• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ESU v5 sound przeróbka 8pin na 22pin

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
#1
Dzień dobry,posiadam kilka dekoderów 8pin esu i chciałbym wlutować gniazdo gold pin 22pin.Po przyjrzeniu się dekoderom stwierdziłem że są jednak spore różnice co widać na fot. Mam pytanie czy Ktoś podejmował się takiej przeróbki ? Czy same wlutowanie gniazda pin rozwiąże sprawę i będzie działał dekoder.
IMG_9214.JPG
IMG_9215.JPG
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#2
Teoretycznie powinno się dać, choć z ESU nic nie wiadomo, oni mają swoją wizję szczęścia. Sam kilka razy "poprawiałem" podobnie dekodery Zimo i tu zawsze wszystko działało :)
Ale...
GNIAZDO 22-pin, czyli coś takiego:

buchse-plux22-nem658.JPG

...wlutować można do tego dekodera oznaczonego 46/21/MS, otrzymasz wtedy dekoder ze złączem MTC21.

Natomiast WTYK 22-pin, coś takiego:
22-pin-SMD-pin-header-as-it-is-mounted-on-Plux-Decoders-as-a-plug-Zimo-PLUX22_b_0.JPG

...po wyjęciu jednego kontaktu (środkowego pina w jednym z rzędów) wlutujesz do tego drugiego dekodera (50/21/44) i otrzymasz dekoder ze złączem PLUX22.

Obrazki z jakichś przypadkowych www ;)
 
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
#3
Zwróć uwagę na elementy zaznaczone na foto w dekoderze 8pin ich nie ma. Wtyki już leża w domu dlatego się zapytałem ,uprzedziłeś mnie o dekodery zimo bo też mam do przeróbki .W zimo lutuje i mam a w ESU wielka nie wiadoma, nie chcę eksperymentować bo trochę to kosztuje.
IMG_9214.jpg
 

Marcus-Polonus

Aktywny użytkownik
Reakcje
249 2 0
#4
Jedyna różnica między tymi dekoderami to właśnie wtyczki i jeśli dobrze mi się wydaje to po schemacie kolejnych wyjść z dekodera bez problemu powinno się dać radę dorobić wyjścia na Plux22. Będzie mnóstwo precyzyjnego lutowania, ale poza tym nic niewykonalnego.

Ważnym zagadnieniem jest też do jakiego modelu chcesz potem użyć tych dekoderów. Nowsze modele mają więcej wbudowanych bajerów np. więcej oddzielnych świateł, które trzeba będzie dolutować do AUXów na dekoderze. Przy starszych modelach można te rzeczy zwyczajnie pominąć. Przez wtyczkę, czy bezpośrednio do dekodera to ostatecznie też bez różnicy.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#5
A po co mam zwracać uwagę na te Twoje kółka :p Nie ma detali w "na plecach" dekodera z przyszłym MTC21, bo:
jak podłączyć dekoder.png

To obrazek z instrukcji ESU do 5 :)
 
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
#6
Ok.to jutro zawiozę do lutowania po jednej sztuce Zimo i ESU zobaczymy co z tego wyjdzie.
 
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
#7
Napiszę tak dekoder zimo jak najbardziej test pozytywnie. ESU jeden wielki dym i koszta naprawy. Jedynie co można zrobić to właśnie dekoder 21pin a to co zaznaczyłem kółkami tych elementów nie ma w moim dekoderze 8pin.Ku przestrodze zaryzykowałem i już wiem.
 

Podobne wątki