• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zbiorcze pudełko na wagony/lokomotywy

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
#1
Witam serdecznie. Chicałbym sie podzielić moim pomysłem na transport taboru na spotkania. Zauważyłem u niektórych że lubią oni wozić setki pudełek które muszą otwierać i zamykać, a do tego potem przy pakowaniu taboru skrzętnie patrzyć czy opis wagonu się zgadza itp. Ja aż takim pedantem nie jestem. Martwię się tylko o to aby wagoniki były bezpieczne w trakcie transportu i aby np sie nieporysowały o nic (dlatego się zdecydowałem zamienić styopian na gąbkę, ale o ty później)

Dodam że sposób wożenia przezemnie taboru jest już uskuteczniana od blisko 2 lat i przyznam się że jestem z niego bardzo zadowolony. Mianowicie polega on na wykożystaniu stargo pudełka po monitorze LCD. Szczęście chciało że ma ono wysokość ok 17 cm co daje nam możliwość wsadzenia do niego 4 wkładów po 4 cm grubości każdy. W pierwszej wersji były to wkłady wykonane ze styropianu powycinanego na gorąco. Drażniło mnie jednak to że w trakcie transportu wagoniki niebyły w pełni unieruchomione. Latały sobie w jedną i drugą stronę. Owocować to mogło tym że dachy mogły ulec delikatnemu porysowaniu albo bokiy wagonów mogły się delikatnie obetrzeć. Gdy podpatrzyłem jak firma ELEKTROTREN pakuje swoje sety węglarek RENFE, stwierdziłem że i ja tak muszę. Niestety niedostałem pianki o grubości 4 cm w kolorze czarnamwym za to za 20 zł znalazłem w CASTORAMIE gąbkę o grubości 2 cm i wymiarach 120x200 cm. Taka wielkosć spokojnie zaspokojała moje potrzeby:) Kupiłem więć i tak oto zabrałem się za zrobienie 4 nowych wkładów na wagony. Zajęło mi to dosłownie jedno popołudnie, łącznie ze schnięciem kleju.

Robota nie jest skomplikowana.
1.Kupujemy karton o wymiarach odpowiednich do wycięcia prostokąta/kwadratu pasującego do naszego pudełka i w odpowiedniej ilości.
2. Nastepnie wyciętą tekturę przykładamy do gąbki wycinająć ja na żądaną wielkość.
3. przyklejamy jedną warstwę gąbki do kartonu, smarując klejem UHU (wikol się nienadaje) karton tylko na obrzeżach. Po naklejeniu pierwszej warstwy gąbki naklejamy odrazu drugą.
4. Odkładamy taki wkład na bok dociążając go delikatnie czymś.
5. Po wyschnięciu wkładu bierzemy nożyk tapicerski (tylko takim tnę gąbke i karton) i zaczynamy wycinać miejsca pod wagony. Po wycięciu wszystkich dziur. W miejscach gdzie gąbka jest niesklejona możemy dać po kropelce kleju UHU i zostawić to na pólgodzinki. po wyschnięciu wkładu przystepujemy do wklejenia osłonek przed kartonem dla wagonów. Z odpadków po dziurach które nam zostają z wyciącia otworów wycinam paski o grubości ok 5 mm i wklejam pod wagon. Robię to pota aby nie leżał on bezpośrednio na kartonie. Po tej operacji należy jeszcze podpisać miejsce np Eaos, Kdt lub też Gbs aby wiadomo było jaki wagon gdzie idzie. Do takiego pudełka oczywiście można wsadzac lokomotywy nic niestoi na przeszkodzie. Oczywiście mam na mysli w zasadzie diesle bo wiadomo że parowozy przy wyciąganiu z objęć gąbki mogłyby popozostawiać tam parę swoich części :)

Pudełko takie ma rację bytu oczywiście gdy się ma troszkę taboru. W przypadki gdy zaczynamy go dopiero kolekcjonowac, wiadomym jest że robienie takiego pudełka dla 2 wagoników jest zbyteczne. Jednak ja posiadam już około 20 wagonów i przyznam się że wolę je mieć w jednej kupie jak każdy w innym pudełeczku. Dodam nawet że do kilku starszych modeli wagoników nawet nie mam pudełka. To też był argument który przemawiał za zrobieniem nowego pudełka :cool:
 

Załączniki

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#2
Wczoraj w OBI kupiłem sobie taką walizeczkę, teoretycznie walizka narzędziową:

W środku są rekonfigurowalne miękkie przekładki.
Może być przydatne do transportu wagonów które nie mają własnych pudełek albo mają takie że lepiej jakby nie miały (Klein :)
Co prawda wykonanie jest badziewiaste, osławiona seria LUX, ale cena okazyjna do jakości ~ 36zł.
Ale sam patent z grzebieniowatymi przekładkami jest interesujący.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
#4
Ciekma mam dokładnie taką samą walizkę, ale używam jej do transportu rzeczy od DCC. Boxy+uchwyty, booster, przedłużacz 220V i kabelki do makietki. Niebawem wpadną tam jeszcze 2 fredki :D Od paru dni robię wymianę porządek w pudełku z wagonami uzywając nowego wkładu http://allegro.pl/item522910441_wyglusz ... 2_4cm.html

