• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Zawiasy

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#2

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#3
...czy są gdzieś dostępne mikro zawiasy, które można wykorzystać w modelarstwie?
Napisz, do czego konkretnie potrzebujesz. Jak trwałe i wytrzymałe muszą być?
Te, które ty pokazałeś, są przeznaczone raczej do biżuterii, pudełek i szkatułek. Natomiast te pokazane przez @J1974H0 będą sprężynowały (działają na zginanie) i będą miały ograniczoną żywotność (pękną po przekroczeniu maksymalnej liczby przegięć).
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#5
Ostatnio naoglądałem się na YT filmów z własnoręcznie zbudowanymi modelami Ikarusów w dużych skalach, w których były zrobione otwierane drzwi, a że akurat sklejam model tramwaju 102Na w skali 1:25, to zastanawiam się czy by też nie spróbować zrobić w nim drzwi otwieranych. Chodzi mi o zawiasy, które zaznaczyłem czerwoną strzałką, ale coś mi się wydaje, że trzeba będzie zrobić tak jak pisze @Wojtek_Kraków czyli zrobić samemu.
@t_domagalski to, że w nazwie pisze że do zabawek, szkatułek itp, to nie widzę osobiście problemu żeby je wykorzystać w modelarstwie, tyle, że w moim przypadku musiałyby być mniejsze o wymiarach 3x2mm, powiedzmy, że na ten jeden milimetr więcej mógłbym przymknąć oko, a dodatkowo po oklejeniu zawiasów częściami drzwi ( zewnętrzne i wewnętrzne) będzie widać tylko ich środkową część.

20220714_171829.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.255 496 29
#6

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#9
...a że akurat sklejam model tramwaju 102Na w skali 1:25, to zastanawiam się czy by też nie spróbować zrobić w nim drzwi otwieranych. Chodzi mi o zawiasy, które zaznaczyłem czerwoną strzałką,
Trzeba było tak od początku... ;)
Takie zawiasy to najprościej zrobić z papieru zagiętego w "U" i nasączonego cyjanoakrylem. Ośkę można wtedy zrobić ze struny stalowej 0,2 - 0,3mm.
Ja bym to nawet tak zrobił, że zagiął i zakleił papier razem z ośką (struną), a następnie lekko podgrzał ośkę na tyle, żeby "puścił" klej i żeby zaczęła się obracać.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#10
Aaa o takie zawiasy idzie.
To ja również robiłem sposobem Kolegi Nemo tylko z igiel lekarskich, czasem izolacji drucika kynarowego albo tak jak pisze Tadeusz z paska nasączonego CA.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.255 496 29
#11
Przysiadłem sobie na chwilę w pracy, senny taki jakiś po wczorajszej wycieczce, i myślę "Pawciu łatwo się mądrować, trudniej coś pokazać, powoli zaczynasz być jak większość z forumowych quasi ekspertów" no niby to drugie ja, ale ma rację, więc chwila z rękodziełem i nie chodzi tu o czynność na m. Zdjęcia gówniane bo robione na szybko telefonem, cały proces produkcyjny zajął mi około 10 minut w to wliczam dwukrotne poszukiwania elementu na podłodze, które jak widać zakończyły się powodzeniem. Mam nadzieję iż się to przyda koledze Czapajewowi.

Użyłem blachy miedzianej bo nie miałem pod ręką mosiężnej o grubości 0,1 mm starałem się ograniczyć do minimum park narzędziowy, by nie padły zarzuty "a ty to masz wyposażenie" lub podobne, paski ucięte nożem z łamanymi ostrzami przy aluminiowej linijce, zawias zaginam na drucie ze spinacza biurowego, najpierw część ruchomą, następnie nieruchomą, przy pomocy stacji lutowniczej (jedyne poważne urządzenie wykorzystane przy budowie) lutuję punkty łączenia okręgu z prostym odcinkiem, dodatkowo nieruchomy sworzeń też jest przylutowany.

IMG_20220715_130756-crop.jpg


Wspomnianym nożem obcinam sworzeń zawiasa na pożądaną długość metodą "turlania", otwór w części ruchomej kalibruję wiertłem fi 0,8 mm drut ze spinacza tego który miałem po oszlifowaniu papierem ściernym miał 0,77 mm.

