• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Czerwień parowozowa PKP wg Pactry i Mr Color

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#1
Czy ktoś z ekspertów forumowych mógłby wskazać numer katalogowy farb Pactry i Mr Color (Gunze), które w miarę blisko odpowiadają czerwieni parowozowej PKP z ep. III i IV?

Zdaje mi się, że taki właśnie czerwony to Pactra A26, ale mogę się mylić.
 
OP
OP
yahya

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#4
To już wiem: A26 daje brudny odcień czerwieni. Pomijam już niską jakość farbek pactra (więcej rozcieńczalnika niż barwnika), ale to w zasadzie jedyne łatwo dostępne nie-benzynowe farbki do modeli w Polsce.

Czy ktoś może eksperymentował z innymi odcieniami czerwieni pactry dla parowozów PKP?
 
OP
OP
yahya

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#6
:) Vallejo mam, ale akurat nie czerwoną. Przyznaję, Vallejo są REWELACYJNEJ jakości i też bardzo je polecam. Świetnie się nakładają. Z pactrą różnie bywa... choć np. nr 51 daje fajny efekt przy malowaniu wagoników: wyglądają potem jak niedokładnie pomalowane czy raczej podniszczone warunkami atmosferycznymi - jak w oryginale.

Czy ktoś zna nr RAL lub FS dla czerwieni parowozowej PKP lub odpowiedniki tego odcienia w innych akrylowych farbkach do modeli, dostępnych w Polsce? Nie znalazłem danych dla odcienia tej czerwieni wg RAL, przez co ciężko mi znaleźć odpowiednik np. pactry.
 
OP
OP
yahya

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#8
milosz216 napisał(a):
yahya napisał(a):
Vallejo są REWELACYJNEJ jakości
To prawda tylko są bardzo drogie. :devil:
Czy aż tak...? Gorzej z ich dostępnością. W moim mieście nie widziałem tych farb. W sieci za buteleczkę cena zaczyna się bodaj od 7,50 zł + przesyłka. Pactra, oczywiście, jest znacznie tańsza, ale jakością znacznie, w mojej ocenie, ustępuje Hiszpanom.

Ale wracając do sprawy: jaki jest przybliżony wzorzec RAL dla polskiej czerwieni parowozowej? Czy ktoś zna odpowiedź???
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#9
RAL 3002
Ja kupiłem Vallejo 70908 Carmine Red, ale jeszcze tego nie używałem -
na razie w tubce to nie wygląda zachęcająco w sensie żeby się z kołami parowozów kojarzyło.
 
OP
OP
yahya

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#10
@ Ciekma

Dziękuję uprzejmie za rzeczową odpowiedź!

Co do Vallejo to radzę wypróbować - zawartość w buteleczce faktycznie nie wygląda zachęcająco... ale jak dla mnie efekt po nałożeniu jest znakomity. Użyłem jak dotąd czarnej Vallejo w przeróbce BR91 na TKi3 (na razie do pomalowania ostoi). Nie odłazi - chyba, że się podrapie czymś ostrym. Brakuje mi pewnego drobiazgu do dokończenia konwersji, a już czekam na pomalowanie reszty parowoziku tą farbą.
 
OP
OP
yahya

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#16
Sprawa weinertowych farbek to off-topic w tym wątku. Acz mi chodziło stricte o pactrę i mr color. -- Gdybym miał nadmiar kasy, to bym sobie zamówił weinerta w zestawie najlepiej bezpośrednio z Niemiec. Ja jednak traktuję zabawę z przeróbkami lokomotywek na barwy PKP jako formę relaksu, a nie sport wyczynowy.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 0
Techniki modelarskie 3

Podobne wątki