• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik 101 sposobów na oświetlenie wagonów osobowych

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.958 494 33
#21
W każdym razie jakoś te 2 mm wydaje mi się za dużo na to co jest namalowane na Tilligach...
A może ważniejsze byłoby sprawdzenie, jakiej średnicy są te lampy w prawdziwych wagonach? Te światła są naprawdę dość duże, 170 mm (w skali 2 mm), o których pisał kolega @PP1970, wydaje się realne - może ktoś wie, jak jest w realu? To, co jest namalowane, nie musi być prawidłowe.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.079 87 0
#22
W każdym razie jakoś te 2 mm wydaje mi się za dużo na to co jest namalowane na Tilligach... :)
Ale to jest dokładnie tyle, ile mają otwory w modelach pozostałych producentów. Pasują na wcisk bez kleju.
Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, pozostaje zmierzyć albo poszukać wymiary lampy w prawdziwym wagonie.

Naprędce znalazłem taki sklep z częściami dla budujących wagony ;) Lampa ma 170 mm: https://darpol.bydgoszcz.pl/sklep/t...onca-pociagu-led-czerwono-biala-dl-03-016-00/
 

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.358 144 0
#23
OK, przyjmuję do wiadomości te 2 mm i takie diody LED THT kupię. :) A potem wiertło do ręki i będę babrał... :)

To jeszcze 2 pytania:
1) Jaki klej użyć do wklejania takich diod w wywiercone otwory (jakiś link najlepiej) ?
2) Jakiej czarnej farby użyć do zamalowania tych diod po wklejeniu, żeby nie świeciło do wnętrza wagonu (jakiś link najlepiej) ?
 
Ostatnio edytowane:

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.246 32 6
#24
na wcisk montuję - dioda nie jest idealnym walce, ma zbieżność zeby z formy wyszła, więc skracam koniec, szlifuję i wciskam - raz że się trzyma, a dwa - ładnie po całości świeci
 

mbrs

Nowy użytkownik
Reakcje
15 0 0
#26
Autorze wątku. Diody połączone równolegle nie mogą być zabezpieczone wspólnym rezystorem. Nawet diody z tej samej partii mogą się różnić i na poszczególnych gałęziach mamy różny prąd.

Wątek jest bardzo ciekawy, ale popełniłeś dużo błędów wskazanych już przez kolegów. Może warto by było przeedytować wpisy.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.079 87 0
#27
ostatecznie (mimo kosztów) poszedłem w ESU
Ciekawi mnie ta myśl, bo wg moich kalkulacji, listwy ESU z wbudowanym dekoderem mają świetny stosunek funkcjonalności do ceny. Owszem, z manufaktur takich jak @Kamilb i @Marqus można dostać specjalizowaną listwę o jeszcze lepszej funkcjonalności - ale do wagonów bezprzedziałowych o różnej długości, moim zdaniem atutem ESU jest dostępność, cena i uniwersalność, bo listwa jest do samodzielnego skrócenia.

Ja do swoich wagonów bezprzedziałowych z listwami ESU dodaję tylko oświetlenie WC, które w postaci jednej LED THT można podłączyć do dostępnych w ESU wyjść. Oraz wykombinowałem oświetlenie 2 krótkich wagonów za pomocą 1 listwy ESU, którą można przeciąć/przełamać, a potem połączyć wagony sprzęgami przewodzącymi :)

W każdym razie, zarówno listwy ESU, jak i z manufaktur, deklasują to co oferują sami producenci wagonów.


Co do motywu LED łączonych równolegle, zgadzam się z opiną, że to nie jest poprawne rozwiązanie. Jestem fanem łączenia szeregowego; ostatnio zrobiłem 4 białe LEDy w jednym szeregu z rezystorem i świecą bardzo dobrze przy DCC. Dla analogu pozostaje osobny rezystor do każdej LED, jak już tutaj sugerowano.
 

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.358 144 0
#28
To co Panowie, pomożecie? :)
1) Jaki klej użyć do wklejania takich diod w wywiercone otwory (jakiś link najlepiej) ?
2) Jakiej czarnej farby użyć do zamalowania tych diod po wklejeniu, żeby nie świeciło do wnętrza wagonu (jakiś link najlepiej) ?
 

mbrs

Nowy użytkownik
Reakcje
15 0 0
#29
To co Panowie, pomożecie? :)
1) Jaki klej użyć do wklejania takich diod w wywiercone otwory (jakiś link najlepiej) ?
2) Jakiej czarnej farby użyć do zamalowania tych diod po wklejeniu, żeby nie świeciło do wnętrza wagonu (jakiś link najlepiej) ?
Niech każdy odpowie za siebie. Ja to robię tak:
1. Klej CA od środka. Kropelka mała żeby w razie W można było to ściąć i diodę zdemontować. U mnie dioda nie zawsze siedzi na ciasno, więc używam kleju.
2. Czarny marker permanentny dwa razy malowane.
 
Ostatnio edytowane:

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.079 87 0
#30
Dowolna czarna farba modelarska - mogę wieczorem zrobić foto puszki, ale naprawdę nie powinno to mieć znaczenia. Maluję 2x przed włożeniem LEDów w otwory. Maluję wszystko dookoła, jak widać na podlinkowanych zdjęciach, poza samymi końcówkami. Po czym zanim farba stwardnieje, wciskam LEDy w otwory. Trzymają sztywno, musiałbym je specjalnie czymś wypychać, zeby wyjąć.
 

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 35 1
#34
Jest dokładnie tak jak Piotr mówi. Dowolny czarny powinien pokryć. Ja kiedyś malowałem diody czarnym Revell 6. W trochę innym celu, bo dioda służy mi jako światło nad drzwiami wejściowymi do "kantorka", ale generalnie o to samo chodziło.
 

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.358 144 0
#35
Ciąg dalszy prac. W paru wagonach zamontowałem 2 diody, jak powyżej. Przyszedł czas na 3 diody. :) Na pierwszy ogień poszedł socjalny Tilliga. Wywierciłem otwory, diody przypasowałem, polutowałem, zamalowałem na czarno i zamontowałem. :)

20240901_081850.jpg


20240901_083038.jpg


20240901_083057.jpg


Teraz czekają WALBY od Roco, ale tu komuś muszę zlecić zaszpachlowanie i zamalowanie odpowiednim kolorem otworu po lewym dolnym czerwonym świetle. :)
 
Reakcje
37 3 0
#36
Już kiedyś pisałem, ale nie zaszkodzi przypomnieć że do takich prac bardzo dobrze służą kabelki które można znaleźć w nomen omen kabelkach od starych przewodowych myszek komputerowych. Zwłaszcza do podłączania wózków, bo z założenia częstego zginania się nie boją.
 

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.358 144 0
#37
Ja używam najcieńszych kabelków jakie udało mi się kupić w necie, tzw. kabelków modelarskich. Pewnie występują one też pod innymi nazwami.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 25
Tabor 14
Tabor 15
Tabor 0
Tabor 4

Podobne wątki