrednio przez CV z uzyciem np. ROCO Multimouse?
U mnie działa, jeżeli mam dekoder z UPS-em i układem ładowania, a programuję za pomocą Multimaus albo z21. Bez układu ładowania model świetnie jeździ, ale są właśnie problemy przy programowaniu.
 
Ostatnio edytowane:

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
1713959611781.png


Dzięki wszystkim za pomoc, ogarnąłem tego TAMS-a i działa :D

Ale mam drugą zagadkę - w pozostałych wagonach z tego składu są takie listwy, niestety nie udało mi się zidentyfikować producenta:

1713959828651.png


Mogę dolutować kondensator w tych miejscach?

1713959749784.png
 

marcinx00

Aktywny użytkownik
Reakcje
50 0 0
Możecie coś mi podpowiedzieć ? Mimo stosowania kondensatorów w moich dekoderach oczywiście przez diodę i rezystor wydaje mi się że nie działa to prawidłowo, na przykładzie dekodera d&h10C podłączany kondensator do "vs i gnd" jest ładowany bo sprawdzałem to miernikiem po podniesieniu jednej strony lokomotywy napięcie zaczyna spadać czyli w tym momencie jakby dekoder odbiera prąd ale przy włączonych światłach nawet na chwilę nie widać tego podtrzymania napięcia światła (LED SMD) natychmiast gasną.
Na próbę podłączałem kondensator do kawałka taśmy LED i potrafi podtrzymać napięcie a w lokomotywie nawet dwóch świateł nie.
Skoro nawet LED nie podtrzyma na chwilę to co dopiero przy utracie napięciami na torach

W tym układzie mam rezystor tylko większy ale to ma wpływ na dłuższy czas ładowania kondensatora.

W czym można tu szukać przyczyny?
 

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
Jaka jest w ogóle pojemność tego kondensatora? I w jakiej lokomotywie jest ten dekoder? :)

Przejrzyj sobie uważnie ten temat, było tu opisywane na przykład, że w niektórych lokomotywach PIKO musisz dodatkowo wykonać zworkę, żeby kondensator prawidłowo działał w modelu :)
 

marcinx00

Aktywny użytkownik
Reakcje
50 0 0
Raczej to nie ma znaczenia w jakiej lokomotywie bo są to przeróbki z modeli bttb dlatego podałem jaki dekoder, kondensator 25v 680 uf podłączałem też 1000 uf te kondensatory są w stanie zaświecić kilku centymetrowy pasek LED jak podłącze je bezpośrednio do taśmy.
Czyżby dla dekodera były to za małe kondensatory żeby nawet na chwilę podtrzymać napięcie?
Według informacji to nawet 470 uf powinien chwilowo dać radę.
 

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
U mnie przy 470uF w połączeniu z dekoderem i światłami na LED-ach - model to wagon sterowniczy bez napędu - to było za mało i dopiero przy 1000uF oświetlenie przestało mrugać podczas jazdy. Sam dekoder, nawet w stanie oczekiwania, też pewnie coś tam pobiera prądu, dlatego sama listwa led świeci dłużej, a układ z dekoderem już może nie.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.078 87 0
Lais to śmieć.

Masa wychodzi z mostka prostowniczego, ale żeby na 100 % wiedzieć, w którym miejscu, musiałbyś pomierzyć, gdzie dochodzi zasilanie z torów. Pozostałe 2 punkty mostka to + i -.
 

Podobne wątki