• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Warsztat - Adam66

OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
@Brodagaz
@Mafo
I jak mam was nie lubić:)
@Tomek M.
Tomku, masz u mnie naprawdę wielkie podziękowania. Strona omnibus z której korzystałem i miałem zapisanie do niej linki, chyba pewnego dnia została przeniesiona i utraciłem dostęp do mojego głównego źródła informacji. Szukałem jej jakiś czas temu i nie mogłem znaleźć. I już naprawdę straciłem nadzieję, a ty mi dziś podsyłasz działający link do niej. NAPRAWDĘ WIELKIE DZIĘKI. Czuję się jak osoba uzależniona, która po okresie głodu dostała znowu dostęp do swojej używki :podstepny: To jedna z najbardziej fachowych stron o tematyce komunikacyjnej z jaką miałem do czynienia - jak dla mnie to ekstraklasa światowa. Niesamowita skarbnica wiedzy, bardzo rzetelna i wiarygodna.

Jeśli idzie o przegubowca to aktualnie w tym wątku jest to offtop ;) bo nie ma opcji żebym się do niego zabrał w niedalekiej przyszłości. Robię sporą makietę w skali 1/700, mam zaległości w Fiatach i figurkach... nie ma opcji żebym zaczął nowy projekt samochodowy, póki nie domknę ciągnika Skody z Orlicanem i nie zapnę na amen pierwszego miejskiego Ogórasa. W tym roku chcę też wypuścić jeszcze jeden model Fiata i wziąc uczciwie na warsztat Kanciaki strażackie i milicyjne.
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
To strasznie się cieszę Adaś że mogłem pomóc;)
Strona rzeczywiście genialna, chociaż złapałem ich na jednym byku, ale to w temacie Ikarusów 620.
Szkoda że kilka innych stron już nie działa:(

W temacie orlicana, bo chyba tutaj był roztrząsany temat koloru dachu ( czy był biały), myślę że ten film rozstrzyga tą kwestię;
https://cyfrowa.tvp.pl/video/przemysl-i-gospodarka,jeden-dzien-portu-szczecin,59907285

No a jako warszawiaka, muszę Cię poinformować o dostępności Jelcza PR100, co prawda nie "gotowca", ale co to dla Ciebie, prawie "gotowiec":ROFL:;
https://allegro.pl/oferta/jelcz-pr100-w-h0-11894633449
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Znalazłem drugą fotę autobusu 1046 (rok produkcji 1966), który staram się odwzorować. Wyjaśniła się dzięki temu ostatnia niewiadoma, a mianowicie czy był drugi świetlik. Część wczesnych Jelczy miała dwa świetliki ale potem nowe autobusy przychodziły do Warszawy bez tylnych świetlików (bardzo rzadko wkładano do nich tablice i były demontowane przy pierwszej okazji). Nie miałem pewności czy mój "Bohater" ma ten świetlik czy nie, ale niezawodny Zbyszko Siemaszko, ustrzelił go w Alejach Jerozolimskich w 1966tym roku, czyli gdy autobus jeszcze był nowiuteńki. Sprawa jest jasna - świetlika nie było od nowości. Oszczędzi mi to trochę szpachlowania i piłowania;)

Poniżej - Moja ukochana Warszawa w lecie 1966go roku - budowa Ściany Wschodniej trwa, widać stare tramwaje, choć w kierunku Mokotowa pędzi już pojedyncza "Parówka" jeszcze z kolejowym pantografem, a druga stoi na przystanku:)
Za niecałe pół roku autor wątku przyjdzie na świat w szpitalu na ulicy Żelaznej (waga 4200, wzrost 55cm);)
1656955805231.png
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Ślamazarnie to idzie, ale to dlatego że mam mało czasu, a jest sporo do zrobienia.
Przy okazji prośba - ponieważ mam sporo wiadomośći PW, proszę o cierpliwość - odpowiadam na nie sukcesywnie, myślę że w nadchodzącym tygodniu wszystkie ogarnę.

