• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? BR 120

szynowaty26

Użytkownik
Reakcje
9 5 5
#1
Dzień dobry dostałem w spadku Gagarina trosze go wskrzesiłem i zaczol hulać ale chciał bym go przerobić na ST44 i moje pyta o światełka jak i z czego mozna zrobić czy trzeba wycinać cały przod i wstawiać wstawkę z gotowego elementu czy są I
Inne patenty na przeróbki z góry dziękuję za informację
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.411 463 29
#4
Tylko jeśli chodzi o ST44 PKP, to było takich tylko pierwszych parę sztuk i dość szybko zostały przerobione.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.411 463 29
#9
Najlepiej zrobić światełka z wkładów od długopisu zenith...
Tak właśnie zrobiłem w 1986 roku, gdy przerabiałem swoją BR 120 na ST44. Ta przeróbka nijak się nie miała do współczesnych, jak to się teraz mądrze mówi, "konwersji", ale był moja. Światła wyszły całkiem nieźle, reszta zmian już może trochę gorzej... ;)
 

Bolutek

Ostrzeżony
Reakcje
1.611 378 7
#10
Tak właśnie zrobiłem w 1986 roku, gdy przerabiałem swoją BR 120 na ST44. Ta przeróbka nijak się nie miała do współczesnych, jak to się teraz mądrze mówi, "konwersji", ale był moja. Światła wyszły całkiem nieźle, reszta zmian już może trochę gorzej... ;)
Pamiętam na giełdzie w Warszawie te przerabiane BR120 Piko. Ale przy tamtych środkach technicznych i materiałach modelarskich to było już coś!...
 
OP
OP
S
Reakcje
9 5 5
#11
Cześć wszystkim
Po dłuższym postoju powrucilem do przeróbki BR120 na ST 44 reflektory są już zamontowane tylko mam problem jakie dobrać oświetlenie i je podłączyć bo kompletnie nie mam pojęcia patrzałem na takie coś kluba KLU3609 albo KLU 3604 czy to by pasowało bo nie chce kupować w ciemno i drugie pytanie jak to wszystko podłączyć żeby śmigało lokomotywa jest w analogu
Ponoć kiedyś były dostępne jakieś proste układy elektryczne dostępne u KUluby ale już ich nie posiada z góry dziękuję za informację pozdrawiam
 
OP
OP
S
Reakcje
9 5 5
#13
Napewno jak będzie mój syn pisał maturę odeślę go tu na forum na podszkolenie z polskiego, pisaniu opowiadani itp, ale nie po poradę odnośnie modelarstwa bo jest to hermetyczne środowisko niestety. Jak mówiłem nie wszyscy się znają na wszystkim dlatego ktoś wymyślił fora różnego rodzaju.
Zgadza się może pisownia jest ważna ale nie najważniejsza no nic.Niby jedna pasję mamy z różna wiedzą i doświadczeniem ale różne priorytety.
 
OP
OP
S
Reakcje
9 5 5
#15
Oki. Mam coś takiego wiem że to nie jest górna półka, tylko level basic w przeróbce. Kolory malowania są jakie są, takie miałem farbki, generalnie synowi się kolory podobają. Częściowo malowanie wykonane pędzlem a częściowo aerografem który po raz pierwszy trzymałem w ręce. Obudowa jest pomalowana sidoluxem pod kalki i jakieś przybrudzenie. Może kiedyś wyjdzie lepiej.
A więc moje pytanie brzmi.Chciałbym podłączyć oświetlenie dolne i górne, ale nie wiem jakie mam zakupić. Czy żarówki czy diody? Wchodziłem na sklep u Kluby i są tam dostępne takie specyfiki jak KLU3609 albo KLU 3604 czy to by pasowało, bo nie chcę kupować w ciemno.
I drugie pytanie :
W jaki sposób mogę to wszystko podłączyć żeby świeciło.?
Wszystko będzie w analogu. IMG_20220925_154407.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.681 11 0
#20
Panowie, każdy kiedyś zaczynał, nie ma się co śmiać. Przez takie podejście ludzie uciekają z forum. Ważne, że ktoś chce coś robić. Nie widziałem wcześniej tematu - tyram po nocach przy makiecie.

