• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

WMD Polków

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#1
Dawno dawno temu, w odległej galaktyce moje ręce lepiły takie oto modele:
Karuss z Cukrowni Tuczno, chyba Delta-te.
Krauss2.jpg


Krauss1.jpg


Brankard z Sochaczewa:
FG.jpg


Wagon osobowy z Cukrowni Kruszwica:
c.jpg


Wariacja na temat wycinanki Delta-te. Pudło narysowałem od nowa, otrzymało właściwsze barwy PKP
Ch1127.jpg


Węglarka Walter Hoene, opracowanie własne. Ktoś zajumał resory:
W.jpg


Nieco stuningowany PKS3
O_K.jpg


Był też pług:
DSC07866.JPG


I cały skład:
DSC07869.JPG


Minęło 14 lat... Na warsztat wjechał MBd1. Sympatyczny modelik, pobrany ze strony http://www.gkw.tw53.webd.pl/ (pozdrawiam kolegę @WLp85 )
Taki trochę na próbę, taki trochę na rozgrzewkę.
90439408_2985996248119826_198015395553083392_o.jpg

Wniosków mam kilka:
  • Wzrok mam nieco gorszy, źle nie jest, ale lampo-lupa się przyda.
  • Drukować trzeba porządną laserową drukarką na porządnym papierze. To stwierdziłem podczas wycinania okien. Karton mi się strzępił, rozwarstwiał i podwijał do tego stopnia, że prawie rzuciłem kredki. Więc poszedłem mocno na skróty, byle skończyć. Mam już ten sam temat wydrukowany znacznie lepiej na znacznie lepszym materiale.
  • Narzędzia są szalenie ważne. Tapeciak odpada. Zamówiłem więc sobie matę, nożyki skalpele i inne.
To nie jest koniec
 

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.078 129 15
#3
Bartek, widziałem na FB i powiem, że całkiem nieźle wygląda... na pewno lepiej niż moja 2WLs40/50...
Drukarka odmówiła posłuszeństwa, arkusz nakleiłem na za grubą tekturę i jeszcze moje roztrzepanie ;) Ze względu na brak kolorowego tuszu model pomalowałem kredkami (bo tylko to miałem pod ręką). Brakuje mu niestety paru elementów, ale zostawię go tak jak jest.
Wycinankę sklejałem ok. 2 lata temu, żeby nie było ;)
IMG_20200325_114608.jpg

I jeszcze w porównaniu z moją małą "łapką".
IMG_20200325_114543.jpg

Zachęciłeś kolego do wydrukowania jakiegoś pojazdu :)
M
 

Załączniki

OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#4
Kup blok techniczny, butapren i ćwicz, próbuj, nie poddawaj się!

A ja dziś odebrałem paczkę....
Kiedy wjechali na wyniosłość drogi, oczom ich ukazał się LAS...

20200325_194618.jpg


20200325_193128.jpg


Nie mogłem się doczekać, więc odbyła się przymiarka. Proszę się nie przyczepiać, krzywo jest, ale tu się podpiłuje, tam się przytnie i będzie jak talala:
20200325_195655.jpg


P.S. Czekam na dwie paczki. Jedna z matą, skalpelami i innymi utensyliami, w drugiej będzie kompresor i aerograf. Coś z tego będzie!
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#5
Paczka za paczką, za paczką paczka... A Las już w zasadzie spasowany.
Dziś przyszły wiertła, nawierciłem otwory na poręcze (na zbieralniku krzywo - wiem...) zamontowałem poręcze, ale nie jestem z nich zadowolony, będę zmieniał.
20200328_195031.jpg

