• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZASILACZ I NAPIĘCIE

glowawojtas

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Niewiem czy to dobry dział (chzba nie :p , ale jednak może :) )
Moje pytanie:
Skąd mam wiedzieć jakie napięcie dostarczam kolejce. Na moim starym zasilaczu jest napisane przy takim przełożeniu takie napięcie i taka prędkość w (skali) ale gdy kupiłem nowy zasilacz to tam niemam opisu jakie napięcie. są tylko 3 kropki co hjakiś czas i napis MIN i MAX.
 

matizz

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
to sie da spradzic tylko woltomierzem (miernikem uniwersalnym).
ewentualnie możesz wyskalować nowy zasilacz według starego - bierzesz 3-4 tory i puszczas na starym zasilaczu, mierzysz czas przejazdu, potem podpinasz nowy zasilacz i ustawiasz prędkość tak by czasy przejazdów się zgadzały, i wtedy zaznaczasz na tym nowym prędkość wg. starego zasilacza.
 

Obleśny Szczur

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Jedna mała uwaga, napięcie jakie da Ci zasilacz zależy w znacznej mierze od obciążenia. Powiedzmy że dajesz pokrętło na zasilaczu na full ale na torach nic nie stoi, masz stan jałowy i na wyjściu jakieś 15V. Postaw jednego loka i będzie już 14V. A postaw trzy loki i nagle sie zrobi góra 11V jak nie mniej.
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
Wiadomo że rezystancja przewodów i szyn robi swoje jednak można zminimalizować to zjawisko stosując przewody o odpowiednim przekroju i odpowiednio częste połączenia z torowiskiem.
 

Obleśny Szczur

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
tak uogólniając tę dyskusję, jak chcesz wiedzieć jakie masz napięcie na wyjściu zasilacza to przydałby się moduł woltomierza (jakiś prosty, np. ICL7107 i wyświetlacz 3,5 cyfry)
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
glowawojtas napisał(a):
Moje pytanie:
Skąd mam wiedzieć jakie napięcie dostarczam kolejce. ...
Nie mam pojęcia po co dalej maglować ten temat na który odpowiedziałem na samym początku. Zasilacz regulowany świadczy o tym że zasilana lokomotywa jest sterowana analogowo i wątpię żeby autor pytania miał zamiar sterować kilkoma lokami naraz ( najprędzej na zmianę poprzez odcinki izolowane )zdając sobie sprawę że przy tym samym źródle zasilania jedna może jechać szybciej a druga wolniej. Autor chciał mieć tylko przeniesioną skalę ze starego zasilacza na nowy. Więc miał zapewne na myśli zasilanie tych samych urządzeń a więc to samo obciążenie i te same spadki napięć.

Także
Obleśny Szczur napisał(a):
tak uogólniając tę dyskusję, jak chcesz wiedzieć jakie masz napięcie na wyjściu zasilacza to przydałby się moduł woltomierza (jakiś prosty, np. ICL7107 i wyświetlacz 3,5 cyfry)
wystarczyło przeczytać pierwszą odpowiedź że autor chce mieć przeniesioną skalę a nie bieżącą informację o napięciu na wyjściu zasilacza. Więc zamiast jakichkolwiek modułów woltomierza wystarczy zwykły miernik aby zaznaczyć skalę na nowym zasilaczu.
Ps.
Proszę o zamknięcie tego tematu żeby nie trzeba było nic więcej przenosić na bocznicę z powodu kłótni o zachodzące w zasilaczu zjawiska.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
A Ty xendx, to przepraszam kim tu jesteś , adwokatem ?

Temat postu "ZASILACZ I NAPIĘCIE" oznacza że można w nim na tematy pochodne i nie widzę sensu zamykania go, bo nawet jak dyskusja będzie odbiegała od głównego tematu to są to informacje które mogą się komuś przydać !!! (wyszukiwarka znajdzie wszystko), a forum jest po to by dyskutować, a nie zamykać kolejne watki, by za chwile ktoś pisał nowe o podobnej tematyce !!!
 