Po kolei:
Gdy idzie o Korniszona to wróciłem do dachu:
Nakleiłem polistyren 0,25mm - trochę było z nim gimnastyki, ale jakoś się udało. Odlałem z żywicy dwie pokrywy na dach i dopasowałem je do profilu gdy były jeszcze plastyczne. Doszły też dwa małe wywietrzniki. Wszystko na razie zmontowane na sucho. Zrobiłem porównanie z Brekiną. Celowo nie rozgrzebałem dwóch Ogórków, żeby móc pokazać co zmieniłem.
IMG_9418.JPG

Pomału biorę na warsztat przód:
Musiałem obniżyć blachy na dole, bo nie wiedzieć czemu, ten element jest źle odwzorowany (różnica ok 1,5mm).
Podkleiłem krawędź kawałkami polistyrenu, poczekałem dobę i przyciąłem skalpelem. Lekki szlif i poczekamy jak to wyjdzie pod pierwszym podkładem. Pewnie coś trzeba będzie poszpachlować i dopieścić. Jest już naklejony i wstępnie wyszpachlowany świetlik.
Jelcze-ogórki-na-zajezdni-Szajnochy-1024x683.jpg
IMG_9420.JPG
IMG_9421.JPG
IMG_9422.JPG
IMG_9424.JPG
IMG_9425.JPG

Jako odskocznię zrobiłem bardzo charakterystyczny element do wnętrza - mam na myśli oczywiście osłonę przeciwsłoneczną. Nie wiem czy ją zamontuję i czy w ogóle będzie ją widać przez szybę, ale... lubię sobie czasem wystrugać coś w przerwie. Trochę ścinków polistyrenu, zabarwiona na zielono przeźroczystą Tamką szybka z okładki na dokumenty, trochę pracy a ile radochy :)
IMG_9428.JPG

Zacząłem pomału pracę nad zagłębieniem na prawym boku, gdzie w przyszłości umieszczę tablicę kierunkową. Raz mi skalpel poszedł pod złym kątem i dlatego musiałem dać szpachlę - to info dla tych co myślą, że to wszystko to się tak bez problemu robi. Czasem rąsia drgnie i pół godziny zmarnowane na popawki :podstepny:
IMG_9430.JPG


I na koniec fotka na dziś. Korniszon wygląda jak siódme nieszczęście, ale mam nadzieję, że z każdą relacją będzie lepiej.