W przyszłym tygodniu spodziewam się aerografu i farb, więc będę rozbierać i poprawiać ramę.
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#7
To, co miałem w sobotnie popołudnie, czyli 0,7mm. W pracy powinienem mieć jakieś zbędne rezystory THT, w nich nóżki powinny mieć ok 0,4mm średnicy. Zobaczę co z tego będzie ;)
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#8
Gdyby ktoś miał wątpliwości, w Polkowie się dzieje.
Primo: Powstał prościutki modelik lokomotywy Lxd2-309. Zaprojektowany dla KWRRB, jest przedmiotem konkursu. Każdy może go skleić, opublikować zdjęcie i wygrać vouchery na przejazd naszą koleją. Więcej informacji, natomiast mała zajawka poniżej. Skala H0e. Zachęcam do udziału!
20200406_221657.jpg


Las natomiast szykuje się do pomalowania podkładem. Prawda jest taka, że bla.... tfu, rama jest w zasadzie skończona, może dzisiaj rozdziewiczę aerograf:
20200411_120628.jpg


20200411_120639.jpg


20200411_120645.jpg


Cóż więcej: Wesołych Świąt!
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#9
Wczoraj "rozdziewiczyłem" aerograf. Nie bolało, przynajmniej mnie ;) Bardzo podobało mi się malowanie! Pamiętam, że kiedy dawno dawno temu próbowałem coś malować to był dramat. Teraz jest i miejsce i sprzęt - czysta przyjemność.

Wracając do Lasa - wszystko prawie się składa, ale muszę nieco rozwiercić otwory pod tłoczyska, bo niestety napęd się blokuje. Ale dzień jest długi :)
20200418_092850.jpg

Z jakości druku jestem jak już powiedziałem bardzo zadowolony. Trochę dałem ciała i nie przeszlifowałem powierzchni przed malowaniem, ale w rzeczywistości tego nie widać tak bardzo.

Lyd1 będzie zrobiona nieco inaczej. Powiedziałem to na głos? :niepewny:
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#10
Las dostał trochę galanterii, takiej jak sprzęgi, smarotłocznia - przyłożone do zdjęcia. Jest też gwizdawka i są lampy. W weekend - mam nadzieję - zamknę temat.
Dostał też kolegę, w dodatku "starego znajomego". Ów stary znajomy wiążę się z nieco większym projektem, który właśnie się wykluwa. Szczegłóły wkrótce w osobnym wątku :)
20200506_194541.jpg


Oprócz tego do WMD Polków jedzie też dawca napędu do Px29, na warsztacie trwają pomiary węglarek... Dzieje się!
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#12
Czas zdmuchnąć kurz...
Wbrew pozorom coś się jednak u mnie dzieje. I to sporo. Ad rem.
Kolego Dobrzyn. Czy ten sprzęg z przodu nie jest troszkę przydługi?>
Raczej nie. Co prawda długość jest na podstawie proporcji, ale ten egzemplarz tak ma.
Po kolei.

1. Las dostał turbozespół oraz oświetlenie. Turbozespół chyba nieco przeskalowałem, ale lampy działają. Przyszedł też dekoder, ale zgubiłem jedną szczotkę i sprężynkę silnika...Zamówione, prace się posuwają.
20210110_211909.jpg


2. Jak las CK9 to i tender Kruszwica musi być. Będzie w nim jeździł kondensator do dekodera. W związku z tym wyciąłem mu bebechy, zamówiłem wtyczki, komponenty. Lamp również będą świecić
20210110_212009.jpg
20210110_211954.jpg


3. Złożyłem węglarkę Ziehla. Przyjemny model. W zasadzie tylko sprzęgi wymieniłem na własnej konstrukcji. Nie ma też jeszcze węgla, za to jest delikatna patynka (pierwszy raz)
20210110_211707.jpg

20210110_211716.jpg


4. W zasadzie poskładałem 1Aw. Model jest wymagający, zwłaszcza przyjęte rozwiązanie drzwi generuje stres. Ściany wewnętrzne zrobiłem od nowa z kolorowego kartonu. Wypełniłem też przestrzenie na słupkach okiennych. Model czeka na kalki i patynę.
20210110_211758.jpg