Obleśny Szczur

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
xendx napisał(a):
wystarczyło przeczytać pierwszą odpowiedź że autor chce mieć przeniesioną skalę a nie bieżącą informację o napięciu na wyjściu zasilacza. Więc zamiast jakichkolwiek modułów woltomierza wystarczy zwykły miernik aby zaznaczyć skalę na nowym zasilaczu.
Ja wiem co jest napisane w pierwszym poście, umiem czytać. Zaproponowałem swoje rozwiązanie, które powoduje, że mamy podaną rzeczywistą wartość napięcia bez względu na rodzaj obciążenia.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#12
Ale o czym Kolego piszesz ?
O warunkach z kosmosu ?
Do prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych muszą być spełnione określone warunki !!
Nie podpina się (przynajmniej prawidłowo) do trafa 50VA 16VAC odbiorników o sumie prądów wyższej niż 3A !!
Do 3A napięcie na wyjściu trafa NIE MOŻE zejść poniżej 16VAC !!

Teraz robimy tak:
Daje trafo (j/w) i dodaje mostek z diodami 4A.
Parametry pozostają takie same z tym że mamy już prąd stały z dużymi tętnieniami.
Dodajemy kondensator elektrolityczny o odpowiednich parametrach i co się dzieje ?
Ano napięcie nam rośnie - napięcie przed x 1,42
Co się teraz będzie dziać ?
Ano w zależności od prądu odbiorników napięcie będzie inne.
Jak zbliży się do tych 3A będzie prawie równe znamionowemu ale nigdy nie niższe.
Teraz daje stabilizator.
Do prawidłowej pracy potrzebuje różnicę napięcia stabilizacji do wejściowago na poziomie około 1,25-1,5V.
W praktyce daje się troszke więcej.

Co robie
Trafo j/w
Mostek j/w
Kondzio j/w
Stabilizator na 15V o prądzie 4A max.

Co mam na wyjściu prawidłowo wykonanego zasilacza ?
W zakreśie poboru prądu 0-3A będe miał ZAWSZE na wyjsciu 15VDC stabilizowane !!
Dopiero jak przekrocze wydajności dowolnego z elementów wchodzącego w skład naszego ustrojstwa zaczną się cuda aż do wyłączenia (stabilizator bądz np. zab. termiczne trafa) bądź spalenia któregoś z elementów.

Więc nie mieszajmy.

Tematy strat, liczenia radiatorów, prawidłowe parametry pracy zostawmy fachowcom.
Użytkownik ma się stosować i ograniczyć do używania urządzenia zgodnie z jego parametrami. Nie cudować, nie przeginać a potem mieć problem i pretensje do kogo - tylko do siebie będą uzasadnione.

To samo dotyczy stabilizatorów o zmiennym napięciu stabilizacji.
Inaczej wtedy wygląda poziom strat - strat energi na radiatorze - w zależności od ustawionego napięcia. Nie dotyczy to strat napięcia czy "pływania" napięcia na wyjściu !!
Oczywiście jeżeli cały czas obracamy się w zakresie parametrów urządzenia.
 
OP
OP
G

glowawojtas

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Pnowie, dajcie już spokój i nie ciągnijcie tematu :)

Jest firma która na zamówienie robi przekładnie do lokomotyw, które przy max napięciu zasilacza jadą przeskalowaną swoją V max. :)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#14
glowawojtas napisał(a):
Pnowie, dajcie już spokój i nie ciągnijcie tematu :)

Jest firma która na zamówienie robi przekładnie do lokomotyw, które przy max napięciu zasilacza jadą przeskalowaną swoją V max. :)
No to pozostał Tobie już tylko problem określenia tego napięcia i jego zmian w zależności od obciążenia zasilacza bez stabilizacji ;) Chyba że te przekładnie są inteligętniaste ;)
I podaj cenę za jaką można takie zestawy do loków kupić.
Wtedy będzie wiadomo co jest tańsze.

Pewne jest tylko jedno. Nic nie zastąpi stabilizacji.
Jeżeli ma to być dokładnie zrobione.

Określić jakie będzie nap.max - np.14VDC +/- 5% i wtedy zakładać przekładnie do danego modelu na dane nap.max.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 5
Elektryka 6
A
Elektryka 3
A
Elektryka 6
Elektryka 5

Podobne wątki