• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Wisła Obłaziec

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#1
Witam,
Długo mnie w tym dziale nie było, ale w końcu coś ruszyło :D
Od dawna chodziła mi po głowie bocznica, i po długich rozmyślaniach wybór padł na Wisłę Obłaziec, czyli przystanek z bocznicą kamieniołomu.
W rzeczywistości bocznica ta mieściła ok. 5 węglarek (Eaos-ów), a załadunek odbywał się za pośrednictwem kolejki wąskotrowej, która wpychała kolebki na rampę a potem z kolebek na wagony. Bocznica była jedotorowa, napewno z jednej strony zakończona kozłem oporowym, a z drugiej nie mam pewnośći,bo możliwe, że był tylko jeden rozjazd a jedynym zabezpieczeniem przed wjazdem na tor szlakowy była wykolejnica. Druga wersja to, że było żeberko zakończone kozłem oporowym (taką wersję zakładam i tak podaje strona z linku).

Pojawia się drobny problem tzn. planowałem zbudować 2 segmenty po 1m i wtedy mieści się ok. 10 węglarek (2-os.) - w takim wypadku nie ma problemu z H0e, bo 2 składy z ok. 8 kolebkami sobie poradzą z załadunkiem bezproblemowo (załadunek jest wykonywany w policzalnym czasie ;) ).
Ale pytanie czy to trochę nie za mało? Bo zawsze można dodać kolejny metrowy moduł, tyle że wtedy musiałbym porządnie rozbudować H0e i zatrudnić jakiegoś pomocnika do obsługi.
Dlatego jak narazie robię 2 skrzynki, a może potem najwyżej dobuduję jeszcze jedną.

Na dzień dzisiejszy mam przejezdny (z prawie gotowa elektryką) tor główny na skrzynce z rozjazdem i czekam na kolejny rozjazd (wcześniej w planach były 2 tory bocznicowe i nawet miałem kupionego anglika, ale w końcu go sprzedałem, bo zdecydowałem się na wersję 1-torową ;) ).


Prosiłbym o jakieś sugeistie - głównie o to czy budować 3 segment 8)
P.S.Tutaj jest trochę informacji (niestety nie wszystkie są właściwe) ;) :
http://www.kolejcieszyn.pl/index.php?s=boblaziec

Pozdrawaim Kuba
 

Załączniki

OP
OP
EVB420 12

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#2
Wiem tempo zabójcze :roll: ale coś tam do przodu...:

P.S. Wyprzedzając komentarze fragment toru z rozjazdem jest jeszcze nie przyklejony i dlatego jest krzywo ;)
 

Załączniki

OP
OP
EVB420 12

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#3
Dzięki przerwie Świąteczno-Noworocznej i co najważniejsze wenie do budowy modułu :D udało się troszkę zrobić 8)
Rozwiązanie przeładunku urobku mam rozwiązane (pierwsze 2 zdjęcia) jedyny element który wymaga lekkiej przeróbki to koleby, ponieważ są minimalnie za lekkie. Zdecydowałem się na koleby z skali N, ponieważ te które produkuje Roco są zbyt małe i nie nadają się do realnego przeładunku ;)
Teraz czeka mnie budowa budynku 8) ale nie tego co stoi w orginale, lecz z Střítež u Českého Těšína ponieważ jest on znacznie bardziej klimatyczny (pamięta jeszcze czasy C.K. Monarchi :D ) i podoba mi się znacznie bardziej niż ten z Obłaźca :D

Chiciałbym wszystkim życzyć Szczęśliwego Nowego Roku 2012, a w nim zdrowia, radości oraz spełnienia marzeń (nie tylko modelarskich) :D
 

Załączniki

paulus60

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
EVB420 12 napisał(a):
......
Teraz czeka mnie budowa budynku 8) ale nie tego co stoi w orginale, lecz z Střítež u Českého Těšína ponieważ jest on znacznie bardziej klimatyczny (pamięta jeszcze czasy C.K. Monarchi :D ) i podoba mi się znacznie bardziej niż ten z Obłaźca:
Bajko ty moja!!...., jeśli planujesz odwzorować stację i bocznicę w Wiśle - Obłaźcu, to niech to będzie Wisła - Obłaziec, a nie Střítež u Českého Těšína! To tak jakbym sobie chciał zbudować makietę dworca i torowisk np. w Konstancinie, ale w związku z tym, że budynek mi się nie podoba, zbuduję dworzec w Choszcznie. Rozumiem, że chodzi o układ torów wraz z bocznicą do kamieniełomów, ale niech to będzie powiązane z rzeczywistością.
 
OP
OP
EVB420 12

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#6
Sto lat mnie tutaj nie było :)
Ale za ten czas dużo się pozmieniało w koncepcji i końcowo powstaje ładownia drewna ;)
Na ten moment moduły są przejezdne i na obu modułach powstała już rampa, a na drugim module nawet zagościły boczki :)

IMG_4041.JPG

IMG_4042.JPG
 
OP
OP
EVB420 12

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#7
Coś tam ruszyło się do przodu :)
Niestety, ale teraz muszę czekać jakieś 2-3 tyg. na kolejne płyty żeby dokończyć wykładanie rampy ;)
A boczki oczywiście będą malowane, bo przy szutrowaniu zmieniły kolory ;)
IMG_7002.JPG

IMG_7006.JPG

IMG_7011.JPG

IMG_7005.JPG
 
OP
OP
EVB420 12

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
878 1 0
#11
Już w momencie zakupu taka była ;) ale myślę, że jak się ją załaduje to aż tak tego nie będzie widać :)
Chyba, że ma ktoś sprawdzony patent na prostowanie to bardzo chętnie skorzystam :)
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#19
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić takie koromysła w 1:1. Może po prostu mam wadę wyobraźni, ale ta którą mam twierdzi że to do bani jest.
 

Podobne wątki