• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dekoder MERG M133a

Reakcje
0 0 0
#1
Witam,
W przerwie świateczno-urlopowej wykonałam "piszczydełko" przedstawione na stronie Paco. Wiadomo ze nie jest to ESU, ale dla mnie OK :LOL:. i może być czajnik albo diesel po kilku zmianach w rejestrach.
Zachęcony tym sukcesem zainteresowałem się dekoderami jazdy, których schematy są dostępne w sieci. W związku z tym mam kila pytań.
1. Jaka jest Wasza opinia na temat dekoderów prezentowanych na stronie MERG?
2. Czy ktoś próbował je wykonywać i korzysta z nich?
3. Czy zbieżność nazwy M133 ze sztandarowym produktem Martinenzo jest przypadkowa?
4. Może ktoś poleci coś innego?

Pozdrawiam
Basic_KB
 

Załączniki

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#2
Też jestem zinteresowany tematem budowy dekoderów jazdy. Perę osób (niestety nie pamiętam kto) pisało o dekoderach własnej budowy właśnie z MERG i byli zadowoleni, niestety to nie były dekodery jazdy. Co do Tu-shuuu to przydałby mi się do Ol49.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#3
Ja zbudowałem sobie kilka dekoderów jazdy MERG. Jeśli chodzi o 133, to miale problemy z tym, że bardzo się grzały diody mostka i MOSFET-y. Kilka razy się spaliły. Dopiero jak zastosowałem MOSFETY na 50V zamiast 30V to pracują dobrze. Jeśli chodzi o jazdę, to na pewno lepiej niż firmowe dekodery bez kompensacji, natomiast praca na bardzo wolnych obrotach silnika jest czasami trochę nierówna.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#5
Mam programator do PIC własnej produkcji (opisany na dcc24.eu) na płytce dekodera są pola lutownicze do podłączenia ICSP (wystarczy 5 przewodów) i wgrywałem ICProg-iem
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#7
3. Czy zbieżność nazwy M133 ze sztandarowym produktem Martinenzo jest przypadkowa?
Nie jest przypadkowa.
Nie ukrywałem tego nazywając je "jakoś inaczej" ;) a wręcz pisałem o tym ponad dwa lata temu na Martelu.
M133 ma zmieniony conieco soft i zmiany w konstrukcji.
Nazwa przez szacun dla twórców pierwowzoru pozostała.
 
OP
OP
B
Reakcje
0 0 0
#8
Dzięki za informacje. Swój programator też zbudowałem na podstawie strony Karola ;) (bardzo fajna strona).
Próbowałem znaleźć diody z mostka i MOSFETY wskazane na MERGU i skutek raczej mizerny.
Czy możecie doradzić, czego użyć i gdzie najlepiej kupić?

Pozdrawiam
Basic_KB
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#10
basic_kb napisał(a):
Czy możecie doradzić, czego użyć i gdzie najlepiej kupić?
....
Myślę że ilości i... ceny mogą Tobie nie odpowiadać :(

Diody mostka MUSZĄ być Schottky (SS14 na ten przykład) - każde inne przy obciążeniu będą .... "ciepłe".

MOS-FET'y - 30V wystarcza, 2,5A wystarcza.
 

nesek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Przepraszam, że odkopuje temat ...

Ale czy Tu-Shuuu zadziała przy sterowaniu analogowym ? Np. nadając układowi napięcie przeniesione z osi lokomotywy ! zadziała ?

Dzięki z góry
 
OP
OP
B
Reakcje
0 0 0
#15
nesek napisał(a):
Ale czy Tu-Shuuu zadziała przy sterowaniu analogowym ? Np. nadając układowi napięcie przeniesione z osi lokomotywy ! zadziała ?
Niestety nie, do pracy potrzebuje sygnału DCC w torach, dlatego na przykład nic nie daje kondensator backup'owy.

Pozdrawiam
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 12
DCC 16
DCC 1
DCC 10
DCC 13

Podobne wątki