IMG_20220715_131550-crop.jpg


Gotowy zawias, pozostaje ucięcie mocowania na właściwy wymiar.

IMG_20220715_132838-crop.jpg


Mój zawias ma całkowitą długość 3,2 mm średnica zewnętrzna to fi 1,1 mm. Blaszkę przed obróbką plastyczną poddałem procesowi glijowania ( stare określenie procesu zmiękczania stopów miedzi , polega na nagrzaniu metalu do temperatury/ koloru gorącego żaru i ostudzeniu w wodzie) co znacznie ułatwia wyginanie jej na pręcie.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#12
Przysiadłem sobie na chwilę w pracy, senny taki jakiś po wczorajszej wycieczce, i myślę "Pawciu łatwo się mądrować, trudniej coś pokazać, powoli zaczynasz być jak większość z forumowych quasi ekspertów" no niby to drugie ja, ale ma rację, więc chwila z rękodziełem i nie chodzi tu o czynność na m. Zdjęcia gówniane bo robione na szybko telefonem, cały proces produkcyjny zajął mi około 10 minut w to wliczam dwukrotne poszukiwania elementu na podłodze, które jak widać zakończyły się powodzeniem. Mam nadzieję iż się to przyda koledze Czapajewowi.

Użyłem blachy miedzianej bo nie miałem pod ręką mosiężnej o grubości 0,1 mm starałem się ograniczyć do minimum park narzędziowy, by nie padły zarzuty "a ty to masz wyposażenie" lub podobne, paski ucięte nożem z łamanymi ostrzami przy aluminiowej linijce, zawias zaginam na drucie ze spinacza biurowego, najpierw część ruchomą, następnie nieruchomą, przy pomocy stacji lutowniczej (jedyne poważne urządzenie wykorzystane przy budowie) lutuję punkty łączenia okręgu z prostym odcinkiem, dodatkowo nieruchomy sworzeń też jest przylutowany.

Zobacz załącznik 907107

Wspomnianym nożem obcinam sworzeń zawiasa na pożądaną długość metodą "turlania", otwór w części ruchomej kalibruję wiertłem fi 0,8 mm drut ze spinacza tego który miałem po oszlifowaniu papierem ściernym miał 0,77 mm.

Zobacz załącznik 907108

Gotowy zawias, pozostaje ucięcie mocowania na właściwy wymiar.

Zobacz załącznik 907109

Mój zawias ma całkowitą długość 3,2 mm średnica zewnętrzna to fi 1,1 mm. Blaszkę przed obróbką plastyczną poddałem procesowi glijowania ( stare określenie procesu zmiękczania stopów miedzi , polega na nagrzaniu metalu do temperatury/ koloru gorącego żaru i ostudzeniu w wodzie) co znacznie ułatwia wyginanie jej na pręcie.
Dobrze, że nie wszyscy fachowcy wyginęli jak te dinozaury.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.255 496 29
#13
Dobrze, że nie wszyscy fachowcy wyginęli jak te dinozaury.
Zdaję sobie sprawę że to nie na temat, ale "fachowcy" żyć wiecznie nie będą, odwiedzam zaprzyjaźnione narzędziownie i konstatuje ze smutkiem iż załogi w nich starzeją się, czy wyobrażacie sobie człowieka który ma 89 lat, co prawda na tyle nie wygląda i nie zachowuje się jak "chrupek" i on przychodzi raz w tygodniu i szlifuje tak jak nikt nie potrafi, młodzież się nie garnie do pracy, nauki zawodu, lepiej być internetowym wypłoszem i zarabiać kasę na reklamach, zgroza to światłe decyzje ekip rządzących o likwidacji szkół zawodowych, nie będzie nowych fachowców, co będzie, nie wiem, ja już młody byłem, teraz jestem tylko ładny i zgrabny.
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#14
Raz jeszcze dzięki, wszystkie te informacje na pewno się przydadzą. Ostatnio zacząłem robić zawiasy poprzez zwinięcie w rurkę o średnicy 1mm paska papieru milimetrowego, a następnie pocięcie jej na kawałki o długości 3mm. Dodatkowo w celu utrwalenia nasączona cyjanoakrylem. Dalej to już zasada podobna, co w poradniku przedstawionym przez @Kpt. Nemo tyle że z papieru, ale jednak zrobię je z rurki mosiężnej.

20220715_203647.jpg