Napiszę tak - przeróbkę takiego "Gagarina" robiłem mając jakieś 16 lat, czyli 30 lat temu. Nie było wtedy elementów do konwersji a wszelkie modelarskie sprawy załatwiano na giełdzie w Katowicach. Polskie wiadra robiło się z zatyczek pisaków. Tak, były takie podobne kształtem i po obcięciu imitowały polski reflektor. Ale to czasy zamierzchłe...

Wykonanie modelu mnie osobiście się nie podoba. Model nie jest spatynowany tylko upaćkany. Jednak to Ty jesteś autorem i jeśli Tobie się podoba to OK. Zresztą jak już napisałem, każdy kiedyś zaczynał. Ja swój robiłem bez patyny i szczerze to nie przepadam za zbytnio spatynowanymi modelami. Znów prawo wyboru.

Pytasz o oświetlenie. Zatem tak. Mikrożarówka daje przyjemne i naturalne światło, jednak jej żywotność nie jest za długa. Diody LED mają dużo dłuższą żywotność ale ich światło jest już mniej naturalne. Na Twoim miejscu postawiłbym na diody, ale nie te Kluby tylko te z poniższego linku.

https://allegro.pl/uzytkownik/barowy8/akcesoria-elementy-elektryczne-i-elektrotechniczne-26927

Diody musisz sobie dobrać sam, takie jak Ci pasują. Nie wiem czy będziesz odwzorowywał pełne wnętrze reflektora więc nie wiem co dokładnie Ci doradzić. Wnioskuję jednak, że będzie to proste oświetlenie, bez odbłyśników i sygnałów końca pociągu. Jeśli tak to:

https://allegro.pl/oferta/dioda-led-smd-0805-z-przewodami-30-cm-bialy-9955623225

I by nie było że odradzam diody Pana Zbyszka Kluby, którego akurat znam osobiście i bardzo lubię, to napiszę dlaczego. Diody Pana Zbyszka mają przewody emaliowane a Kolega "Barowy" lutuje przewody w izolacji, co dla bardzo początkującego modelarza jest bardzo istotne. Zresztą nie tylko początkującego. Te przewody w zdejmowanej obudowie nie jest łatwo zerwać.

Jeśli już będziesz miał diody to trzeba je podłączyć. Jeśli to model analogowy to oświetlenie będzie zmienne kierunkowo. Generalnie zasadą jest, że do każdej diody stosuje się oddzielny rezystor i chyba w tym modelu jest na tyle miejsca by zmieścić tam trzy rezystory na jedną stronę. Model z tego co pamiętam zmienia światła w zależności od kierunku jazdy więc tylko sprawdź polaryzację by dobrze podłączyć. Diody na jedno czoło mogą mieć zarówno wspólny plus jak i minus. W ostateczności możesz dać jeden rezystor dla wszystkich trzech diod i diody podłączyć równolegle ale wtedy masz większe ryzyko spalenia układu. Szansa na to znikoma ale jednak jest. Układ, jakikolwiek byś nie zbudował, podłączasz pod styki oryginalnej żarówki, oczywiście ją usuwasz.

Mam nadzieję, że wyczerpująco pomogłem.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#21
Przez takie podejście ludzie uciekają z forum.
Przez jakie podejście? Moje? Chciałem wytłumaczyć co i jak ma podłączyć. Ale jak mam wytłumaczyć nie widząc co jest wewnątrz? Może jest oryginalna płytka? A może nic nie ma i jest na krótko podłączone? Czy zostało coś z oryginalnego oświetlenia czy wszystko jest wyprute? Chyba dwa razy prosiłem o zdjęcia wnętrza a w zamian są fochy i zdjęcia z założoną budą.