Nie dam rady zrobić wszystkiego co bym chciał, bo ten dach trzeba by robić od nowa. Postanowiłem pójść na kompromis i nie ingerować głęboko w geometrię modelu. Zaszpachlowałem i podszlifowałem tę niepotrzebną listwę na przednimi oknami i w ten sposób Ogórek zyskał, moim zdaniem, na gładkości. Z resztą na zdjęciu oryginału jakie zamieściłem powyżej widać że tam nie ma żadnej listwy - gładko jak pupa noworodka. Listwy takie bywały jedynie w Skodach. Z tyłu będzie trzeba powtórzyć to samo. Na zdjęciu słabo widać trzy cienkie poprzeczne listewki polistyrenu, które imitują podział blach, ale możecie wierzyć mi na słowo, że tam są ;)
c.d.n
IMG_9431.JPG
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.297 23 0
Hej Adamie.
Podziwiam pracę, którą wykonujesz z tym modelem. Najeździłem się Mexami, więc mam sentyment do tego autobusu, a Twój model zapowiada się rewelacyjnie.
Niepokoi mnie jedno. Mogę się mylić, ale na moje oko, to ten świetlik jest coś za duży. Na dodatek, chyba nie trafiłeś nim w oś autobusu i jest przesunięty w lewo. Szkoda by było, gdyby ten element zepsuł wygląd całości.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Niepokoi mnie jedno. Mogę się mylić, ale na moje oko, to ten świetlik jest coś za duży.
Dzięki za czujność. Każda uwaga jest cenna. Świetlik na razie ma taki być. Jest za szeroki i jest także za bardzo wystający w przód. Dół świetlika licował z powierzchnią dachu a u mnie wystaje do przodu (być może docelowo będzie leciutko wystawał). Czasami wolę zrobić element nieco za duży i potem go doszlifowywać. Mógłbym zrobić świetlik zgodnie z kwitami, ale on by potem mi zwyczajnie nie pasował na ten dach, bo dach jest za bardzo wysklepiony. Muszę tu pogodzić dwie rzeczy - oddać jak najlepiej charakter bryły wpasowując się w niedoskonałą bazę, jaką jest model Brekiny. Tak było z pokrywami otworów dachowych - one są za bardzo łukowate, no bo na taki dach je przyklejam.
Szkoda by było, gdyby ten element zepsuł wygląd całości.
Będę robił wszystko by tak się nie stało.
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
Witaj Adamie,
czekam tu na każdy Twój wpis jak na nowy odcinek "Alternatywy 4" w dzieciństwie.
Osłoną przeciwsłoneczną "pozamiatałeś" temat, odnośnie takich drobnostek, to pamiętaj jeszcze o dwóch minipodestach z ryflowanej blachy
na przednim zderzaku, w miejscach gdzie zmienia się jego grubość, widać je na Twoim zdjęciu (trzecie z wpisu 704)
Odnośnie świetlików, może będzie pomocna trawiona ramka?, na moim offtopicznym zdjęciu w Ikarusach 556 Michał dał trawione, a w 620
jest świetlik żywiczny modyfikowany przez Seweryna, bo normalnie był kwadrat;
DSC_0183.jpg
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
W zeszłym tygodniu, przez ułamek sekundy nieuwagi, zmasakrowałem sobie prawy kciuk i mniej modelowałem, ale od czasu do czasu rzucałem okiem na Ogóra i... oczywiście w pewnym momencie wstąpił we mnie diabeł:devil: Gdy tylko mogłem znowu utrzymać w ręku skalpel, nastąpiła kolejna faza destrukcji. No mówiłem, że ja niczego nigdy nie mogę być pewny i że planowanie to nie jest moja mocna strona:)
Teraz widzicie dlaczego do ostatniej chwili nie wklejam rzeczy na stałe.

Podwozie wróciło do generalnej przeróbki. Wyciąłem to i owo a w otwory drzwiowe wstawiłem ramy tym razem bez skrzydeł drzwi pneumatycznych... Ramy na razie są roboczą wersją, która służy mi do wprowadzania poprawek wymiarowych (to już trzecia wersja).
Myślę wciąż jak rozwiązać kwestię drzwi:niepewny:
IMG_9527.JPG

IMG_9526.JPG

Po wycięciu niepotrzebnego materiału, wykleiłem polistyrenem wnęki i przyciąłem blaszki Abera - jeszcze nie wiem czy ich użyję - zrobię najpierw test malowania i zobaczę czy ta faktura blachy w ogóle trzyma się kupy.
IMG_9546.JPG


Po złożeniu na sucho całości, wygląda to mniej więcej tak jak na zdjęciach poniżej. Jeśli gdzieś jest szpara to dlatego że blaszki są lekko wygięte i nie przylegają idealnie do podłoża. Po przyklejeniu klejem CA powinno być dobrze.

Zrobiłem też drugą wersję pokryw luków dachowych. Lekko je skróciłem i zmieniłem im przetłoczenia. Po pierwszym szlifie świetlika można uznać że dach może iść pod malowanie podkładem.
IMG_9535.JPG
IMG_9536.JPG
IMG_9537.JPG
IMG_9540.JPG


Wkleiłem też zrobione od nowa mocowanie haka. Pocieniowałem z tyłu karoserię i teraz ten element pasuje jak ulał.
IMG_9550.JPG


Trysnąłem pierwszy testowy grill. W realu był w zasadzie matowy, ale tamiyowska farba Aluminium wypadła blado i wyjątkowo nieciekawie (z aero położyła mi się lekką kaszą, choć ją rozrzedziłem). Chyba zrobię jeszcze jedną próbę przy użyciu Chromu tamijowskiego, ale z ostateczną wersją poczekam aż komora silnikowa będzie już w docelowym kolorze. Wtedy będzie zachowany większy kontrast kolorystyczny.
IMG_9538.JPG
IMG_9542.JPG
IMG_9544.JPG


