• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Zdjęcie z kop. Wujek

prezesedi

Aktywny użytkownik
Reakcje
283 1 0
#1
Witam,
Poszukuję zdjęć parowozu T2D "Śląsk" (TKp "Śląsk") i/lub SM30 z pracy na kopalni Wujek.
Za dziecka nieustannie oglądałem ich manewry na bocznicach kopalnianych, lecz należałem do grona osób nieposiadających aparatu. Na pewno były to lata 80te.
Gdyby ktoś miał takie zdjęcie i chciał się podzielić to będę niezmiernie wdzięczny. Ewentualna informacja nt. literatury, gdzie wskazane maszyny są widoczne na "Wujku", będzie również mile widziana.
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
351 1 1
#2
Generalnie zdjęcia bocznic kolejowych zakładów przemysłowych szczególnie z przed roku 1989 to temat dosyć trudny, ale w tamtych czasach powszechne było wydawanie przez zakłady własnych monografii, gdzie można było znaleźć czasami całkiem ciekawe zdjęcia. Sporo takich książek udało mi się kupić w latach 90-tych za symboliczną wręcz cenę, takie to były czasy :)
Jeżeli chodzi o KWK Wujek to mam coś takiego, rok wydania 1979:
KWK Wujek_1.jpg

A w środku takie zdjęcie:
KWK Wujek_2.jpg

Co prawda nie ma zdjęcia kopalnianej SM30, ale jest bardzo fajne zdjęcie SM31 PKP:
KWK Wujek_3.jpg
 
OP
OP
prezesedi

prezesedi

Aktywny użytkownik
Reakcje
283 1 0
#3
Bardzo dziękuję @Pawel za wstawione zdjęcia. Już biorę się za szukanie lektury do kolekcji.

1678905279851.png

To jest właśnie jedna z maszyn, które to setki razy obserwowałem przy manewrach.
Z informacji jakie posiadam od jednego z kolegów z forum, parowóz ten miał numer 5152.
 

Piechu

Aktywny użytkownik
Reakcje
144 0 0
#4
Generalnie zdjęcia bocznic kolejowych zakładów przemysłowych szczególnie z przed roku 1989 to temat dosyć trudny, ale w tamtych czasach powszechne było wydawanie przez zakłady własnych monografii, gdzie można było znaleźć czasami całkiem ciekawe zdjęcia. Sporo takich książek udało mi się kupić w latach 90-tych za symboliczną wręcz cenę, takie to były czasy :)
Jeżeli chodzi o KWK Wujek to mam coś takiego, rok wydania 1979:
Zobacz załącznik 960005

A w środku takie zdjęcie:
Zobacz załącznik 960006

Co prawda nie ma zdjęcia kopalnianej SM30, ale jest bardzo fajne zdjęcie SM31 PKP:
Zobacz załącznik 960007
To ja mam jeszcze pytanie. Czy w tej książce jest cały dział poświęcony kolei w KWK Wujek, czy tylko są wzmianki i pojedyncze zdjęcia?
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
351 1 1
#5
Tak dobrze nie jest, niestety.
Wszystkie te monografie powstawały w czasach, kiedy wiele rzeczy było tajnych, a zakaz fotografowania zakładów przemysłowych był powszechny.
Stąd też informacje zawarte w tych wszystkich książkach można podzielić z grubsza na części:
- historia zakładu (krótko)
- czasy obecne (krótko, bez większych szczegółów)
- zakładowe struktury partyjne i działalność socjalna (połowa książki)
Ja te książki kupowałem nie dla treści, ale właśnie dla zdjęć. Oczywiście z tymi zdjęciami też było różnie, z reguły tylko kilka było dla mnie ciekawych.
Podsumowując, opisu kolei zakładowej nie było, a na zdjęciach czasami coś kolejowego się załapało :)
 

Podobne wątki