Jakby kogoś interesowało to w PRAKTIKERZE jest taki zestaw aluminiowych waliz 3 w 1 firmy BUDGET za :arrow: 79,99 zł
 
Reakcje
0 0 0
#5
Na Alledrogo bywają same duże walizki po 40 pelenów. Te mniejsze są mało przydatne. W swoich walizkach stosowałem gąbkę gładką PG2,5 (do TT), a jako przekładki sklejkę 4mm powleczoną mikrogumą 3mm.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
#6
Witam serdecznie. Odgrzebię wątek aby nie przepadł gdzieś w odmętach forum. Tematem przewodnim są pudełka na wagony. Ostatnia wersja wyglądała tak jak na zdjęciu poniżej - z czarną gąbką. Mianowicie są zrobione 3 poziomy kartonowych podstawek o przekroju pudełka. Na nie naklejone są arkusze gąbki 4 cm i w niej powycinane miejsca na wagony. Niestety stwierdziłem iż mam za dużo wagonów (część z nich sprzedaję), a z drugiej strony chcę się ograniczyć do jednej walizki z taborem lub raczej do dwu aby nie gonić z torbami pełnymi pudełek gdzie każde ma inny wymiar, a których pakowanie po imprezach doprowadza mnie do szału. Wpadłem na nowe rozwiązanie mam nadzieje że lepsze i bardziej pojemne. Na drugim zdjęciu widać ilość wagonów które przewiduje poupychać na jednym z trzech poziomów w walizce. Jak widać i jak policzyłem zyskuje ok 5 sztuk więc wydaje mi się że to dobry wynik. Wolne dziury wykorzystam na ładunki towarów lub na autka. Dziś odebrałem pierwsze wycinki klocków od stolarza. Jak tylko zaczne je wklejać i ukłądać wagony to dam znać. Oczywiście wysokosć wnęki się nie zmieniła. Dalej wynosi 4 cm. Jedyna różnica to taka że zastosuję teraz gabkę 2mm grubości. Będzie podłożona pod wagon i na wagon.
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
#9
No to już ostatni wpis mój w tym temacie i w temacie mojej nowej wersji pudełka na wagony. Mam dłonie zniszczone ale 2/3 wkładów zrobione. Prezentuję się cały system tak ;) Jeśli ktoś z was ma inne pomysł na pudełka niech da znać
 

Załączniki

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#10
Kiedyś gdzieś na jakimś innym forum spotkałem się z robieniem takich przegródek tylko i wyłącznie z pianki.
Wygląda to tak jak na fotce poniżej:
 

Załączniki

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
#11
Odświeżę trochę temat.
Znalazłem ciekawą walizkę z możliwością ustawienia kostek pianki, czyli wkładamy wagonik / lokomotywę i obkładamy pianką. Na zdjęciu przykład obłożenia aparatu fotograficznego z akcesoriami.
walizka.jpg

walizka-wypelnienie.jpg

Czy ktoś z kolegów posiada taką walizeczkę, jak się sprawuje i czy te kostki dobrze trzymają tabor?
Wypełnienie walizki jest dwupoziomowe, po 4 cm pianki na poziom, czy można w tej walizce ułożyć dwa rzędy wagonów (wagoniki leżące na burtach) - czy to się zmieści na wysokość walizki?
Dla informacji, koszt walizki ok. 150 zł.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
#12
Odświeżam temat, bowiem ostatnio moje pudło zbiorcze przeszło małą zmianę. Opakowaniem dla wszystkiego jest Karton po Bananach ;) Pudło jest za darmo, jest solidne i mocne, a dodatkowo nie rzuca sie w oczy w przeciwieństwie o super aluminiowych neseserów itp ;) Do środka dorobiłem sobie kilka wkładów ze sklejki o różnej wysokości (dla wagonów osobowych w tym BIPA) najwyższe, dla węglarek najniższe. Przegródki to korek 2 mm grubości docięty w paski najniższego pudełka ok 4 cm. Wagony poukładałem i poprzedzielałem korkiem. Modele są zabezpieczone i nie grozi im raczej armagedon, no chyba że mi pudło wypadnie z rąk stojąc na balkonie na 3 piętrze, ale jak widomo jak się takie pudło niesie to się na nie uważa ;) W pudle mam 4 poziomy. 3 z wagonami. W 4 poziomie są pudełka PIKO na lokomotywy. Udało się zmieścić 6 sztuk opakowań ;) Wszystko stoi bezpiecznie pod stolikiem i nie wadzi nikomu. Pudełka po modelach odpoczywają w szufladzie, u rodziców gdzie nie przeszkadzają ;)
w-1.JPG w-2.JPG w-3.JPG
 

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#13
Już pokazywałem te zdjęcia ale w innym dziale.
Wystrugałem sobie taki pojemnik do transportu taboru na imprezy , jest wyłożony gąbką tapicerską.
Można również dowolnie ustawiać przegródki między modelami.
DSC_4109.JPG DSC_4115.JPG
 

MK FILM

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
BGM
Reakcje
235 1 0
#14
Odświeżę temat, technologia trochę poszła do przodu, czy ma ktoś namiary na firmę która wytnie formy w gąbce do walizki na wagoniki w ilościach NIE hurtowych ?
A może inny pomysł ?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 5

Podobne wątki