Mam już tablicę kierunkową - lubię sobie czasem umilić czas jakimś drobiazgiem :cool: Przy okazji widać że skróciłem wnękę w burcie, służącą do montażu tablicy.
I to by było na tyle:)
IMG_9547.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Podczas gdy karoserie Fiatów schną... wracam do Ogórasa:)

Drań postanowił dać mi popalić:cool:
Oczywiście po zrobieniu drzwi otwartych okazało się że Brekina/Starline zrobiła wnęki według swojego widzimisię i niestety musiałem je jeszcze bardziej poszerzyć niż ostatnio. No wiem, jestem dupa, bo powinienem był to przewidzieć, ale to kwestia braku doświadczenia w podobnych przeróbkach.

Usunąłem farbę z podłogi i dodałem nowe schody. Trawionki z poprzedniego posta się nie sprawdziły. Po pierwsze - były za dobre ;)- odbiegały wyglądem od "kluskowatej" karoserii Brekiny. Postanowiłem dać coś bardziej pasującego do całości. Odlałem z żywicy blachę ryflowaną którą zostawił u mnie @Artur i mam nadzieję że teraz będzie dobrze.

W tej chwili podłoga jest już na pewno ok (musiałem niestety przenieść do przodu o 1,5mm charakterystyczne podniesienie podłogi).
Dzięki temu teraz mogę zrobić zarówno zamknięte jak i otwarte drzwi. Nie mam ani doświadczenia ani umiejętności w robieniu ruchomych części, nie szedłem więc na całość i drzwi nie będą ruchome. W większej skali pewnie dałbym radę, ale H0 to byłoby dla mnie zbyt trudne na tę chwilę.

Wybrałem rozwiązanie poniższe - Żeby otworzyć lub zamknąć drzwi, będzie trzeba zdjąć karoserię i wymienić zestaw drzwi na otwarty lub zamknięty. Niestety nie umiałem wymyślić nic lepszego :( Myślę, że do statycznego modelu to rozwiązanie wystarczy. Teraz jeszcze tylko muszę obsadzić ramę drzwi. Na pewno nie uda mi się obsadzić ramy tak jak to było w rzeczywistości, ale będę się starał by zagłębienie drzwi było jak najmniejsze.

Drzwi zamknięte:
IMG_9611.JPG


Zależało mi na uzyskaniu tej charakterystycznej szpary pod drzwiami:)
IMG_9612.JPG

Drzwi otwarte - na razie zamontowane na ślinę, ale docelowo będą to pręciki stalowe 0.5mm
IMG_9609.JPG
IMG_9614.JPG


Te wystające elementy ramy drzwi mają być oczywiście zeszlifowane tak by licowały z karoserią. na razie całość jest wsunięta na swoje miejsce i nawet jeszcze nie przyklejona:)
IMG_9620.JPG


I na koniec tradycyjnie mały detal - tym razem zawias maski silnika. Dorobiłem go z polistyrenu i pociągnąłem chromem Tamijowskim.
Być może bym go nie robił, ale przez otwarte przednie drzwi może go być widać, więc poświęciłem mu chwilkę.
IMG_9618.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Dziś mogę odfajkować na swojej liście rzeczy do zrobienia oś skrętną Ogórasa.

Przy okazji zamontowałem nowe koła które wymodelowałem ostatnio na podstawie skanu kół Ogórka z zajezdni na Włościańskiej.
IMG_9626.JPG
IMG_9627.JPG
IMG_9625.JPG
IMG_9628.JPG


I na koniec linki do dwóch filmików - przepraszam za jakość, ale nie mam statywu do iPhona i ciężko jedną ręką trzymać aparat a drugą poruszać kółkami :podstepny:

 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 6
W robocie 2
W robocie 7
W robocie 14
W robocie 33

Podobne wątki