• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Światła lokomotywy w gablotce

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
Czy da się jakoś tak ustawić dekoder, aby świeciły się światła w lokomotywie przy podanym napięciu na szyny (bez centralki)?
Oczywiście to, że trzeba wyłączyć opcję jazdy w analogu, to wiem.
Chodzi mi o to, aby lokomotywa w gablotce świeciła oczami, bez konieczności jej przeróbek oraz ciągnięcia zasilania z centralki.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#2
Jak wyłączysz obsługę analogu, to funkcje też nie będą działać, tu raczej trzeba by zostawić obsługę analogu a poustawiać coś tak, aby nie było podawane zasilanie silnika, może cv2=0 cv5=0 i cv6=0 ?
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.917 119 22
#4
Tylko czy warto to tak rozwiązać? Skoro i tak na tory ma być podane napięcie, to już lepiej chyba z zestawu DCC. Wtedy z samym włączeniem świateł nie będzie żadnych problemów.
Domyślam się ciekma, że dążysz do uzyskania ciekawego wizualnie efektu palących się świateł w modelach stojących w gablocie. W takim przypadku faktycznie łatwiej jest podpiąć jakiś zasilacz zwykły, niż zestaw DCC. Ale gdyby uzyskanie takiego efektu wymagałoby przeprogramowania dekoderów modeli stojących w gablocie, zaś w przypadku chęci zabawy nimi na makiecie ponownego ich przeprogramowywania, to wydaje mi się to zbyt upierdliwe.
I jeszcze coś. Chociaż efekt byłby fajny, to ale czy zakładasz że te światła miałyby świecić non stop? Udzielam się, gdyż sam planuję zamówienie gabloty i umieszczenie modeli na odcinkach torów w celu możliwości załączania w nich ośiwietlenia. Ale nie zakładam ciągłego ich świecenia, a tylko okazyjnie, a do okazyjnego świecenia to i mogę na chwilę podłączyć sterowanie DCC. Nie wyobrażam sobie zaś, by po pewnym czasie miały mi w niektórych modelach robionych na zamówienie za ciężkie pieniądze przepalić się żarówki bez możliwości ich wymiany, albo z ogromnym problemem. Wolę je oszczędzać. Pomyśl nad tym.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#6
Np. moje dekodery świateł mają tryb demo. Przy zasilaniu analogowym dekoder zmienia wzory świateł co zaprogramowany w CV czas, np. 5 sekund. Odpowiada? :)

W fabrycznej lokomotywie ze zwykłym dekoderem lub bez dekodera widzę dwa rozwiązania:
1. Odłączyć silnik, pozostawiając obwód świateł - jeśli lokomotywa ma diody na płytce, a zaślepkę dekodera "pustą" - wystarczy wyjąć zaślepkę i założyć w jej miejsce dwa druciki. Jeśli mamy zaślepkę z diodami, wyrzucam zaślepkę i wkładamy zamiast niej tylko dwie diody. Dajemy prąd stały i światła świecą.

2. Można zrobić malutki kawałek elektroniki, który będzie generował sygnał DCC włączający dowolny zestaw funkcji. Wystarczy mikrokontroler, jeden mały układ i kilka elementów biernych. Jeśli byliby chętni na min. 10 szt. - mogę takie coś wysmażyć.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#9
Żarówki mi się już przepaliły bez gabloty, dlatego wszystkie lokomotywy będą miały ciepłe LEDy, może mniej realistyczne ale bardziej trwałe.
Zapalać chcę automatycznie w godzinach wieczornych, takim timerem w kontakcie.
Ale jeśli automatycznie, to centralka raczej odpada, chyba że taki układzik jak pisał Blue.
Gmerać za każdym razem we wnętrzu też nie chcę.
Myślałem, że jak jest prostownik na wejściu TRACK dekodera, to niezależnie od tego, czy jest sygnał DCC czy analog, dekoder zasilanie dostaje,
tyle że przy napięciu stałym nie da się sterować.
Chodziło mi o to, czy dekoder po wznowieniu zasilania cokolwiek pamięta z ustawień, np. kierunek i światła?
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#10
Nie pamięta. Dekoder widzi zasilanie analogowe i w zależności od tego, co mu kazano, albo nie robi nic, albo jedzie do przodu z zapalonymi domyślnymi światłami.
Wygląda na to, że póki co tylko moje dekodery mają tryb demo w analogu. ;)

Można byłoby nadawać w tory Broadcast z włączonym F0 lub dowolnym zestawem funkcji - wtedy by świeciło i nie jechało.

Można też za skromne 1000 EUR nabyć nowy produkt Roco - podstawkę do lokomotywy z ruchomymi szynami i panelem dotykowym do sterowania DCC. :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 5
DCC 20
DCC 3
DCC 6
DCC 5

Podobne wątki