20210110_211812.jpg

20210110_211821.jpg


Co dalej? Składam sobie DCC w postaci Nanoxa. Do uruchomienia brakuje jednego rezystora (zamiast 330R kupiłem 3,3k...), ale całość jest już polutowana :)
Chwilowo pewnie zajmę się skończeniem tego co już rozgrzebane i przystosowaniem pomieszczenia w piwnicy na pracownię. Ostatnio w wolnej chwili, w ramach treningu narysowałem też to:
1610312887705.png

Niestety, wydruk z tego nie wyjdzie, więc trzeba nieco zmienić technikę. Może pod koniec roku?
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#16
Kupić w zasadzie nie można, ale można wejść w jego posiadanie ;)
Na wstępie ostrzegam! Ten "zestaw" to nie jest Plug&Play: nie jest tak, że zdejmuje się budę od modelu Roco i jest Las. Konieczna jest ingerencja w ramę (istotna), dorobienie czołownic, pomostów, balastu itp itd. Ostrzegam dodatkowo - dokumentacja jest fragmentaryczna. Reasumując - to jest baza do rozważań a nie zestaw konwersyjny! Jest budka, kocioł, prądnica, sprzęgi, smarotłocznia i lampy. I kilka rysunków.
Jeśli jeszcze są zainteresowani, to zainteresowani pokrywają koszty wydruku i wysyłki (bez marż itp) i wspierają zrzutkę na MBxd2-215. Kwotą dowolną, liczę na ludzką uczciwość.
Zapraszam na priv i proszę o cierpliwość. Mam takiego ośmiotygodniowego gościa, który jest nieco absorbujący, stąd pewne sprawy mają niski priorytet
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#17
Dawno dawno temu, w odległej galaktyce moje ręce lepiły takie oto modele:
Karuss z Cukrowni Tuczno, chyba Delta-te.
Fajnie sklejone. Warto je polakierować. Lakierowałeś? Bo nie wyglądają na zabezpieczone czymkolwiek.
Kup blok techniczny, butapren i ćwicz
Z ciekawości zapytam. Kolega uważa butapren za lepszy wybór niż wikol do klejenia kartonowych modeli? Jeśli tak, to dlaczego?
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#18
Fajnie sklejone. Warto je polakierować. Lakierowałeś? Bo nie wyglądają na zabezpieczone czymkolwiek.
Dziękuję :) Nie, nie miałem wtedy technicznych możliwości lakierowania. Może jak w końcu zrobię gablotę ekspozycyjną, to przed wstawieniem pociągnę to bezbarwnym z aerografu.
Z ciekawości zapytam. Kolega uważa butapren za lepszy wybór niż wikol do klejenia kartonowych modeli? Jeśli tak, to dlaczego?
Zaczynałem od wikolu. Ale wikol jest ba bazie wodnej i z tego co pamiętam elementy nasiąkały i się marszczyły. Jak się przesadziło z ilością i klej gdzieś podcieknął, to nie dało się go usunąć, dodatkowo trzeba było części łapać spinaczami żeby się nie rozłaziły itp. Butapren natomiast lepiej pachnie (he he he ;) ), lepiej klei (w pewnych warunkach - od przyłożenia), nadmiar można zetrzeć paluchem.
Próbowałem jeszcze z polimerowym, ale też mnie nie urzekł.
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#20
Zdalna edukacja (szczególnie wykłady) mają swoje plusy.
Mątwiaki przybrały formę niemal ostateczną:
20211121_195253.jpg


Las dostał kalki i tender z UPS-em. Zostało dorobić mostek przejściowy i parę detali
20211121_195357.jpg


Do składu jest węglareczka znormalizowana:
20211121_195439(1).jpg


1Aw dostał zaś przydział do Stacji Wieluń i relację Wieluń Dąbrowa - Praszka
20211121_195536.jpg


Na warsztat wjechała węglarka z hamulcem, 3Aw oraz kryty z Kruszwicy. W bliższych planach są zestawy mątwiaków, w dalszych ostrowieckie węglarki i MBxd2.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 40

Podobne wątki